Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności

 • Zostań społecznym opiekunem zabytku

  Brak opisu obrazka
  Milo nam poinformować, że Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz ze Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl rozpoczyna akcję promocyjną mającą na celu zachęcenie działaczy społecznych do dbania o nasze dziedzictwo kulturowe. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze wspaniałe zabytki pięknieją i są coraz bardziej zadbane, ale także wszyscy czujemy niedosyt i chcielibyśmy, aby szybciej odzyskiwały swój blask. Jak pokazała praktyka i współpraca instytucji państwowych , wojewódzkich, samorządowych ze społecznymi opiekunami zabytków ten rodzaj współdziąłania przynosi najszybsze efekty przy relatywnie niskich kosztach. Zachęcamy Was do wspólnego dbania o nasze dziedzictwo i wejścia do zaszczytnego grona społecznych opiekunów zabytków.
  Data publikacji: 15-01-2020 13:04
 • XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

  Brak opisu obrazka
  pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla
  Data publikacji: 10-01-2020 12:03
 • Informacja dla pasażerów MZK Sp. z o.o. w Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z decyzją Wójta Gminy Żurawica, z dniem 1 lutego 2020 r. zostaną zlikwidowane wszystkie kursy realizowane w ramach linii nr 2 - do Szpitala w Żurawicy oraz trzy kursy realizowane w dni robocze w  ramach linii nr 3 - na trasie Buszkowiczki – Przemyśl, tj. z godz.: 05:16, 11:46 oraz 14:46.
  Data publikacji: 10-01-2020 11:32
 • Doroczna Nagroda Miasta Przemyśla - nabór wniosków

  Brak opisu obrazka
  Przypominamy, że podobnie jak w latach ubiegłych, z dniem 31 stycznia br. upływa termin zgłaszania wniosków o przyznanie Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla.
  Data publikacji: 03-01-2020 11:39
 • Rekord WOŚP także w Przemyślu!

  Brak opisu obrazka
  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Przemyślu był w tym roku rekordowy, nie tylko pod względem artystów występujących dzięki Stowarzyszeniu Zmieniamy Przemyśl na scenie w przemyskim Rynku, ale przede wszystkim pod względem kwoty, którą zebrali przemyślanie. 123 000 zł zgromadzono w puszkach wolontariuszy ze sztabów w Młodzieżowym Domu Kultury i Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej, zbiórki prowadziły także inne organizacje i stowarzyszenia, m.in. Przemyskie Morsy, Przemyski Klub Biegacza, Przemyskie Serca.  
  Data publikacji: 13-01-2020 15:33

Kultura

 • Zaprszamy na wykład pt.:„W 80 rocznicę sowieckich deportacji – losy polskich zesłańców na nieludzkiej ziemi”

  Brak opisu obrazka
  Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na wykład multimedialny dr. Adama Rafała Kaczyńskiego „W 80 rocznicę sowieckich deportacji – losy polskich zesłańców na nieludzkiej ziemi”. aWykład odbędzie się 7 lutego br. o godz. 17.00 w siedzibie głównej biblioteki przy ul. Grodzkiej 8.
  Data publikacji: 20-01-2020 11:43
 • Tre Voci - tenorzy nowej generacji na Zamku Kazimierzowskim - ZAPROSZENIE

  Brak opisu obrazka
  Tre Voci tworzą tenorzy: Voytek Soko, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj. Są to artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka. Trzy indywidualności, trzy zróżnicowane głosy i jedna wielka przyjaźń. Z takiej mieszanki stworzył się charyzmatyczny koktajl, którego atutem są występy na żywo. W programie największe przeboje muzyki operowej, musicalowej i rozrywkowej, takie jak: „Nessun Dorma”, „Granada”, „You Raise Me Up”, „Tango Roxanne”, „Halleluyah”, „Show Must Go On”, „Mambo Italiano” i wiele innych.  
  Data publikacji: 20-01-2020 09:34
 • „Bluesowego Nowego Roku”! – zaproszenie na koncert

  Brak opisu obrazka
  W koncercie gościnnie udział weźmie przemyski zespół „Simple Music Team” i będzie to zwiastun zbliżającego się dużego koncertu z okazji skromnego, ale jakże bogatego jubileuszu 5-lecia istnienia zespołu.
  Data publikacji: 03-01-2020 14:20
 • The best of DŻEM w hali POSiR! Zapraszamy na koncert z okazji 40-lecia zespołu!

