Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności Smart City

 • Śląskie: czechowicki magistrat utworzył „bank drzew”

  sadzenie drzewa
  Bank, w którym gromadzone będą sadzonki drzew i krzewów, powstał w Czechowicach-Dziedzicach. Otrzymają je później nieodpłatnie mieszkańcy, by posadzić we własnym ogródku.
  Data publikacji: 26-04-2021 15:27
 • XII Smart City Forum: Samorząd w nowej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i technologicznej

  Brak opisu obrazka
  XII Smart City Forum odbędzie się 12-13 maja 2021 r. w formie online. W ciągu 2 dni kongresu, eksperci oraz specjaliści związani z tematyką smart city, przedstawią najistotniejsze tematy, a także podzielą się przykładami praktycznych rozwiązań w Polsce i na świecie. Podczas nadchodzącej edycji kluczowym będzie próba odpowiedzi na pytanie jak miasta i regiony mają poradzić sobie w czasach kryzysu i pandemii.
  Data publikacji: 21-04-2021 11:32
 • Jazda rowerem to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się

  Jazda rowerem to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się (fot. R. Porada)
  Z rowerem człowiek jest bardziej wydajny niż szybki koń czy zwinny łosoś, o samolocie nawet nie wspominając. Tak przynajmniej wynika z  niecodziennego zestawienia, które przygotował miesięcznik Scientific American, porównując ze sobą zarówno zwierzęta, jak i opracowane przez człowieka maszyny.
  Data publikacji: 16-04-2021 09:51
 • SmartCity: Gdzie w mieście sadzić drzewa?

  Brak opisu obrazka
  Teraz takie plany będzie można robić przy wykorzystaniu zdjęć satelitarnych, które wskażą, gdzie potrzeba więcej cienia i zieleni. Tę wciąż niewykorzystaną funkcjonalnością milionów fotografii robionych z wysoka zajął się Tree Canopy Lab, powołany przez Google w ramach Environmental Insights Explorer, platformy stworzonej, aby pomóc miastom radzić sobie ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem powietrza.
  Data publikacji: 14-04-2021 12:03
 • Zakończył się BootCamp IoT

  Brak opisu obrazka
  W piątek 9 kwietnia br. zakończył się trwający dwa miesiące BootCamp IoT. Młodzi programiści, uczniowie przemyskich szkół ponadpodstawowych o kierunkach programistycznych i informatycznych włączyli się w realizację projektu pn. „Safe City – Bezpieczne Miasto Przemyśl, jako element koncepcji Smart City” realizowanego w ramach konkursu dla samorządów „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” dofinansowanego w formie dotacji z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014.
  Data publikacji: 13-04-2021 08:47
 • Automat zamiast urzędnika. System sam zamelduje i wyda zaświadczenie z rejestru

  zdjęcie ilustracyjne - człowiek przy laptopie
  Wprowadzenie w pełni transakcyjnego, tj. bez udziału urzędnika, sposobu meldowania na pobyt stały lub czasowy oraz automatyzacja wydawania zaświadczeń z Rejestru Stanu Cywilnego – to niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez ministra cyfryzacji.
  Data publikacji: 08-04-2021 09:51
 • Przedstawiciele samorządów wymieniali się doświadczeniami na temat bezpieczeństwa w miastach

  zrzut ekranu z warsztatów online
  26 marca br. zakończyły się dwudniowe warsztaty związane z realizacją projektu „Safe City Bezpieczne Miasto Przemyśl jako element Koncepcji Smart City”. Przedstawiciele samorządów i mieszkańcy Gminy Bolesław, Cieszyna, Płocka, Wałbrzycha, Kielc, Warszawy, Zabrza, Wałcza, Zduńskiej Woli, Krakowa  wspólnie z samorządowcami z Przemyśla rozmawiali na temat zagadnień związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.
  Data publikacji: 30-03-2021 14:00
 • PFR: Akademia Miast Przyszłości ma wspierać samorządy w transformacji cyfrowej

  Prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Paweł Borys na tle ścianki z logo PFR
  Program PFR Akademia Miast Przyszłości ma wspierać samorządy w transformacji cyfrowej i wdrażaniu nowych technologii usprawniających usługi publiczne dla mieszkańców i komfort pracy urzędów - mówił w poniedziałek podczas inauguracji II edycji programu prezes PFR Paweł Borys.
  Data publikacji: 23-03-2021 08:22
 • Dzieci projektują Rzeszów w Minecrafcie

  Rzeszowski Rynek zaprojektowany w minecrafcie
  Gdy rozmawiamy o przestrzeniach publicznych w polskich miastach, wyzwaniach związanych z planowaniem przestrzennym czy ładem krajobrazowym to dochodzimy do wniosku, że konieczne jest już od najmłodszych lat edukować mieszkańców miast, podnosić ich świadomość w tym zakresie, ale również angażować w procesy planowania przestrzeni miasta. Bez tego typu działań możemy (lub już mamy?) mieć do czynienia z pewną znieczulicą odnoszącą się do jakości przestrzeni miejskich. 
  Data publikacji: 19-03-2021 14:36
 • Naloty samolotowe w Wejherowie – powstają mapy strat ciepła

  Mały samolot lecący nad ziemią
  W Wejherowie, Gdyni, Rumi i Redzie odbywają się nocne naloty samolotowe z wykorzystanie termowizji. Głównym celem innowacyjnego projektu jest uchwycenie kontrastu temperaturowego w miejscach, gdzie przebiegają sieci ciepłownicze. W wyniku tego procesu powstaną mapy ciepła, które pomogą zidentyfikować straty ciepła w publicznych i prywatnych budynkach, co z kolei umożliwi wytyczenie priorytetów przyszłych termomodernizacji. Miastom udało się zmniejszyć koszty projektu dzięki współpracy z Okręgowym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (OPEC).
  Data publikacji: 19-03-2021 14:27
Wersja XML