Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

CMENTARZ JEŃCÓW RADZIECKICH I WŁOSKICH

 

Odkrycie zbiorowych grobów przy ulicy Cegielnianej w Przemyślu (dawniej wieś Pikulice) jest wynikiem powojennego śledztwa Komisji ds Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Z badań Komisji należy wnioskować, że na miejscu w latach 1941-1944 grzebano jeńców z pobliskiego Stalagu 327 - przede wszystkim żołnierzy radzieckich i włoskich - możliwe, że także innych narodowości. Zlokalizowano jedenaście zbiorowych grobów      z czego trzy ekshumowano w roku 1963 wydobywając szczątki 830 osób bez określenia przynależności narodowej.

Na Cmentarzu jeńców radzieckich i włoskich przy ul. Obozowej w Przemyślu w 2014 r. pochowano  ekshumowane szczątki 2962  jeńców radzieckich  i włoskich, którzy  zmarli w latach 1941-1944 w niemieckim obozie „Stalag 327” w Pikulicach i Nehrybce. Cmentarz jeńców  radzieckich i włoskich  został  zmodernizowany w latach 2015-2016. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Wojewoda Podkarpacki przekazali  środki finansowe na urządzenie mogił zbiorowych i odnowienie mogiły już istniejącej.

22 października 2016 r.  odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia cmentarza wojennego żołnierzy radzieckich i włoskich  przy ul. Obozowej. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępca Prezydenta Grzegorz Hayder, Konsul Generalny Rosji w Krakowie Aleksandr Minin i reprezentujący Ambasadora Republiki Włoskiej w Polsce Attaché Wojskowy płk. Davide Di Bartolo, Poseł na Sejm RP Wojciech Bakun oraz licznie przybyli mieszkańcy Nehrybki i okolic.

 

 

Wersja XML