Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Przemyski Szlak Filmowy oficjalnie otwarty

Po Jaśliskach, które są pierwszym przystankiem na trasie Podkarpackiego Szlaku Filmowego, w tym roku przyszedł czas, aby przybliżyć mieszkańcom i turystom uroki filmowego Przemyśla. 10 i 11 lipca wspólnie z inicjatorami i głównymi organizatorami, czy Podkarpacką Komisją Filmową oficjalnie otworzyliśmy Podkarpacki Szlak Filmowy w Przemyślu i po raz pierwszy zaprosiliśmy do wyruszenia jego trasą. 

Program dwudniowego wydarzenia był bardzo bogaty, a to dzięki współpracy z przemyskimi instytucjami kultury, które włączyły się w organizację otwarcia szlaku. Projekcje w salach kinowych i "pod chmurką" zapewniły Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek" oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu, dystrybucją bezpłatnych wejściówek zajęło się Centrum Informacji Turystycznej, a lokalizacje gdzie były realizowane zdjęcia do filmów przybliżali przewodnicy PTTK Oddział w Przemyślu

Przemyśl fotografowany dla Andrzeja Wajdy przez operatora Edwarda Kłosińskiego zdaje się tak lekki, że aż unosi się w powietrzu, zaś u Stanisława Różewicza wygląda na posępny i pozbawiony nadziei. U Feliksa Falka budzi strach na myśl o gangsterskich porachunkach, z kolei w filmie Leona Jeannota jest ciepły i urokliwy. Kolejnym reżyserom, żeby wymienić chociażby Jana Jakuba Kolskiego, Marka Stacharskiego czy Dorotę Kędzierzawską, Przemyśl odsłaniał coraz to inne oblicze, jakby udowadniając, że nigdy do końca nie da się poznać i objąć, a każdej nowej filmowej ekipie jest w stanie zaproponować coś, czego nikt do tej pory jeszcze w nim nie zobaczył - te kilka zdań z reklamującego Podkarpacki Szlak Filmowy w Przemyślu, który stanął przy schodach rycerskich, uzmysławia, jak bardzo filmowcy docenili nasze miasto i jego filmową "twarz".

W programie wydarzenia znalazły się filmowe projekcje, oczywiście wszystkie związane poprzez realizację zdjęć z Przemyślem, w tym dwie premierowe: "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej oraz „Przemyśl. Złamane marzenia” – dokument Tomasza Magierskiego. Poza tym zobaczyliśmy najbardziej "przemyski" film, w których Przemyśl "zagrał" samego siebie, czyli film Leona Jeannota z 1975 roku „Zawiłości uczuć”. Nie zabrakło także „Kroniki wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy z 1986 roku i „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego z 2018 roku. Muzycznym akcentem wydarzenia był koncert zespołu "Tołhaje" - twórców muzyki do serialu "Wataha", w którego trzecim sezonie także możemy zobaczyć Przemyśl.

Spotkanie z Dorotą Kedzierzawską w Kinie Centrum

Spotkanie z Tomaszem Magierskim w Kinie Centrum

Koncert zespołu "Tołhaje" na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego

 

 

Stand reklamujący Podkarpacki Szlak Filmowy w Przemyślu był także miejscem gdzie dokonano jego oficjalnego otwarcia z udziałem Marty Kraus Kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej, Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha, Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Damiana Drąga, a także Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna i jego Zastępcy Bogusława Świeżego. Spotkanie swoją obecnością uświetnili reżyserzy Dorota Kędzierzawska i Tomasz Magierski. Schody rycerskie były zresztą w tym dniu także sceną dla inscenizacji sceny zamachu, która znalazła się w jednym z odcinków serialu "Młody Piłsudski", a kolejne duble sceny pozwoliły poczuć licznie zgromadzonej widowni atmosferę planu filmowego. 

Oficjalne otwarcie szlaku przy schodach rycerskich

 

 

Otwarcie szlaku - inscenizacja sceny zamachu na schodach rycerskich

 

 

Szczególnie licznie wzięli udział przemyślanie i odwiedzający nas w ten gorący weekend turyści w wycieczkach organizowanych przez PTTK Oddział Przemyśl w ramach akcji "Stop Przewodnik czeka", która na te dwa dni zmieniła swój charakter - przewodnicy oprowadzali uczestników po najbardziej filmowych zaułkach Przemyśla. Wycieczki szlakiem filmowym zostaną zresztą na stałe włączone w program oprowadzania po naszym mieście. Mapki z trasą szlaku i krótkimi opisami 15 filmów realizowanych w Przemyślu znajdą Państwo przy wspomnianym standzie reklamującym szlak, a także w Centrum Informacji Turystycznej. Wkrótce trasę szlaku udostępnimy także w wersji elektronicznej w naszej aplikacji Mobilny Przemyśl

Uczestnik wycieczki z mapą szlaku

 

 

Jesteśmy pewni, że szlak będzie się jeszcze rozbudowywał dzięki kolejnym wizytom ekip filmowych w Przemyślu - na swoją premierę czekają kolejne dwie produkcje, które realizowane były w naszym mieście w ubiegłym oraz tym roku.

Brak opisu obrazka

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Michał Woźny, Witold Wołczyk

Wersja XML