Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

W Malhowicach wmurowano kamień węgielny pod budowę przejścia granicznego

W Malhowicach koło Przemyśla w piątek 3 września został uroczyście wmurowany kamień węgielny pod budowę drogowego przejścia granicznego pomiędzy Polska a Ukrainą. To inwestycja, na którą od dawna czekali mieszkańcy przygranicznych miejscowości.
W uroczystości wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, konsulowie z Polski i Ukrainy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z obu państw i przygranicznych regionów, przedstawiciele służb mundurowych, a także arcybiskup Adam Szal – metropolita przemyski i wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej w Polsce ks. Mitrat Bogdan Stepan. Prezydenta miasta Przemyśla reprezentował Dariusz Łapa Sekretarz Miasta.

Brak opisu obrazka

Zgodnie z dokumentacją infrastruktura nowego przejścia ma się składać z 10 pawilonów kontroli paszportowej - po 5 dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych. Ma też powstać budynek odpraw autobusów, odpraw Tax Free. Planowane są też dwa budynki kontroli specjalnej (dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych) oraz niezbędna infrastruktura, typowa dla przejść granicznych.
Powstające przejście graniczne Malhowice-Niżankowice będzie przeznaczone dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony z wyłączeniem ruchu pieszego. W obiektach przejścia odbywać się będzie wspólna polsko-ukraińska kontrola graniczna. Przejście ma powstać do 2025 r. Koszt  realizacji inwestycji to ponad 98 mln złotych.

 

 

Fot. Grzegorz Karnas UM Przemyśl
ppor. SG Piotr Zakielarz

Wersja XML