Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności

 • Światowy Dzień Zdrowia

  Brak opisu obrazka
  Nikt nie ma wątpliwości, że tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia ma wyjątkowy charakter. Nasza walka z epidemią to codzienne ograniczenia, izolacja w domach, obawa o zdrowie i życie najbliższych.
  Data publikacji: 07-04-2020 11:37
 • Przemyski szpital dostał maseczki i płyn odkażający

  Brak opisu obrazka
  Placówki szpitalne w całej Polsce potrzebują każdej ilości środków odkażających i ochrony osobistej, w tym maseczek. Dzięki akcji klubu radnych Wspólnie dla Przemyśla, przemyskich radnych z innych klubów i wielu innych ludzi dobrej woli i prowadzonej zbiórce na zrzutka.pl przemyski szpital otrzymał dzisiaj (6 kwietnia) dużą partię tych tak oczekiwanych produktów, które pozwolą bezpieczniej walczyć z epidemią w naszym mieście.
  Data publikacji: 06-04-2020 14:59
 • Przemyśl ma nowego biskupa

  Brak opisu obrazka
  Dzisiaj, 3 kwietnia, papież Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej. Został nim  ksiądz prałat Krzysztof Chudzio, proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasie­nicy Rosielnej.
  Data publikacji: 03-04-2020 16:36
 • Zawieszamy opłaty parkingowe

  Brak opisu obrazka
  Prezydent Miasta podjął decyzję o czasowym zawieszeniu poboru opłat oraz przeprowadzania kontroli w strefach płatnego parkowania. Zarządzenie w tej sprawie zawiesza opłaty od 3 kwietnia, aż do odwołania. 
  Data publikacji: 03-04-2020 11:09
 • W hołdzie Janowi Pawłowi II

  Brak opisu obrazka
  15 lat temu pożegnaliśmy papieża-Polaka Jana Pawła II, dzisiaj świętego Kościoła katolickiego. W Przemyślu miejscem gdzie w szczególny sposób oddajemy hołd w tym dniu Ojcu Świętemu jest Plac Niepodległości. To tutaj od 2007 roku stoi pomnik Jana Pawła II, a mieszkańcy miasta zapalają znicze i składają kwiaty, aby z okazji rocznic papieskich okazać szacunek papieżowi i Jego naukom. W tym roku w sytuacji zagrożenia epidemią i wprowadzonych ograniczeń w gromadzeniu się, nie odbyło się tradycyjne składanie kwiatów przez delegację samorządu, jednak na znak naszej pamięci przy pomniku stanęły flagi i znicze w kolorach papieskich. 
  Data publikacji: 02-04-2020 10:11

Kultura

 • Dziedzictwo Podkarpacia - "Foto-Pisanka"

  Brak opisu obrazka
  Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do podzielenia się swoją twórczością pisankarską. Aby nie przerywać tradycji konkursu na pisankę zapraszamy w tym roku do nadsyłania zdjęcia pisanki, które zamieścimy na stronie CK.
  Data publikacji: 07-04-2020 10:40
 • Wspólnie z Teatrem S.A.N możemy stworzyć spektakl

  Brak opisu obrazka
  W czasie zagrożenia epidemią nasza kultura przenosi się do sieci. Zwykle jesteśmy tylko biernym odbiorcą tych wyjątkowych wydarzeń, ale w przypadku projektu przemyskiego Teatru S.A.N., możemy brać czynny udział w jego tworzeniu. "Drodzy Przemyślanie! Planujemy w naszym Teatrze S.A.N., stworzyć wyjątkowy spektakl. Spektakl, który opowiadać będzie o historiach miłosnych mieszkańców naszego miasta" - zachęcają pomysłodawcy.
  Data publikacji: 06-04-2020 10:41
 • #wszystkobędziedobrze - Niepodległa i polscy artyści dodają otuchy

