Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Szkole Podstawowej Nr 15

         Zorganizowanie obchodów Święta Bibliotek Szkolnych przypadającego w październiku to kolejna mobilizacja bibliotekarzy do działań zachęcających młodzież do częstszego kontaktu z książką, do pokazania ważnej roli, jaką odgrywa w szkole biblioteka, do zaproszenia ludzi znanych i ciekawych.
         Jest to też świetny pretekst dla wszystkich nauczycieli do zastanowienia się, czy wobec powszechnie panującej opinii, że czytanie odchodzi do lamusa - wyrobienie w uczniach chęci i potrzeby czytania nie jest zbyt wygórowanym marzeniem? W dobie komputera i domowego kina jest to przecież wyzwanie nie tylko dla bibliotekarza. Wiedząc, że jednym z najważniejszych sposobów na osiągnięcie tego celu są właśnie konkursy czytelnicze, w Szkole Podstawowej Nr 15 ogłoszonych zostało siedem różnych konkursów czytelniczych tematycznie związanych z literaturą piękną, przeznaczonych dla uczniów klas: III, IV, V, VI. Udział w takim konkursie jest autentycznie dobrowolny, nie działają tu żadne przymusy ani żadne premie, może w nim spróbować sił każdy uczeń, niezależnie od wyników osiąganych w nauce. Dzięki stałej współpracy biblioteki z nauczycielami języka polskiego i kształcenia zintegrowanego, oferta konkursowa okazała się atrakcyjną, gdyż dostosowana była do zainteresowań i wieku uczniów. Świadczy o tym już sama liczba osób, które przystąpiły do konkursów, a była imponująca i wynosiła 173. Dla wyłonionych tą drogą najlepszych czytelników przygotowano niespodziankę. Było to zaproszenie do sali multimedialnej na „Spotkanie z człowiekiem, którego pasją są…ptaki”.
        Oczywiście to p. Przemysław Kunysz z Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych. Z entuzjazmem opowiadał o swojej życiowej przygodzie z ptakami, a podczas prezentacji oczarował uczestników niesamowitymi opowieściami i niebywałą wiedzą dotyczącą tych zwierząt. Uczestnicy otrzymali pamiątki – kolorowe „Kodeksy obserwatora ptaków” z wpisem prelegenta. Tradycyjnie też laureatom konkursów czytelniczych Gość wręczył okolicznościowe dyplomy wraz z serdecznymi gratulacjami, a wszystko to zostało uwiecznione na zdjęciach. Pan P. Kunysz przekazał ponadto na rzecz szkoły w formie daru wydawnictwa książkowe i multimedialne obrazujące osobliwości przyrodnicze Podkarpacia.
         W Szkole Nr 15 jest  młodzież podejmująca próby w tworzeniu poezji, niektórzy z nich dzięki takim umiejętnościom uzyskali Certyfikat „Ucznia z klasą”. Dla nich biblioteka przygotowała coś innego. W dniu 23 października pod opieką p. Anny Papiernik udali się do Centrum Kulturalnego na XIV Doroczne Spotkanie Poetów – imprezę, którą można określić jako swoiste święto słowa pisanego i mówionego. Jest to dla poetów amatorów jedyna szansa na publiczną prezentację swoich utworów, a wyjątkowa atmosfera pozwala na wypowiedzenie tego co w sercu i myślach.
         Natomiast uczniowie rozwijający swój talent plastyczny mogli zwiedzić w godzinach popołudniowych wystawę „Artyści z naszego podwórka” znajdującą się w Galerii Sztuki Współczesnej.  Takie wyjścia to przykład stopniowego zapoznawania młodego pokolenia z różnorodnością życia kulturalnego naszego miasta.
         Biblioteka pomyślała też o najmłodszych dzieciach z oddziałów zerowych. Wielkie emocje towarzyszyły im podczas zajęć edukacyjnych „Zaprzyjaźnij się z misiem!” Prowadziła je największa kolekcjonerka i znawczyni pluszowych misiów w Przemyślu, pracownik jednej z księgarń, p. Maria Cholewka. Maluchy z wypiekami na twarzy słuchały ciekawostek o tej najpopularniejszej zabawce świata, której obecność dodaje dziecku otuchy, pociesza, tworzy klimat ciepła i bezpieczeństwa.
         Inni uczniowie odwiedzający bibliotekę bardzo chętnie i licznie brali udział w konkursie „Umiesz czytać? Proszę bardzo! Czyli połamańce językowe”. Zabawa polegała na wylosowaniu trudnego zdania i bezbłędnym, głośnym przeczytaniu go. Towarzyszyło temu wiele śmiechu.
         O trwającym Międzynarodowym Święcie Bibliotek Szkolnych informowała tematyczna wystawa usytuowana w głównym holu szkoły i przypominająca, że korzystanie ze szkolnej biblioteki sprzyja osiąganiu lepszych wyników w nauce.
Wersja XML