  Brak opisu obrazka
  Czy wiecie, że jeden z największych (jeśli nie największy…?!) zespołów bluesowo-rockowych w Polsce świętuje właśnie swoje czterdziestolecie…? Tak! Kultowy DŻEM ma już 40 lat!
  Data publikacji: 08-01-2020 11:54
 • "Piękna i Bestia" w wykonaniu "Koralika"

  Brak opisu obrazka
  Centrum Kulturalne zaprasza 9 lutego (niedziela), o godz. 16:00 na widowisko taneczne "Piękna i Bestia" w wykonaniu Zespołu Tanecznego "Koralik". Bilety na to wydarzenie będą dostępne już od 16 stycznia w cenie 10 zł w kasie CK w godz. 14:00 - 20:00.
  Data publikacji: 15-01-2020 13:10

Edukacja i sport

 • Starcie tytanów – czyli Orlen Upstream Czuwaj Przemyśl vs. Sandra SPA Pogoń Szczecin już w najbliższą środę! Zapraszamy!

  Brak opisu obrazka
  Już w najbliższą środę, 22 stycznia br. o godzinie 17:00 w ramach rozgrywek 1/16 Pucharu Polski, Orlen Upstream Czuwaj Przemyśl podejmie na własnym parkiecie superligową drużynę - Sandra SPA Pogoń Szczecin.  
  Data publikacji: 20-01-2020 14:35
 • Boks w międzynarodowym wydaniu wraca do Przemyśla

  Brak opisu obrazka
  Nasze miasto ma duże tradycje w widowiskowej dyscyplinie, którą jest boks. Po reaktywacji szkółki bokserskiej już na początku lutego br. czeka nas duży, międzynarodowy turniej pięściarski. O jego organizacji i założeniach 14 stycznia br. z Prezydentem Miasta Przemyśla Wojciechem Bakunem rozmawiali przedstawiciele Zarządu Podkarpackiego Związku Bokserskiego - Andrzej Niedziałek i Jarosław Nić.  
  Data publikacji: 16-01-2020 14:37
 • Rozpoczął się PZU Victor Polish Junior

  Brak opisu obrazka
  W przemyskiej hali sportowej rozpoczęła się trzecia edycja PZU Victor Polish Junior, jednego z największych w Europie międzynarodowych turniejów badmintonowych (16-19 stycznia br.). 300 zawodników z 18 krajów bierze udział w przemyskim i rozpoczynającym się dzień później w Medyce PZU Polish Youth. Impreza odbywa się dzięki UKS Aktywna Piątka, którą w tym roku wsparł nowy sponsor, czyli PZU, a także Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Miejski w Przemyślu oraz Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji.  
  Data publikacji: 16-01-2020 14:00
 • V Integracyjna Olimpiada Sportowa

  Brak opisu obrazka
  Największa integracyjno - sportowa impreza w mieście i województwie odbędzie się 28 stycznia br. (09:00 – 15:00) w Hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jej organizatorem jest UKS Gladiator Przemyśl Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy Nr 1 w Przemyślu. W tej edycji weźmie udział 100 zawodników i 30 wolontariuszy z przemyskich szkół. Impreza sfinansowana ze środków Fundacji PZU w ramach projektu "Zdrowa i bezpieczna rodzina z Gladiatorem", a swoim patronatem objął ją Prezydent Miasta Wojciech Bakun.
  Data publikacji: 15-01-2020 12:58
 • Konkurs na Prezentację Multimedialną „Wolność to wybór”

  Brak opisu obrazka
  Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego ogłasza dziewiątą edycję Konkursu na Prezentację Multimedialną. W tym roku konkurs poświęcony został tematowi „Wolność to wybór”. Organizatorzy zakładają, że podstawą twórczej interpretacji tematu będą teksty kultury.  Termin dostarczenia prac został wydłużony do 31 stycznia 2020 r.
  Data publikacji: 15-01-2020 09:27

Rada miejska

Organizacje pozarządowe

 • Pierwsze doświadczenia Organizatorów Społecznościowych

  Brak opisu obrazka
  Już w najbliższy poniedziałek (20 stycznia, godz. 17.00) odbędzie się spotkanie związane z realizowanym w Przemyślu projektem "Społecznie zorganizowani". Zapraszamy mieszkańców osiedli: Mickiewicza, Łukasińskiego, Stare Miasto, Przemysława. Porozmawiajmy o pierwszych doświadczeniach Organizatorów Społecznych.
  Data publikacji: 16-01-2020 15:40
 • Spotkanie opłatkowe organizacji pozarządowych