  Brak opisu obrazka
  Biuro Programu „Niepodległa" wraz z gwiazdami polskiej muzyki przygotowało projekt #wszystkobędziedobrze. To wyjątkowe przedsięwzięcie muzyczne wykonawców, którzy we wspólnym utworze dodają nam wszystkim otuchy i przypominają, że choć teraz nastał czas próby, to wkrótce wrócimy do normalnego życia.
  Data publikacji: 03-04-2020 12:58
 • Poznaj niezwykłą historię dwóch dzielnych przemyślanek, które ocaliły trzynaścioro żyć… [FILM]

  Brak opisu obrazka
  Helena Podgórska i jej siostra Stefania uratowały od pewnej śmierci trzynaścioro Żydów. Kilka miesięcy temu niezwykłe przemyślanki zostały bohaterkami powieści "Światło ukryte w mroku" autorstwa bestsellerowej amerykańskiej pisarki Sharon Cameron.
  Data publikacji: 03-04-2020 08:07
 • Laboratorium filmowe w domu?

  Brak opisu obrazka
  Podkarpacka Komisja Filmowa przedstawia pomysł na kreatywne wykorzystanie czasu w domu. Weź na warsztat sztukę filmową i sprawdź swoje umiejętności. Laboratorium Filmowe to wyzwanie dla młodych i kreatywnych, tych, którzy chcą przełamać kwarantannową rutynę i wrócić do rzeczywistości już jako początkujący filmowiec. Do wyboru są dwa moduły konkursowe:
  Data publikacji: 02-04-2020 12:48

Edukacja i sport

 • Rozpoczęciu rekrutacji do Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu informuje o rozpoczęciu rekrutacji na nowy rok szkolny. Oferujemy zajęcia pozaszkolne w różnych sekcjach: nauka gry na gitarze, keyboardzie, ukulele, perkusji i flecie prostym, nauka śpiewu i tańca, zajęcia sportowe, szachy, tenis stołowy, Zumba, zajęcia plastyczne, język niemiecki i angielski, zajęcia komputerowe, grafika, grupa filmowa i wiele innych. Zapisy na rok szkolny 2020/21 przyjmujemy w okresie od 1 do 30 kwietnia 2020. 
  Data publikacji: 06-04-2020 10:35
 • Miasto wnioskuje o dofinansowanie na laptopy dla przemyskich uczniów

  Brak opisu obrazka
  Od dzisiaj, tj. od 1 kwietnia 2020 roku wszystkie gminy oraz powiaty wskazane w dokumentacji konkursowej mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji.
  Data publikacji: 01-04-2020 15:40
 • Ważny komunikat – kręcimy we wrześniu

  Brak opisu obrazka
  Uprzejmie informujemy o zmianie terminu „Rowerowej Stolicy Polski”. Z uwagi na trudną sytuację na świecie związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (COVID–19) oraz wprowadzonym w naszym kraju stanem epidemii, impreza odbędzie się we wrześniu 2020 roku
  Data publikacji: 30-03-2020 13:42
 • Koronawirus. Przemyskie place zabaw i siłownie zewnętrzne zostają zamknięte

  Brak opisu obrazka
  W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta, w związku z wciąż rosnącym zagrożeniem epidemicznym, przemyski magistrat zdecydował, iż do odwołania zostają zamknięte wszystkie miejskie place zabaw oraz siłownie na świeżym powietrzu.
  Data publikacji: 23-03-2020 12:08
 • Pokaż swój talent

  Brak opisu obrazka
  Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu zaprasza wszystkie dzieci przedszkoli i uczniów przemyskich szkół podstawowych bez wychodzenia z domu do udziału w Konkursie online - "Pokaż swój talent".
  Data publikacji: 18-03-2020 13:35

