Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Jak przemyślanie świętowali 3 maja przed laty

Jeżeli skierują Państwo swoje kroki podczas świątecznych spacerów w stronę przemyskiego Rynku, zachęcamy do zatrzymania się przy wyjątkowej wystawie usytuowanej przed naszym Magistratem. Składa się ona z materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, które związane są z obchodami kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Przemyślu. Ekspozycję będącą częścią obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odsłonili uroczyście Dyrektor Archiwum Elżbieta Laska, Prezydent Miasta Wojciech Bakun, Starosta Przemyski Jan Pączek i przedstawiciel 5 batalionu strzelców podhalańskich. Wystawa będzie dostępna do końca maja.

Prowadzący uroczystość Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury

Konstytucja 3 Maja, zgodnie z zamysłem twórców, miała stanowić początek zmian w państwie. Wprowadzała monarchię konstytucyjną, wzmacniała władze króla, jednocześnie ograniczając samowole szlachty. Likwidowała liberum veto, mieszczan równała ze szlachtą, a chłopów oddawała pod opiekę państwa. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r. obowiązywała niewiele ponad rok, stała się jednak symbolem polskiej państwowości zarówno w czasach zaborów, lat wojny, jak i w trudnym okresie PRL.

Przecięcie wstęgi

To fragment wstępu do pakietu pocztówek, jednego z materiałów towarzyszących wystawie. Na tę okoliczność wydana została również jednodniówka. Preambułę Konstytucji podczas otwarcia wystawy odczytał aktor Teatru Fredreum w stroju z epoki, Konrad Rodzeń.

Aktor Teatru Fredreum w stroju z epoki odczytuje Preambułę Konstytucji

Zapraszamy do oglądania wystawy, która powoli nam wyobrazić sobie, jak kiedyś przemyślanie świętowali to jedno z najważniejszych świąt narodowych.

 

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Grzegorz Karnas

Wersja XML