Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności

 • Eko-Bezpieczni w Przemyślu Happening dla każdego

  Brak opisu obrazka
  20 sierpnia na przemyskim Rynku będzie można zawalczyć o tytuł szachowego mistrza, wziąć udział w artystycznych warsztatach w nurcie trash art, zagrać w Eko Milionerach i spróbować pszczelich smakołyków wprost z ula z recyklingu! Impreza potrwa od 10 do 18.00. Na uczestników warsztatów i konkursów czekają ekologiczne gadżety.
  Data publikacji: 10-08-2022 12:22
 • Odszedł Ludwik Władysław Jachimecki

  Brak opisu obrazka
  Ze smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł od nas Ludwik Władysław Jachimecki  
  Data publikacji: 10-08-2022 13:21
 • Japońscy dyplomaci z wizytą w Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  W ostatnich dniach, gościliśmy w Przemyślu dwie delegacje dyplomatów z Japonii. Przedstawiciele Ambasady Japonii na Ukrainie oraz reprezentanci tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotkali się z Zastępcą Prezydenta Przemyśla, w celu zapoznania się z tym jak obecnie wygląda sytuacja związana z ruchem uchodźców przez Przemyśl. 
  Data publikacji: 03-08-2022 13:13
 • Emocjonujący etap TdP do Przemyśla

  Brak opisu obrazka
  Bez nadużywania tego określenia, śmiało możemy powtórzyć, jak w ubiegłym roku, że etap Tour de Pologne do Przemyśla, był etapem królewskim. Nie jest jeszcze przesądzone kto zwycięży w całym wyścigu, ale pasjonująca końcówka odcinka jazdy z Kraśnika, prowadząca przez ulicę Basztową i Tatarską, pokazała kto jest mocny w tegorocznej grupie kolarzy. Zwyciężył po ostrym finiszu Sergio Higuita z drużyny Bora-Hansgrohe, który wyprzedził Pello Bilbao i Quintena Hermansa. Kolumbijczyk został też nowym liderem klasyfikacji generalnej.
  Data publikacji: 02-08-2022 15:21
 • 78. rocznica Powstania Warszawskiego. Przemyśl oddał hołd powstańcom.

  Brak opisu obrazka
  1 sierpnia przypadła rocznica Powstania Warszawskiego. Jak co roku, punktualnie o godzinie 17.00 symbolicznie zawyły syreny. Stało się to nie tylko w stolicy, ale w wielu miastach w całej Polsce – w tym także w Przemyślu
  Data publikacji: 02-08-2022 09:42

Kultura

 • Festiwal "Łączy nas historia"

  Brak opisu obrazka
  Znamy już program nowego, mamy nadzieję, że cyklicznego wydarzenia w kalendarzu kulturalnym Przemyśla, Festiwalu "Łączy nas Historia". Tegoroczna edycja został zaplanowana na ostatni weekend sierpnia, czyli trzy dni, 26, 27 i 28. 
  Data publikacji: 04-08-2022 13:26
 • Przemyska Scena Letnia - Małgorzata & Witold Stankiewicz

  Brak opisu obrazka
  Urząd Miejski w Przemyślu oraz Przemyski Klub MELONIK zapraszają na kolejny koncert w ramach Przemyskiej Sceny Letniej! Już dzisiaj o godz. 19.00 w Rynku Starego Miasta zagrają dla Państwa - Małgorzata Stankiewicz (śpiew i gitara) i Witold Stankiewicz (kij deszczowy) w projekcie ,,Od Przemyśla do Bałtyku".
  Data publikacji: 11-08-2022 11:16
 • Stypendium twórcze - zapraszamy do składania wniosków!

  Brak opisu obrazka
  Podobnie jak w latach ubiegłych do 15 września br. można składać wnioski o stypendium twórcze. O stypendium mogą ubiegać się osoby fizyczne zajmujące się twórczością artystyczną na terenie miasta Przemyśla w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych, muzyki i tańca oraz teatru i filmu.
  Data publikacji: 11-08-2022 08:39
 • Narodowe Czytanie w Centrum Kulturalnym – zostań lektorem, stwórz Mem!

