Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

RZEKA ZAMIAST MURU. PODZIELONE MIASTO PRZEMYŚL

Prawie przez ostatnie 10 miesięcy grupa młodych ludzi z Przemyśla i jego okolic pracowała nad kolejnym wydaniem międzynarodowej gazety Step21”Weisse Flecken”, której zadaniem jest odsłanianie tak zwanych białych plam, czyli wydarzeń z okresu II wojny światowej, zatuszowanych przez propagandę i mało znanych do dziś.
Projekt organizacji Step21 jest tym bardziej ciekawszy, że biorą w nim udział ludzie z 3 różnych państw: Polski, Niemiec i Czech, co sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych, wymianie kulturowej i rozwijaniu umiejętności językowych.
Nad wydaniem drugiego już numeru gazety pracowało łącznie 70 osób z 16 europejskich miast, w tym 4 grupy z Polski: z Przemyśla, Olkusza, Wrocławia i Warszawy. Przemyska grupa- „Team Barbarossa”- liczyła łącznie 5 osób, byli to: Joanna Derdzińska, Aniela Trojanowska, Justyna Zubrzycka, Mateusz Kobryło- uczniowie II LO w Przemyślu, a także Maryana Łazarenko- uczennica I LO w Przemyślu.
O projekcie „Weisse Flecken”(„Białe Plamy”) dowiedzieli się od swoich nauczycielek języka niemieckiego, pani Ewy Godzień i pani Elżbiety Malczyńskiej. Bodźcem do wzięcia udziału w tej akcji była dla nich perspektywa wyjazdu do Hamburga i do Berlina, jednak jak przyznają, kiedy dowiedzieli się, że zakwalifikowali się do grupy młodych redaktorów, skupili się na tym, aby jak najrzetelniej opisać wydarzenia toczące się w Przemyślu w latach 1939-1941. Temat, nad którym pracowali, brzmiał: „Rzeka zamiast muru. Podzielone miasto Przemyśl”.
Na początku swojej pracy obawiali się trudności związanych z gromadzeniem potrzebnych materiałów oraz szukaniem świadków historii, jednak dzięki pomocy swoich rodzin, po przez babcie i dziadków szybko dotarli do ludzi, którzy chętnie opowiedzieli o faktach z przeszłości. Licealistów zaskoczyła otwartość tych ludzi, ponieważ wydarzenia z okresu wojny wciąż budzą w nich emocje, są często przykre i bolesne. Mimo to chcą o nich opowiadać, szczególnie młodym ludziom, ponieważ wiedzą, że prawda i świadomość historii miejsca, z którego człowiek pochodzi, kształtują jego osobowość i wpajają wartości moralne.
Uczniowie obok rozmów ze świadkami szukali także w przemyskim archiwum artykułów (w gazetach takich jak „Czerwony Przemyśl”, „Krakauer Zeitung”) związanych z podziałem miasta i przekraczaniem granicy usiłując pokazać sposoby propagandy obydwu zaborców. Stwierdzili, że znacznie się one między sobą różniły.
Ważnym wydarzeniem dla młodzieży był wyjazd do Hamburga, gdzie w czerwcu 2007 r. pod opieką doświadczonych redaktorów uczyli się podstawowych zasad dziennikarstwa, a w październiku przedstawicielka grupy Aniela Trojanowska przedstawiła opiekunom wyniki dotychczasowej pracy.
Momentem najważniejszym dla wszystkich uczestników było oficjalne wydanie gazety Step21”Weisse Flecken” w Berlinie, które miało miejsce 21 stycznia 2008 roku. Gościem honorowym a zarazem pierwszą czytelniczką gazety była kanclerz Niemiec Angela Merkel. Podczas uroczystej konferencji młodzież miała także okazję opowiedzieć o swojej pracy podczas projektu i nabytych doświadczeniach.
Dla nich wszystkich udział w tym projekcie był niesamowitym przeżyciem, które będą wspominać przez całe życie.

JPGCała grupa: od lewej Aniela Trojanowska, Maryana Łazarenko, Joanna Derdzińska, Justyna Zubrzycka, Mateusz Kobryło (85,85KB)

JPGStrona gazety z polskim artykułem (62,58KB)

JPGSpotkanie z Angelą Merkel (86,10KB)

JPGMłodzież podczas prezentacji (91,28KB)

Wersja XML