Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności

Kultura

Edukacja i sport

Rada miejska

Organizacje pozarządowe

 • Zawsze gOTowi! Przemyscy Terytorialsi szkolili się pod czujnym okiem strażaków

  Brak opisu obrazka
  Wsparcie służb ratunkowych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej to przedsięwzięcia należące do szkolenia z reagowania kryzysowego i wsparcia systemu pozamilitarnego, które w ubiegłą sobotę realizowali żołnierze 2. miejskiej kompanii przemyskiej, wchodzącej w skład 34. Batalionu Lekkiej Piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
  Data publikacji: 17-09-2020 08:55
 • III Charytatywny Rajd Rowerowy „Jedziemy dla Reni”. Nie wahaj się, pomagaj!

  Brak opisu obrazka
  W niedzielę, 27 września br. Stowarzyszenie Przemyska Grupa Rowerowa organizuje III Charytatywny Rajd Rowerowy "Jedziemy dla Reni". W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w akcji.  
  Data publikacji: 16-09-2020 13:06
 • Niespotykane okazy, bibeloty z duszą - znajdziecie je na Przemyskiej Giełdzie Staroci

  Brak opisu obrazka
  Już w najbliższą niedzielę, 20 września br. w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu (ul. Słowackiego 21) czekać będą na Państwa stoły, uginające się pod ciężarem różnorakich, niespotykanych i niepowtarzalnych pamiątek z poprzedniej epoki…
  Data publikacji: 15-09-2020 14:59
 • Odszedł Jan Mieczysław Zrajko

  Brak opisu obrazka
  Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Jana Mieczysława Zrajko
  Data publikacji: 14-09-2020 14:09
 • Weź udział w Lidze NGOs!

  Brak opisu obrazka
  Liga NGOs to program edukacyjny dla liderów społeczeństwa obywatelskiego.
  Data publikacji: 11-09-2020 12:25

Nasz Przemyśl

 • Historia zatrzymana w kadrze”. Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (33). Przemyskie cmentarze

  Uroczystości odsłonięcia cmentarza – mauzoleum żołnierzy niemieckich w dniu 1 listopada 1916 r. przy ul. Przemysława, fot. ze zbiorów MNZP.
  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, listopad 2011 (Nr 86) Od wielu pokoleń w pierwszy dzień  listopada- Dniu Wszystkich Świętych tysiące mieszkańców Przemyśla przychodzą na groby swoich krewnych i bliskich osób. Dla katolików nie jest to dzień smutku, lecz uroczystość wspomnienia świętych oraz przypomnienie, że każdy z nas może poprzez swoje życie dążyć do doskonałości, a więc do świętości. Jest to więc także dzień wspomnienia naszych zmarłych krewnych, przyjaciół i wszystkich tych, których czyny mogą współczesnym pomóc odnaleźć się  w  obecnym świecie. Również następnego dnia w Dniu Zadusznym wspominamy tych, którzy odeszli, lecz wciąż żyjących w naszej pamięci. W ciągu tych dwóch dni przemyskie cmentarze, na co dzień pełne ciszy, wypełniają się gwarem rozmów, modlitwy, a wieczorem rozjaśniają się „złotym” migoczącym światłem tysięcy zniczy i świec.
  Data publikacji: 10-07-2020 15:41
 • W czasie wojny Muzy nie milkły

  Brak opisu obrazka
  aut. Zenon Andrzejewski, „Nasz Przemyśl”, listopad 2011 (Nr 86) Pochodziła z rodziny, której członkowie w czasie II wojny światowej czynnie walczyli przeciw nazistowskim Niemcom. Jej najstarszy brat, płk Karol Maresch, przeszedł cały bojowy szlak z 1. Dywizją Pancerną gen. St. Maczka jako dowódca 2. Pułku Artylerii Motorowej. Bracia Jan i Ferdynand (bliźniacy) działali na terenie Przemyśla w akowskiej konspiracji pod pseudonimami „Kosma” i „Damian”. Ona sama przeszła tułaczą gehennę, jaka była udziałem setek tysięcy obywateli polskich, których los rzucił na azjatyckie stepy Związku Radzieckiego, i jako ochotniczka wstąpiła do Armii Polskiej formowanej w ZSRR.
  Data publikacji: 26-06-2020 15:41
 • „Historia zatrzymana w kadrze” Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (32) Przemyski dworzec kolejowy (cz. 3)