  Brak opisu obrazka
  15 stycznia 2020 r. w siedzibie Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyło się piąte spotkanie opłatkowe organizacji pozarządowych. Wzięli w nim udział licznie zgromadzeni przedstawicieli trzeciego sektora, Przemyskiej Rady Seniorów II kadencji wspólnie z Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką, Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą, Starostą Przemyskim Janem Pączkiem, radnymi, przedstawicielami Urzędu Miejskiego.
  Data publikacji: 16-01-2020 15:29
 • 8. edycja akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”

  Brak opisu obrazka
  Ruszył nabór do 8. edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. Polska Organizacja Turystyczna zaprasza przedsiębiorców z branży turystycznej, instytucje samorządowe, hotelarzy, restauratorów, organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego, a także organizatorów eventów sportowych - rejestracja trwa do 31 stycznia. Wiosenna edycja odbędzie się w weekend 20-22 marca. Udział w akcji to nie tylko szansa na pozyskanie nowych klientów z Polski i za granicy, ale także doskonała okazja do darmowej reklamy.
  Data publikacji: 16-01-2020 11:57
 • Wycofanie serii leku Espumisan ze sprzedaży

  10 stycznia 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu na terenie całego kraju serię leku Espumisan w kroplach, popularnego preparatu stosowanego na wzdęcia i gazy u dorosłych, a także w celu łagodzenia objawów kolki niemowlęcej u najmłodszych.
  Data publikacji: 14-01-2020 13:22
 • DDTVN z Amandą i Samem na przemyskim Rynku

  Brak opisu obrazka
  Oglądający 13 stycznia popularny program telewizji śniadaniowej "Dzień Dobry TVN" mieli okazję zapoznać się z projektem podróżników - Amandy i Samuela - o którym pisaliśmy już kilkakrotnie. Przemyślanka i Kanadyjczyk znani pod hasłem Duocovery  zamierzają w najbliższych dniach ruszyć samodzielnie przygotowanym busem do dalekiej Republiki Południowej Afryki. Niejako przy okazji swoich podróżniczych pasji realizują swoje inne pomysły, m.in. realizując filmy związane z problemami ekologicznymi.
  Data publikacji: 14-01-2020 11:26

Nasz Przemyśl

 • GWIAZDY warszawskich kabaretów w przedwojennym Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  aut. Zenon Andrzejewski, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2011 (Nr 79) W okresie XX-lecia międzywojennego centrum polskiej rozrywki była Warszawa, nazywana Paryżem Północy. To właśnie w stolicy, w „szalonych latach dwudziestych i trzydziestych” ubiegłego wieku, nastąpił istny wysyp kabaretów i teatrzyków rewiowych, z których największą sławę zdobyły Qui Pro Quo i Perskie Oko, przemianowane później na Morskie Oko.
  Data publikacji: 31-12-2019 10:35
 • Wigilia Legionów 1914 r.