Rada miejska

Organizacje pozarządowe

 • Apel Marszałka Województwa w sprawie oddawania krwi

  Brak opisu obrazka
  Marszałek Województwa Podkarpackiego i jednocześnie Przewodniczący Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych Władysław Ortyl wystąpił z apelem w sprawie wsparcia inicjatywy AKCJA HUMANITARNA: SAMORZĄDOWCY NA RATUNEK ŻYCIU.
  Data publikacji: 06-04-2020 12:34
 • Konkurs #Zostańwdomu i pomóż

  Brak opisu obrazka
  Siedzisz w domu zgodnie z zaleceniami i wartościowo spędzasz czas? Dlaczego jednocześnie nie zrobić czegoś dobrego dla tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z epidemią? Weź udział w konkursie i wspomóż wybraną organizację w walce z koronawirusem! A to wszystko w zaciszu twojego domu!
  Data publikacji: 03-04-2020 17:52
 • Lek Arechin (chlorochina) firmy ADAMED znów dostępny w aptekach

  Brak opisu obrazka
  Kolejne partie leku zostaną udostępnione potrzebującym pacjentom w szpitalach i aptekach począwszy od 2 kwietnia 2020 roku.
  Data publikacji: 03-04-2020 14:47
 • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  Brak opisu obrazka
  Nie tylko w naszym mieście, ale i w całej Polsce - z wiadomych względów - nie odbędą się wydarzenia związane ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia. Odwołany został m.in. Dzień Otwarty połączony z Dniem Wiedzy nt. Autyzmu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 zaplanowany na 4 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dzielić się wiedzą na temat tego czym jest autyzm i podnosić społeczną świadomość na temat tego zaburzenia.  
  Data publikacji: 02-04-2020 16:17
 • UNICEF Polska uruchamia stronę o koronawirusie

  Brak opisu obrazka
  Specjalny portal unicef-koronawirus.pl jest źródłem wiarygodnych informacji dla wszystkich, którzy szukają wiedzy na temat koronawirusa i wywoływanej przez niego choroby COVID-19. Na stronie znajdują się także praktyczne porady dla rodziców, nauczycieli i uczniów o tym, jak radzić sobie w czasie pandemii.
  Data publikacji: 02-04-2020 12:15

Nasz Przemyśl

 • Serbańska czy Liebermana?

  Tablica w sprawie nadania nazwy ulica Liebermana
  aut. Zenon Andrzejewski, „Nasz Przemyśl”, sierpień 2011 (Nr 83) Jedną z najstarszych przemyskich ulic jest ulica Serbańska. Powstała jeszcze w I połowie XVI wielu i pierwotnie nazywała się Serbacka. Łączyła ona dawne ulice: Grodzką, Lwowską i Żydowską, stanowiąc ich przecznicę, a nazwę swą zawdzięczała mieszkającym przy niej muzykantom, którzy grywali na ludowych instrumentach tzw. „serbach”*. Stąd pospolicie nazywano ich „serbakami”.
  Data publikacji: 02-04-2020 15:48
 • „Historia zatrzymana w kadrze”. Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (29) „Kaisermanower” w Twierdzy Przemyśl

  Brak opisu obrazka
  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, lipiec 2011 (Nr 82) W dniu 5 września 1880 roku specjalny pociąg cesarski wjechał uroczyście na peron udekorowanego dworca przemyskiego. Gmach dworca ozdobiony herbami najważniejszych miast Galicji: Przemyśla, stołecznego Lwowa i starego królewskiego Krakowa, oraz herb Królestwa Galicji i Lodomerii. Na słabym wietrze łopotały cesarskie chorągwie z dwugłowym czarnym orłem, zgromadzone na dworcu i w jego najbliższej okolicy tłumy krzyczały:  - Niech żyje cesarz! – lub też dla podkreślenia przywiązania mieszkańców królestwa Galicji do najjaśniejszego pana wielu przemyślan gromkim głosem, ile sił w płucach zapewniało o swojej lojalności wobec korony: - Król z narodem, naród z królem!
  Data publikacji: 25-03-2020 11:53
 • „Historia zatrzymana w kadrze” Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (27) „Fotografia niewidzialnego”

