Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gdzie popadnie wyrzucasz śmieci? Odwieź je do PSZOKU! Zrób to dla siebie i dla swoich dzieci!

Właściwie nie ma tygodnia, w którym nie dowiadywalibyśmy się o wyrastających jak grzyby po deszczu dzikich wysypiskach śmieci. Nasze miasto jest sukcesywnie zaśmiecane. Można odnieść wrażenie, że części przemyślan nieszczególnie zależy na tym, aby ich najbliższe otoczenie było czyste, przyjazne, zachęcające do spacerów i pokazywania go z dumą osobom odwiedzającym prastary gród nad Sanem.

 

Walkę z notorycznym zaśmiecaniem naszego miasta wypowiedzieliśmy już jakiś czas temu. Wygląda jednak na to, iż wielu z nas za nic ma różnego rodzaju działania informacyjne, edukacyjne oraz szeroko nagłaśniane akcje sprzątania terenów przylegających do najczęściej uczęszczanych traktów nad brzegami Sanu oraz innych miejsc, w których co chwilę powstają nowe dzikie wysypiska.  W te ostatnie angażują się przemyślanie, działacze i społecznicy, którym zależy na zachowaniu estetyki naszego miasta. Niestety, najczęściej, po takiej całodziennej akcji sprzątania zaśmieconego terenu, na drugi dzień z niedowierzaniem stwierdzają, że po pracach porządkowych, prowadzonych kilkanaście godzin wcześniej, właściwie nie ma śladu…

 

Dlatego po raz kolejny przypominamy: nie wyrzucajcie śmieci, gdzie popadnie! Wrzucajcie je do przeznaczonych do tego celu koszy! Segregujcie odpady! Nie do końca wiecie jak to robić? Poniżej przedstawiamy dokładną instrukcję pod tytułem „Co? Gdzie? Jak?”.

 

zdjęcie: pojemnik do segregacji śmieci

 

I – co niemniej istotne – czy naprawdę myślicie, że warto wywozić różne, czasem nawet wielkogabarytowe odpady do lasku, na drogi prowadzące do ogródków działkowych lub na stawiki? Czy uważacie, że nie ma innego, przyjaznego mieszkańcom i naturalnemu środowisku, a przede wszystkim CYWILIZOWANEGO wyjścia z (niekoniecznie patowej) sytuacji? MYLICIE SIĘ!

 

Przecież w samym centrum naszego miasta funkcjonuje  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK),  do którego mieszkańcy Przemyśla mogą przywozić wszelkie odpady problemowe – czyli te, które najczęściej „lądują” gdzieś w zaroślach, na obrzeżach miasta. Są to m.in.: przeterminowane leki, chemikalia, baterie, akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, a nawet: zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe – czyli, choćby nawet, gruz budowlany.  

 

Przemyski PSZOK mieści się przy ulicy Sportowej 1. Punkt czynny jest przez pięć dni w tygodniu (za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy). Pracownicy PSZOKU czekają na Państwa od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00 oraz w soboty od 8.00 do 13. Macie jakieś pytania? Wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu: 602 409 198 – dzwoniąc pod ten numer otrzymacie Państwo wszelkie informacje na temat odpadów, jakie możecie zupełnie BEZPŁATNIE zostawić w naszym PSZOK-u*.

 

*Podstawowe informacje na temat zasad funkcjonowania PSZOK-u zawarte są w jego regulaminie - DO POBRANIA: PDFregulamin-korzystania-z-punktu-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalnych-pszok.pdf (872,33KB)

 

zdjęcie pojemników do segregacji śmieci

 

Nie bądźmy ignorantami! Nie zanieczyszczajmy jeszcze bardziej naszej planety! Przecież wiedzą o tym nawet małe dzieci – MUSIMY SEGREGOWAĆ ŚMIECI!

 

► Prawidłowa segregacja śmieci nie jest wcale taka trudna. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad:

 

Do pojemnika oznaczonego jako „METALE I TWORZYWA SZTUCZNE” (żółty pojemnik)

Należy wyrzucać:

 

Nie należy wyrzucać:

 

Do pojemnika oznaczonego jako „PAPIER” (pojemnik niebieski)

 

Należy wyrzucać:

 

Nie należy wyrzucać:

 

Do pojemnika oznaczonego jako „SZKŁO” (pojemnik zielony)

 

Należy wyrzucać:

 

Nie należy wyrzucać:

 

Do pojemnika oznaczonego jako „ODPADY BIODEGRADOWALNE” (pojemnik brązowy)

 

Należy wyrzucać:

 

Nie należy wyrzucać:

 

ODPADY ZMIESZANE (czarny pojemnik)

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

 

zdjęcie: zaśmiecone schody prowadzące do brzegu rzeki San.

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Dawid Geleta, Agata Czereba

Wersja XML