  Brak opisu obrazka
  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2011 (Nr 76)   Pierwszy rok Wielkiej Wojny, pierwsza wigilia, pierwsze święta Bożego Narodzenia, … najbardziej polskie i najbardziej rodzinne święta. Święta, które nam Polakom przyszło obchodzić w warunkach ogromnych oczekiwań i wyzwań, jakie stawiała pozostająca wielką niewiadomą przyszłość. Obecna była świadomość, że los daje Polakom wielką szansę i być może to jest ta wojna, o której w Księgach Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego pisał Adam Mickiewicz. Wierzył on mocno, że Polska się odrodzi, zmartwychwstanie jak Chrystus, ale  modląc się o wojnę powszechną ludów, nawoływał, że najważniejszą rzeczą jest, aby naród polski był do tej wojny przygotowany, by posiadał przede wszystkim broń i szukał oparcia o własne siły.   W tak wielu domach polskich od tylu lat niewoli czytane były te proroctwa, zapładniając umysły młodych a starszych skłaniając do poświęcenia. Patos, wzruszenie a jednocześnie niepewność, czy to właśnie ta wojna? Czy może kolejna ułuda, kolejna iskra nadziei, która rozpłynie się w poświacie wstającego poranka. A jeżeli to ta Wojna, to czy … tak jak chciał wieszcz, … jesteśmy do niej przygotowani? Czy mamy broń i siły? Bo naród polski nie umarł, ciało jego leży w grobie, a dusza jego zstąpiła z ziemi, to jest z życia publicznego, do otchłani, to jest do życia domowego ludów cierpiących niewolę w kraju i za krajem, aby widzieć cierpienia ich. A trzeciego dnia dusza wróci do ciała, i naród zmartwychwstanie, i uwolni wszystkie ludy Europy z niewoli. Czy to jest ten trzeci dzień? Gdy pomyślimy o młodym pokoleniu, naczytanych Trylogią  Kmiciców, Babiniczów, Skrzetuskich czy Kordianów ślepo wierzących w słowa Wieszcza, gdy do młodzieńczej niecierpliwości dodamy „całkowitą” pewność że to właśnie ta Wojna i nie można czekać tylko iść bo czas, to powstaje nam faktyczny obraz idealisty, młodego człowieka, który z bronią w ręku jesienią 1914 r. idzie na Wielką Wojnę nabuzowany strofami wierszy, poezji Władysława Bełzy, Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza. Młodość to jednak dom, rodzice, ciepło, wspólne święta. I przyszły te święta. I były najbardziej niezwykłe.  Łowczówek 22-25 grudzień 1914 22 grudnia w rejon rosyjskiej ofensywy koło miejscowości Łowczów i Łowczówek weszły oddziały I Brygady Legionów. W niezwykle ciężkich, zimowych warunkach przyszło im stoczyć trwającą 4 dni i 3 noce bitwę, w której stracili 128 zabitych i 342  rannych. Było to traumatyczne przeżycie. Gustaw Łowczowski (późniejszy generał, dowódca 4 DP, zdobywca Bolonii, pochowany zresztą na cmentarzu w Łowczówku)  Z mojej pierwszej bitwy utkwiły mi w pamięci dwa fragmenty: wrażenie, jakie na mnie zrobił widok pierwszego trupa, i moment wahania się, czy iść naprzód. Przed moją pierwszą bitwą widziałem setki trupów na pobojowisku pod Limanową. Znoszono je właśnie i wrzucano do ogromnych wspólnych grobów. Patrzyłem szeroko otwartymi oczyma, ale nad grozą górowała ciekawość. Inaczej było w mojej pierwszej bitwie. Las grzmiał ogniem, gdy kompania nasza zaczęła nim schodzić w dolinę Białej. Na stromym zboczu, na lewo od ścieżki zobaczyłem pierwszego naszego zabitego. Leżał chłopczyna na wznak, bez czapki. Ściągnięte rysy jego tak strasznie bladej twarzy wryły mi się w pamięć, bo wtedy zdawały się krzyczeć: „Memento mori!” Patrz, co cię czeka ! A przecież to dzień Wigilii. Jak wiele lęków, wątpliwości i bólu. Felicjan Sławoj Składkowski późniejszy generał, premier, a wtedy lekarz I Brygady:  „Strzelanina, która wybuchła przy odbieraniu okopów, ustała. Gęsta mgła spadła na całą okolicę. Przypominamy sobie, że to Wigilia. Zaczęliśmy śpiewać kolędy, gospodarz i gospodyni z nami. Ranni w brzuch domagali się wody, chociaż „w ten święty wieczór, jeżeliśmy chrześcijanie”. Trzeba było im odmówić. Biedacy z zazdrością patrzyli, jak jeniec, praporszczyk, pił kawę.  W izbie coraz ciaśniej. Przychodzi wielu żołnierzy wycieńczonych, jak widma. Co mamy robić? Grzeją się chwilę, dostają trochę kawy i muszą wracać. Kładziemy spać koło pieca tylko gorączkujących - koło 39 stopni. I tych jest sporo. (…). Na podwórzu koło nas pękł w dzień granat. Wybił szyby i naodwalał tynku.  (…) Idziemy z drem Piestrzyńskim spać na paki z opatrunkami, ale znów cała noc bezsenna. Głodni, brudni, bez zdejmowania butów od czterech dni, uważamy się i tak za uprzywilejowanych wobec naszych chłopców, którzy te cztery dni siedzą w okopach, na zimnie, często o trzydzieści kroków od Moskali. W tę noc wigilijną chłopcy nasi w okopach zaczęli śpiewać „Bóg się rodzi”…  I oto z okopów rosyjskich Polacy, których dużo jest w dywizjach syberyjskich, podchwycili słowa pieśni i poszła w niebo z dwóch wrogich okopów! Gdy nasi po wspólnym odśpiewaniu kolęd krzyknęli: „Poddajcie się, tam, wy Polacy!” nastała chwila ciszy, a później - juz po rosyjsku: „Sibirskije striełki nie sdajutsia”.  