  Brak opisu obrazka
  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, maj 2011 (Nr 80) Przeglądając stare pocztówki i pożółkłe fotografie, na których utrwalone zostały widoki przemyskich ulic i placów, warto przypomnieć słowa znanej amerykańskiej mistrzyni sztuki fotografii Ruth Bernard: „Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego”. Oglądając niektóre stare zdjęcia, gdy tylko zdołamy zobaczyć „niewidzialne” i usłyszeć „niesłyszalne” w naszej wyobraźni, rozbrzmi zgiełk dawnej ulicy, głosy rozmów przechodniów lub też śmiech dzieci.
  Data publikacji: 20-03-2020 13:26
 • Gwiazdy warszawskich kabaretów w przedwojennym Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  aut. Zenon Andrzejewski, „Nasz Przemyśl”, maj 2011 (Nr 80) Niezwykle ważną funkcję w warszawskich kabaretach spełniały „orkiestry”, zwane jazz-bandami. Właściwie były to kilkuosobowe zespoły instrumentalne, które akompaniowały piosenkarzom-solistom, chórom, towarzyszyły ewolucjom baletu, ilustrowały skecze, zapewniając całą oprawę muzyczną kabaretowych produkcji.
  Data publikacji: 17-03-2020 14:01
 • Przemyscy kaci

  Brak opisu obrazka
  aut. Marcin Duma, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2011 (Nr 79) Okres II wojny światowej to najtragiczniejsza karta naszej historii narodowej. Pomimo tego że od tych tragicznych wydarzeń upłynęło tak wiele czasu, wśród  Polaków tamte straszne dni pozostaną na zawsze w pamięci.Co roku we wrześniu obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej, ale i co roku w tych uroczystościach bierze udział coraz mniej osób,które  bezpośrednio  przeżyły piekło tamtych dni.Odchodzą świadkowie historii, ale pozostawiają po sobie relacje,wspomnienia,dokumenty,zdjęcia i inne pamiątki,które przekazywane  kolejnym  pokoleniom przypominają  czasy wojny. Zbrodnie hitlerowskie upamiętniają także  pomniki, miejsca straceń oraz pamiątkowe tablice. Jedna z nich umieszczona jest na kamienicy przy ulicy Krasińskiego. Mieściła się tam  siedziba przemyskiego gestapo,jednej z najbardziej okrutnych formacji w całej nazistowskiej, zbrodniczej machinie wojennej.
  Data publikacji: 13-03-2020 15:17

Inwestycje

 • Konkurs NCBR na innowacje w urządzeniach grzewczych. 200 mln zł do rozdysponowania

  Brak opisu obrazka
  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki chce wesprzeć innowacje w obszarze urządzeń grzewczych. Do 30 kwietnia wnioski mogą składać producenci oraz konsorcja przedsiębiorców lub konsorcja przedsiębiorców z udziałem jednostek naukowych. Dla mikro i małych przedsiębiorstw możliwe dofinansowanie może wynieść nawet do 80% na badania przemysłowe oraz do 60% na prace rozwojowe.
  Data publikacji: 27-03-2020 11:03
 • PGNiG TERMIKA wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową

  Brak opisu obrazka
  Będzie to pierwsza w mieście tego typu inwestycja, która wzmocni cały system ciepłowniczy w regionie. Rozpoczęcie budowy planowane jest w II kwartale 2020 roku i według umowy z wykonawcą potrwa ona ok. 17 miesięcy.
  Data publikacji: 24-03-2020 10:18
 • Budynek przy Ratuszowej po modernizacji