  Plakat Narodowego Czytania w Centrum Kulturalnym, treść powtórzona w komunikacie. Na tle stosy książek i chłopiec trzymający książkę z napisem "Adam Mickiewicz Ballady i Romanse"
  3 września odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, a tegoroczną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z tej okazji Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do wspólnego czytania oraz do udziału w konkursie na "Mem romantyczny”.
  Data publikacji: 09-08-2022 09:22
 • Koncert w wykonaniu Orkiestry Narodowej Filharmonii Lwowskiej

  Brak opisu obrazka
  Instytut Promocji Kultury Polskiej oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK serdecznie zapraszają na koncert w wykonaniu Orkiestry Narodowej Filharmonii Lwowskiej, baryton – Viktor Yankovskyi, dyrygent – Sebastian Perłowski. 12 sierpnia, godzina 19.00, sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego, wstęp wolny.
  Data publikacji: 08-08-2022 11:12

Edukacja i sport

 • VI Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej służb mundurowych Twierdza Przemyśl 2022

  Brak opisu obrazka
  3 i 4 września  w Przemyślu odbędą się VI MISTRZOSTWA POLSKI W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ SŁUŻB MUNDUROWYCH – TWIERDZA PRZEMYŚL 2022. Organizatorami mistrzostw są: Bieszczadzki SG Region IPA,  Przemyski Region IPA oraz Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG BiOSG. W mistrzostwach udział biorą reprezentacje poszczególnych służb. Mogą brać w nich udział również drużyny na podstawie indywidualnych zgłoszeń. Pula nagród  I-III miejsce wynosi 8.500 zł. Turniej wpisany w kalendarz imprez PZPS. 
  Data publikacji: 09-08-2022 09:59
 • REWELACYJNY  WYSTĘP  LEKKOATLETÓW  UKS TEMPO 5

  Brak opisu obrazka
                 Stadion  w  Bielsku  Białej w dniach 15-17 lipca  gościł  ponad  900  juniorów  młodszych z 220 klubów ,  którzy  w  ramach  Ogólnopolskiej  Olimpiady  Młodzieży  rozgrywali  swoje  Mistrzostwa  Polski /roczniki 2005-06/. Do każdej    konkurencji   kwalifikowało  się  po 24  najlepszych zawodników  z  rankingu  krajowego. Jedną  z  najliczniej reprezentowanych   była  ekipa  przemyskiego  Tempa 5 , przystępująca  do  rywalizacji  w  dwunasto- osobowym składzie. I  był  to  najlepszy  występ  przemyskiej  młodzieży  w 20 letniej  historii klubu . Cztery  medale/1 złoty , 2 srebrne , 1 brązowy/ i kilka  miejsc tuż za podium pozwoliło  na  zajęcie bardzo wysokiej 8 lokaty w nieoficjalnej  klasyfikacji punktowej/55pkt/ oraz  9 miejsca  w klasyfikacji medalowej.                                                               
  Data publikacji: 22-07-2022 13:39
 • „Program Wsparcia Edukacji” i program „Inwestycje w oświacie”

  Brak opisu obrazka
  Założenia „Programu Wsparcia Edukacji” oraz programu „Inwestycje w oświacie” to główny temat konferencji prasowej Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Nabór wniosków w ramach pierwszego przedsięwzięcia potrwa do 31 lipca. Środki mogą zostać przeznaczone na tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych, organizowanie zajęć pozalekcyjnych, imprez sportowo-rekreacyjnych, konkursów, wystaw i konferencji. Z kolei 25 lipca ruszy nabór wniosków na wsparcie inwestycji realizowanych przez szkoły niesamorządowe. Na ten cel przeznaczymy 160 mln zł.
  Data publikacji: 21-07-2022 08:36
 • Wyniki czerwcowej Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

  statuetki nagrody RSP
  W 4. edycji rywalizacji o miano najbardziej rowerowego miasta w Polsce nie miała sobie równych Biała Podlaska, do której na rok trafi Puchar RSP.  Miasto Bydgoszcz, organizator imprezy, dziękuje za wspólną zabawę ponad 48 tys. rowerzystek i rowerzystów. W sumie pokonaliśmy 8,4 mln kilometrów.  Nasze miasto może nie walczyło o czołowe lokaty, ale przemyślanie biorący udział w zabawie przejechali sporą liczbę kilometrów, bo aż 18 871, co tylko świadczy o tym jak zacięta była to rywalizacja. Zajęliśmy 45 miejsce.  
  Data publikacji: 18-07-2022 14:40
 • Lekkoatletki UKS „TEMPO 5” w Reprezentacji Polski