Straszna jest wojna bratobójcza. Podobno jeden z naszych młodych chłopców wziął do niewoli ojca swego, którego zabrali do wojska rosyjskiego”.   Rafajłowa 24-25 grudzień 1914 r. Daleko na wschód od Łowczówka w warunkach jeszcze gorszych swoją Wigilię spędzali żołnierze II , nazwanej później „Żelazną” i „Karpacką”  Brygady. Zajmowany teren żołnierze sami nazwali Rzeczpospolitą Rafajłowską Działania prowadzone w tym terenie były bardzo nużące i wyczerpujące. Jeden z żołnierzy tzw. Kompanii zakopiańskiej I batalionu w liście do domu tak je scharakteryzował: Już taka tęsknota za Wami mnie ogarnęła, że rady sobie dać nie mogę. Przecież to już cztery miesiące jak wyjechałem z Zakopanego. Cały wiek! Jeszcze póki były marsze, kontrmarsze itd. Pół biedy A teraz żadnego ruchu. Kazano nam bronić jednego, skrawka wschodniej Galicyi- i trzymamy go ; oprócz Przemyśla, tylko my, część 3 pułku nie oddaliśmy tej zdobytej przez nas ostatnie w Galicyji Wschodniej wioski. Nazywamy ją Rzeczpospolitą Polską. Kilkanaście kwadratowych kilometrów lasów i gór .Zniszczone to okropnie.... Tylko my jedni jesteśmy w Galicyi, wszystko od dawna jest już poza granicą węgierską. Ale też nasz batalion już cztery tygodnie jest w ciągłym kontakcie z Moskalami. Nie ma prawie dnia, żeby nie było strzelaniny; nasze patrole podchodzą do nich, ich do nas i tak ciągle tańczymy. Specyficzny teren, specyficzne działania, ciężka i nużąca służba, koszmarne warunki terenowe i pogodowe. Plaga wszy, niedostatki aprowizacyjne. Wszyscy ciągle głodni, nawet docierający w niewystarczającej ilości ryż przesiąknięty był naftą. Fatalny stan umundurowania, rozpadające się obuwie, brak ciepłej bielizny. Mróz sięgający –300, temperatury poniżej 00 braki lekarstw, ... To była codzienność życia Rzeczpospolitej Rafajłowskiej. Do takich działań potrzebny był odpowiedni sprzęt i bardzo specjalistyczne wyszkolenie, a takiego ciągle brakowało. Wigilia roku 1914 na froncie rafajłowskim miała niezwykle surowy, ale podniosły i uroczysty charakter. Najpierw wieczerzę wigilijną zjadły oddziały pozostające w odwodzie. Major Bolesław Roja pisze: Przede wszystkim poszliśmy z Węglowskim, Tęczą, Krzaczyńskim, Rudzkim oraz częścią oficerów i szeregowych z bożym drzewkiem i z wieczerzą wigilijną w kociołkach na placówki. Był barszcz, śledzie przyprawiane z cebulą i kluski z makiem i kluski z powidłami i kluski z miodem i jeszcze coś tam (...) Z bożym drzewkiem i z kolędą chodzili nasi od placówki do placówki, a najdłużej kolędowali na placówce przy drodze do Maksymca, naprzeciw Moskali. Moskale nie oddali ani jednego strzału, chociaż właśnie tu z reguły odbywała się strzelanina. Drzewko z płonącymi świeczkami zostawili na drodze. Polskie kolędy słychać było i po drugiej stronie w okopach rosyjskich.  To tutaj jednym z batalionów 283 pułku piechoty dowodził kpt. Stefan Taborski. Z kolei dowódcą jednego z batalionów 281 pułku, również wchodzącego w skład rosyjskiej 71 Dywizji Piechoty, był kpt. Kwieciński. Wydarzenia nocy wigilijnej znalazły epilog w wierszu napisanym przez ojca jednego z legionistów Karola Łepkowskiego. Wiersz oddaje jedną z największych tragedii I wojny światowej, walkę Polaków w mundurach armii zaborczych.   Świerkowe drzewko ścięte w lesie, Starym zwyczajem, w iskier snopach, Sam major Roja w ręku niesie, Stawia wysoko... na okopach... Aż potem świeczki jasne płoną Nad Rafajłową i Zieloną....   Ustała walka! Z drugiej strony- Także w okopach, w mrocznej dali, Ten sam śpiew słychać ulubiony, W szeregach wroga- u Moskal! I tam kolędy płyną zwrotki Przez śnieżne pola i opłotki ... ! Ktoś ty ... ? zapytał major Roja- Ktoś ty .. ? skąd rodem? Jaka wiara ?- Ta sama pewnie co i twoja... Ot- Polak, jeno w służbie cara... Ot ... kula może jutro spotka...  Śpiewajmy razem, śliczna zwrotka ... !   „Wśród nocnej ciszy”- O mój Boże... „Głos się rozchodzi”- jak na Litwie... -Pan legionista ... ? To się może Spotkamy jutro razem w bitwie... Teraz śpiewajmy ... nic nie szkodzi... Z których okolic Pan Dobrodziej ?   „Z Krakowa rodem matka moja- A ja z guberni jestem Mińskiej...” Tak się poznali: major Roja I sztabskapitan pan Kwieciński ! Kraków i Litwa, wielkie słowo: Zielona w walce z Rafajłową...! Nazajutrz ledwie zorze błysły, Przerwana nadal wrzała bitwa... Górą Polacy- hej znad Wisły,          Górą legiony... Ruś i Litwa ...!             