  Pociąg pancerny "Śmiały"
  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, październik 2011 (Nr 85) Rankiem w dniu 1 listopada 1918 r. w holu przemyskiego dworca kolejowego porządku pilnowały patrole złożone z żołnierzy cesarsko-królewskiej armii cesarza Karola I Habsburga. Starzy weterani austro-węgierskiego Landsturmu próbowali z trudem pilnować spokoju na dworcowych peronach. Jeszcze poprzedniego dnia ruch pociągów odbywał się zgodnie z rozkładem jazdy. Teraz na dworcu panował straszliwy chaos i rozgardiasz. Na peronach stały pociągi, zapełnione żołnierzami c,k. armii, opuszczającymi dawną Twierdzę Przemyśl. Chcąc zachować pozory ładu i porządku na peronie, pojawił się sam komendant dworca – hauptmann Rozdół. Ku jego rozpaczy większość żołnierzy i cywili swoim zachowaniem wyrażała radość z faktu upadku monarchii Habsburgów. Żołnierze zdzierali bączki z czapek, niszczyli karabiny, wykrzykując obraźliwe okrzyki pod adresem cesarza i monarchii. Rusinki z podprzemyskich wiosek przypinały do mundurów żołnierzy pochodzenia ruskiego niebiesko-żółte wstążeczki.
  Data publikacji: 05-06-2020 08:55
 • ŚMIERĆ na „Małym Ryneczku”

  Obwieszczenie informujące o rozstrzelaniu 10 zakładników za zabicie agenta Stanisława Szajny. fot. z arch. M.Duma
  aut.Marcin Duma, „Nasz Przemyśl”, wrzesień 2011 (Nr 84) W tym roku, w miesiącu wrześniu obchodzimy 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Okres wojny w świadomości Polaków oraz innych narodów to czas okupacji, terroru, łapanek, egzekucji ale przede wszystkim ludzkiego cierpienia i śmierci. To właśnie myśl o śmierci oraz strach przed nią wypełniały każdy dzień życia naszych bliskich, krewnych czy znajomych, którym przyszło żyć w tamtym czasie. Owa śmierć stała się elementem terroru tak okupanta hitlerowskiego jak i radzieckiego. Na terenie wielu polskich miast, miasteczek, wsi po dzień dzisiejszy zachowały się miejsca pamięci narodowej upamiętniające okres ludobójstwa II wojny światowej.
  Data publikacji: 27-05-2020 13:02
 • Lotnictwo szybowcowe w przedwojennym Przemyślu

  Szybowiec „CWJ” (Źródło www.piotrp.de)
  aut.Zenon Andrzejewski, „Nasz Przemyśl”, wrzesień 2011 (Nr 84) Zainteresowanie szybownictwem na ziemiach polskich zaczęło się wkrótce po zakończeniu I wojny światowej, ale pierwsze próby rozwinięcia u nas tego pięknego sportu kończyły się niepowodzeniem. Dopiero w latach trzydziestych szybownictwo, zwane też lotnictwem bezsilnikowym, zaczęło zdobywać sobie w Polsce coraz większą popularność. O ile w roku 1928 mieliśmy zaledwie 5 pilotów i 3 szybowce, to cztery lata później liczby te wzrosły odpowiednio do 304 i 77, a w roku 1935 było już zarejestrowanych w Polsce 1183 pilotów, 145 szybowców, 104 koła szybowcowe z 9000 członków i 38 szybowisk.
  Data publikacji: 15-05-2020 11:26

Inwestycje

 • Budżet Obywatelski 2021. Weryfikacja zgłoszonych projektów zakończona. Czas na… odwołania

  Brak opisu obrazka
  Zgodnie z zasadami i trybem przeprowadzania konsultacji w sprawie Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 przedstawiamy Państwu wykaz zadań zgłoszonych do rozpoczętej końcem lipca kolejnej edycji BO. W pliku, który  załączamy poniżej znajdziecie Państwo pozytywnie zweryfikowane oraz odrzucone (wraz z przyczynami odrzucenia i innymi uwagami) propozycje zadań, podzielonych na trzy kategorie.
  Data publikacji: 08-09-2020 14:52
 • Uroczyste wbicie łopaty pod budowę nowej elektrociepłowni PGNiG w Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  PGNiG TERMIKA SA rozpoczęła budowę elektrociepłowni gazowej w Przemyślu. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta i przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Nowoczesną instalację wspierają fundusze europejskie.
  Data publikacji: 31-07-2020 13:55
 • Otwarta Strefa Aktywności Rosłońskiego już działa!