  Brak opisu obrazka
  Brak opisu obrazkaZakończyły się prace adaptacyjne prowadzone w dawnym budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Ratuszowej 10a. Zanim pojawią się w nim początkujący przedsiębiorcy korzystający z pomieszczeń inkubatora przedsiębiorczości – bo takie przeznaczenie będzie teraz miał ten obiekt – biura zostaną wyposażone w niezbędne meble i urządzenia. Już teraz jednak przemyślanie mogą podziwiać metamorfozę, jaką przeszedł budynek wybudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku.
  Data publikacji: 27-02-2020 12:43
 • Remont mostu drogowego Brama Przemyska przez rzekę San w ciagu drogi krajowej Nr 77 Lipnik - Przemyśl w km 145+723 w Przemyślu w części obejmującej Most Główny (podwieszony)

  Brak opisu obrazka
  Data publikacji: 21-02-2020 08:12
 • Pracujemy nad przemyskim projektem zgłoszonym do Programu Rozwój Lokalny

  Brak opisu obrazka
  Trwają intensywne prace zmierzające do przygotowania ostatecznej propozycji projektu, który zgłosimy do Programu Rozwój Lokalny. Podczas II etapu Programu wszystkie miasta, które zakwalifikowały się do niego, współpracują z wyznaczonymi ekspertami - doradcami ze Związku Miast Polskich. Dyskusje zespołu urzędników i zaproszonych na spotkania przedstawicieli innych organizacji i instytucji odbywają się przy zastosowaniu narzędzi do analizy potrzeb mieszkańców Przemyśla i pozwolą określić najważniejsze problemy miasta. 14 lutego odbyło się drugie, kolejne spotkanie zespołu, a do czasu zakończenia tego etapu prac (lipiec br.) planowane są liczne kolejne.
  Data publikacji: 18-02-2020 15:54

Gospodarka

 • Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS

  Brak opisu obrazka
  Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te wchodzą w życie 1 kwietnia br. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.
  Data publikacji: 07-04-2020 12:45
 • Jak postępować z odpadami w czasie epidemii?

  Brak opisu obrazka
  Z pewnością wielu z nas zastanawia się jak postępować z odpadami wytwarzanymi przez osoby zdrowe, narażone na kontakt z chorymi, objęte kwarantanną, zarażone lub chore. Co zrobić ze zużytymi rękawiczkami lub maseczkami? Aby zapobiegać, przeciwdziałać i zwalczać zachorowania na COVID-19 należy się stosować do wytycznych przygotowanych przez Ministra Środowiska i Głównego Inspektora Sanitarnego.
  Data publikacji: 06-04-2020 11:18
 • 180 dni na rejestrację pojazdu sprowadzonego z UE

  Brak opisu obrazka
  Rozwiązania te zostały wprowadzone ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
  Data publikacji: 04-04-2020 10:39
 • Związek Miast Polskich publikuje specjalne wydanie „Poradnika dla MIAST"

  Brak opisu obrazka
  Aby skuteczniej dotrzeć do mieszkańców polskich miast, nauczycieli i przedsiębiorców ze wskazówkami, inspiracjami oraz przykładami efektywnej pomocy w związku z epidemią CoViD-19, realizując w praktyce przesłanie „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego", Związek Miast Polskich wydał specjalny „Poradnik dla MIAST", który jest dostępny na stronie – www.miasta.pl. To inicjatywa doradców ZMP, którzy wspomagają 54 miasta w procesie przygotowania wniosków do programu „Rozwój lokalny".
  Data publikacji: 02-04-2020 13:56
 • MZK wychodzi naprzeciw niepełnosprawnym. Ważność legitymacji i biletów imiennych bezpłatnych została przedłużona

  Brak opisu obrazka
  31 marca 2020 roku utraciło ważność wiele orzeczeń o niepełnosprawności, a wraz nimi legitymacje osoby niepełnosprawnej, uprawniające do przejazdów bezpłatnych autobusami komunikacji miejskiej w Przemyślu.
  Data publikacji: 02-04-2020 13:15
Wersja XML