A niechaj zginie wróg rosyjski...  ... Ugodzon kulą padł Kwieciński ... !   Krew go zalała... towarzyszy Walczyło wielu w służbie cara- Zginęli wszyscy... „ W nocnej ciszy” „Głos się rozchodzi”... sen czy mara... ? -Znasz tę kolędę- rzekł do Roji- Niech żyje Polska ! bracia moi!   Służba w Rzeczpospolitej Rafajłowskiej była bardzo żmudna i monotonna. Warunki pobytu niezwykle ciężkie. Ciągłe zimno, śnieg i problemy aprowizacyjne. Mnóstwo żołnierzy miało odmrożenia. Wyposażenie posiadane przez legiony nie nadawało się w ogóle do warunków górskich, a co dopiero do warunków górskich zimą! Codziennie w okresie adwentu o godzinie 6 odprawiane były roraty, na które tłumnie schodzili się wolni od służby legioniści. Powoli nadchodziła wigilia. Była to pierwsza wigilia na froncie. Mimo że z daleka od domów i od rodzin, to jednak bardzo rodzinnie. Półroczny okres przebywania razem, przywiązanie do swoich oddziałów, wspólne doświadczenia i przeżycia scaliły legionistów i zamieniły ją rzeczywiście w leguńską rodzinę. Wieczerza wigilijna odbyła się we wszystkich kompaniach nadzwyczaj uroczyście. Przy łamaniu opłatkiem jedno życzenie rozbrzmiewało powszechnie: „Obyśmy się jak najwcześniej doczekali wolnej Polski”. Nawet na pozycjach legioniści urządzali sobie choinki i śpiewali kolendy, których echo zwabiało  do nas  placówki rosyjskie. Pasterka odbyła się w kościele. Wojskowej parady ani szyku nie było, ale wszyscy przyszli hurmą i z tysiąca młodych piersi zabrzmiało donośnie: Wśród nocnej ciszy…” Po świętach ks. J. Panaś odbył kolędę we wszystkich oddziałach legionowych rozrzuconych po różnych pozycjach m.in. w dolinie Sałatruka. Wędrówkę odbył na nartach. Do niektórych pozycji tylko w ten sposób można się było dostać Następnie udał się za Pantyr w odwiedziny do rannych . Musiał przebyć drogę legionów. Góry były zasypane olbrzymią masą śniegów. Drożynka na szczyt Przełęczy Rogodzy była wprawdzie zaznaczona wyraźnie kopytami setki jucznych koni, które nam nosiły codziennie chleb powszedni, ale mimo to nie przestała być uciążliwą. Na prawo i lewo leżały tu dziesiątki trupów końskich, które padły ze zmęczenia i zamarzły. Mimo wojennego ruchu stanowiły one przynętę dla wilków i lisów, których tutaj była znaczna ilość. W trakcie kolędy szpitalnej Panaś odwiedził kilkanaście szpitali z polskimi rannymi. Przy okazji, niestety dokonał kilku pochówków. Podczas pobytu w szpitalu Vis, gdzie się spotkał przez przypadek z Hallerem, który wykorzystując urlop również odwiedzał rannych, dowiedziałem się, że w Rafajłowej toczą się walki. Natychmiast udałem się z powrotem, przybywając do Rafajłowej 25 stycznia po bardzo wyczerpującej podróży. Na następny dzień ks. Panaś odprawił uroczysty pogrzeb poległych legionistów, wśród których był m.in. por. Florian Węglowski. Podczas kolejnej ofensywy na froncie ruszono również oddziały w Rafajłowej W lutym podjęły one działania na Zieloną. Atak prowadziły trzy grupy. Czołowa dowodzona przez  kpt. Minkiewicza, działała w kierunku Zielonej na Maksymiec.   PS Zima 1914/1915 była wyjątkowo ciężka. Walki II Brygady Legionów w Karpatach zasługują na najwyższe uznanie i podziw. Zrozumie to najszybciej każdy, komu nieobce są wędrówki po górach, szczególnie  zimą. W hołdzie i ku pamięci  żołnierzom „Żelaznej Brygady” ekipa TVP Rzeszów w składzie (A. Olejko, A. Gruszka, M. Krok, L. Fac, J. Obłąk) zrealizowała tzw. Trylogię „Żelaznej Brygady”. Trzy odcinki w cyklu Zakamarki przeszłości, który prowadzi prof. dr hab. Andrzej Olejko: Szlakiem Żelaznej Brygady, Rzeczpospolita Rafajłowska oraz Przełęcz Legionów.    Bibliografia: Mickiewicz A., Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego, Paryż 1832. Sławoj Felicjan Składkowski „Moja służba w Brygadzie”, Warszawa 1990, s. 60.Gustaw Łowczowski G., Polak jako żołnierz, Londyn 1981. Lewartowski H., Pochmarski B., Teslar J.A., Szlakiem bojowym Legionów. Krótki zarys organizacji i dziejów 2. Brygady Legionów Polskich w Karpatach, Galicyi i na Bukowinie, Lwów 1915. August Krasicki, Dziennik z kampanii rosyjskiej 1914-1916, Warszawa 1988, s.128. Bolesław Roja, Legioniści w Karpatach 1914-1915 roku, Warszawa 1933. Panaś J., My II Brygada, Katowice 1929. PRZEPOWIEDNIE a CZASY OBECNE opracował O. FLAWIAN NIEBIAŃSKI Salwatorianin, 1943 r.     Nakładem: Ojcowie Salwatorianie, 1538 Roosevelt Street, Gary, Indiana Imprimatur f JOANNES FRANCISCUS Episcopus Wayne-Castrensis Fort Wayne, Indiana, dnia 27 listopada 1942 r.
  Data publikacji: 20-12-2019 15:26
 • Poczciwy tobołek - Renault 17 FT