  Brak opisu obrazka
  Zaledwie kilka dni temu przekazywaliśmy informację o montażu urządzeń na terenie Otwartej Strefy Aktywności Rosłońskiego, a już dzisiaj możemy poinformować, że ta inwestycja została zakończona, a mieszkańcy tego rozbudowującego się na granicy Przemyśla i Prałkowiec osiedla, mogą korzystać z urządzeń, które się tam znajdują.
  Data publikacji: 27-07-2020 12:09
 • Spotkanie konsultacyjne w sprawie Budżetu Obywatelskiego

  Brak opisu obrazka
  Przypominamy, że już od 29 lipca przemyślanie będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Każdy pomysł jest ważny, każdy się liczy, oczywiście nie każdy będzie mógł być wprowadzony w życie np. ze względu na koszty, albo prawo do terenu, na którym pomysł miałby być zrealizowany. Właśnie tym wątpliwościom, szczegółom regulaminu budżetu partycypacyjnego naszego miasta było poświęcone spotkanie konsultacyjne, które odbyło się w Urzędzie Miejskim popołudniu 22 lipca br.
  Data publikacji: 23-07-2020 13:28
 • Powstaje Otwarta Strefa Aktywności Rosłońskiego

  Brak opisu obrazka
  Kolejna inwestycja realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla 2020 już powstaje przy ul. Rosłońskiego. Wykonawca jest w trakcie montażu urządzeń wchodzących w skład Otwartej Strefy Aktywności Rosłońskiego i chociaż planowany termin zakończenia inwestycji to 25 września, prace posuwają się bardzo szybko.  
  Data publikacji: 21-07-2020 09:42

Gospodarka

 • Edukacja biznesowa do walki z kryzysem – PFR rusza z nową ofertą dla początkujących przedsiębiorców

  Brak opisu obrazka
  Inspirujące Rozmowy o Przyszłości nowych technologii, praktyczne Vademecum Innowatora w formie podcastu o najważniejszych aspektach prowadzenia własnego start-upu oraz druga ścieżka profesjonalnych kursów online pt.: Jak pozyskać finansowanie ma rozwój firmy? – tej jesieni korzystając z nowej, bezpłatnej oferty edukacyjnej Polskiego Funduszu Rozwoju każdy ma szansę stworzyć i rozwinąć własny biznes.
  Data publikacji: 18-09-2020 11:13
 • PPK blisko Ciebie - zaproszenie na bezpłatne szkolenie

  Brak opisu obrazka
  Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, PFR oraz PFR Portal PPK zapraszają na konferencję online „PPK blisko Ciebie”, dot. funkcjonowania i wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) (...)
  Data publikacji: 17-09-2020 10:17
 • Komunikat Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu informuje (...)
  Data publikacji: 11-09-2020 13:44
 • Jesienna akcja szczepienia lisów! Uwaga na szczepionki!

  Brak opisu obrazka
  Informuję o planowanej w dniach 24 września - 3 października br. jesiennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
  Data publikacji: 10-09-2020 10:48
 • Rolniku, spisz się!

  Brak opisu obrazka
  Od 1 września do 30 listopada Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi Powszechny Spis Rolny, który obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju.  Udział w nim będzie obowiązkowy – rolnicy mogą dokonać samospisu w internecie, ale ci, którzy tego nie zrobią, nie mogą odmówić udzielenia informacji rachmistrzom w bezpośrednich wywiadach. Wyniki spisu rolnego pozwolą na wieloprzekrojowe scharakteryzowanie polskiego rolnictwa i ukazanie zmian, jakie w nim zaszły w ostatnim dziesięcioleciu. Pomogą władzom i przede wszystkim polskim rolnikom w podejmowaniu trafnych decyzji strategicznych, które będą poparte analizą wiarygodnych danych dostarczanych przez statystykę publiczną. Wyniki spisu będą też wykorzystane w negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie programów wsparcia dla polskiego rolnictwa.
  Data publikacji: 18-08-2020 11:45
Wersja XML