  Brak opisu obrazka
  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, marzec 2011 (Nr 78) Zimą 1921 r. do tworzącego się Okręgu Korpusu nr X w Przemyślu skierowano czołgi. Był to moment, kiedy mieszkańcy  Przemyśla mogli zobaczyć tę nową broń, wynalazek Wielkiej Wojny na własne oczy. Chyba nikt wtedy nie przypuszczał, że zadomowią się one w przemyskim garnizonie na dobre i dotrwają do wybuchu II wojny światowej. Ich symbolem, a jednocześnie godłem, z dumą noszonym na rękawie bluzy mundurowej, był smok.
  Data publikacji: 13-12-2019 15:39
 • W CIENIU MILCZENIA Historia Stefanii Podgórskiej – bohaterki z ul. Tatarskiej

  Helena i Stefania Podgórskie, fot. ze zbiorów MNZP
  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, luty 2011 (Nr 77) Podczas drugiej wojny światowej w Przemyślu miała miejsce historia, która mogłaby się stać kanwą przejmującej powieści bądź przeboju kinowego. W czasach, kiedy ludzkie życie nie miało żadnej wartości młoda dziewczyna postanowiła uratować trzynaście osób pochodzenia żydowskiego, w tym swego późniejszego ukochanego. Wiele lat później historia Stefanii Podgórskiej została rozsławiona w amerykańskim filmie „Hidden in Silence”.
  Data publikacji: 06-12-2019 15:43
 • Mikołaja dzień tryumfu

  Brak opisu obrazka
  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, luty 2011 (Nr 77) „Z całej duszy pozdrawiam moich dzielnych żołnierzy i szlachetnych sprzymierzeńców. Bóg jest z nami!”. Car Mikołaj II do żołnierzy wyruszających na front w 1914 r.
  Data publikacji: 29-11-2019 12:00

Inwestycje

 • Trwa nabór wniosków na prace konserwatorskie - dowiedz się więcej i złóż wniosek.

  Brak opisu obrazka
  Podkarpacki, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu informuje, że od 1 stycznia 2020 r. trwa nabór wniosków na przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i nieruchomych wpisanych do rejestru. Wnioski można składać do dnia 28 lutego br.
  Data publikacji: 15-01-2020 13:09
 • W Przemyślu otwarto nowy oddział Szpitala w Żurawicy

  Brak opisu obrazka
  Z udziałem delegacji samorządu województwa podkarpackiego i licznej grupy zaproszonych gości, 13 stycznia w budynku przy ul. Marsz. F. Focha oficjalnie otwarty został Oddział Dzienny Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy. Było to możliwe dzięki wsparciu województwa podkarpackiego w wysokości ponad 2,6 mln złotych i wkładowi własnemu żurawickigo szpitala (150 tys. zł).
  Data publikacji: 14-01-2020 14:10
 • Miasto Przemyśl w II etapie Programu ROZWÓJ LOKALNY

  Miasto Przemyśl - Panorama Miasta z Zamku Kazimierzowskiego
  Z grona 255 kwalifikowalnych miast w Programie Rozwój lokalny do 22 lipca 2019 r. zarysy projektów złożyło aż 213 miast, co wskazuje na duże zainteresowanie i potrzeby samorządów w zakresie kompleksowego podejścia rozwojowego. Tym bardziej miło nam poinformować, że nasz projekt pn. „Razem zmieniamy Przemyśl” został zakwalifikowany do II etapu konkursu. Komitet ds. Wyboru Projektów na podstawie rekomendacji ekspertów oceniających podjął decyzję o wyborze 54 zarysów projektów spośród 213 nadesłanych do II etapu naboru oraz umieszczeniu 13 zarysów projektów na liście rezerwowej.
  Data publikacji: 19-12-2019 15:01
 • Zapraszamy na nową internetową stronę inwestycyjną

  Brak opisu obrazka
  Zapraszamy wszystkich inwestorów do skorzystania z nowej strony internetowej uruchomionej specjalnie dla ich potrzeb. Zasadniczą jej częścią jest mapa, na której prezentujemy naszą ofertę dotyczącą terenów inwestycyjnych, a także działek oraz lokali użytkowych i mieszkalnych na sprzedaż.
  Data publikacji: 07-11-2019 14:42
 • Lista projektów, które będziemy realizować w ramach BO na 2020

  Brak opisu obrazka
  Po niedawnym ogłoszeniu wyników głosowania przez mieszkańców Przemyśla na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na 2020, publikujemy informację o tym, które ostatecznie znajdą się w przyszłorocznym Budżecie Miasta i będą realizowane. Przypominamy także kwoty przeznaczone na ich realizację i liczbę otrzymanych głosów. Tym samym proces wyłaniania zwycięskich pomysłów zakończył się.
  Data publikacji: 21-10-2019 12:48

Gospodarka

 • Segregujesz śmieci? Podpowiadamy, jak robić to dobrze

  Brak opisu obrazka
  Przy okazji rozmaitych happeningów, spotkań czy innych wydarzeń, mających na celu szeroko rozumianą edukację ekologiczną, często pada hasło: „Jak ważna jest segregacja śmieci – wiedzą nawet dzieci!”. Jednak czy aby na pewno wszyscy wiemy dlaczego warto segregować odpady i – przede wszystkim - jak należy to prawidłowo robić?
  Data publikacji: 11-12-2019 15:22
 • Podyskutujmy na temat Obszaru Natura 2000

  Brak opisu obrazka
  Miasto Przemyśl jest jednym z siedmiu partnerów Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, realizującej projekt Rzeki karpackie – czysta Natura 2000. Projekt ma na celu kształtowanie pozytywnych postaw wobec związanych z rzekami siedlisk i gatunków, chronionych w ramach obszarów Natura 2000, poprzez wzrost wiedzy i świadomości w zakresie ich zagrożeń, a także korzyści dla społeczeństwa płynące z zachowania naturalnego charakteru rzek górskich. Już 28 stycznia br. (godz. 9.30, Rynek 1, sala narad, I piętro) w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbędzie się spotkanie będące kolejnym punktem realizacji projektu - spotkanie dyskusyjne nt. Obszaru Natura 2000. Przedstawione zostaną na nim wyniki projektu „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000”.
  Data publikacji: 08-01-2020 13:23
 • Usługi konserwacji urządzeń oświetlenia ulic, placów, dróg i mostów na terenie Gminy Miejskiej Przemyśl w 2020 roku

  Brak opisu obrazka
  Data publikacji: 15-01-2020 08:08
 • UWAGA! 31 stycznia br. upływa termin do złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży i dokonania opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu

  Brak opisu obrazka
  Prezydent Miasta Przemyśla przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych, iż 31 stycznia 2020 r. upływa termin do:
  Data publikacji: 30-12-2019 11:02
 • Obwieszczenie Marszałka Województwa Podkarpackiego

  Brak opisu obrazka
  O sporządzeniu projektu uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie podziału województwa podkarpackiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów do kategorii, oraz o wyłożeniu projektu do publicznego wglądu.
  Data publikacji: 09-01-2020 12:37
Wersja XML