  Brak opisu obrazka
      W dniach  4-7 lipca  w  Jerozolimie  rozegrane  zostały  Mistrzostwa  Europy  Juniorów  Młodszych /roczniki 2005-06/  w Lekkiej  Atletyce. Do  reprezentacji  kraju  zostały  powołane  dwie  zawodniczki  UKS Tempo 5. Anna  Kicińska  reprezentowała  biało – czerwone  barwy  w  dysku  oraz  kuli a Julia  Szczepanik w biegu  na 400m przez plotki.  
  Data publikacji: 13-07-2022 08:58

Rada miejska

Organizacje pozarządowe

 • Piknik z okazji Święta Wojska Polskiego

  plakat pikniku, na zdjęciach kobieta - żołnierz oraz pilot trzymający hełm lotniczy w rękach - opis w treści komunikatu
  „Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym. W całym kraju zorganizowane zostaną pikniki wojskowe - w Przemyślu odbędzie się on 15 sierpnia na Dolnej Stacji Wyciągu Narciarskiego. Nasze wojsko zaprasza mieszkańców od 14.00 do 18.00.
  Data publikacji: 10-08-2022 10:19
 • Electro Dance Event

  Brak opisu obrazka
  Długo oczekiwane wydarzenie muzyczne, czyli muzyka elektroniczna w Przemyślu na Zamku Kazimierzowskim i super okazja, aby otworzyć się i pochwalić swoim talentem tanecznym, ponieważ organizatorzy przygotowali dla Was konkurs z nagrodami! Electro Dance Event już w najbliższą sobotę, 13 sierpnia, od godziny 17.00.
  Data publikacji: 10-08-2022 15:25
 • Konkurs dla osób w wieku 50+ pn. "Fotografie z dawnej pracy"

  Brak opisu obrazka
  Seniorze! Jeśli masz ukończone 50 lat i chcesz pokazać swoje doświadczenia z dawnej pracy, weź udział w nowym konkursie i prześlij nam swoje zdjęcie z pracy w czasach Polski Ludowej i początku nowego ustroju!
  Data publikacji: 10-08-2022 12:51
 • „Czarcie Eldorado” - opowieść o mieszkańcach Przemyśla i okolic…

  Okładka książki i z rysunkiem mężczyzny przy kawiarnianym stoliku i dwóch kobiet na tle panoramy Przemyśla przy pełni księżyca. Druga część okładki z opisem książki
  Piotr Chuda od wielu lat współpracujący z Urzędem Miejskim w Przemyślu, jako realizator programów profilaktycznych, wydał kolejną książkę pt. „Czarcie Eldorado”, która na początku sierpnia trafi do księgarń.
  Data publikacji: 19-07-2022 12:18
 • SPORTOWO KULTURALNIE LOKALNIE

  Brak opisu obrazka
  W ramach konkursu „SPORTOWO KULTURALNIE LOKALNIE” Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej wspiera realizacje projektów infrastrukturalnych poprzez udzielanie darowizn pieniężnych na budowę lub remont oraz zakup niezbędnego wyposażenia obiektów sportowych i kulturalnych.
  Data publikacji: 26-07-2022 13:24

Nasz Przemyśl

 • Z SIODEŁ Mości Panowie!

  Defilada 24 Pułku Ułanów w Kraśniku
  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2011 (Nr 87) W żadnym z krajów kawaleria nie miała tak wielkiego wpływu na jego historię i nie cieszyła się taką estymą jak w Polsce.
  Data publikacji: 11-12-2020 15:49
 • Przemyscy powstańcy

  Brak opisu obrazka
  aut. Marcin Duma, „Nasz Przemyśl”, listopad 2011 (Nr 86) Miesiąc listopad to szczególny czas, w którym wspominamy i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, znajomych. Spacerując alejkami przemyskich cmentarzy, uświadamiamy sobie, ile osób zasłużonych dla Przemyśla jest tutaj pochowanych. Wielu z nich swoją działalnością w różnych dziedzinach życia społecznego zapisało się na zawsze w historii naszego nadsańskiego grodu w sposób szczególny. Działali i tworzyli w różnych okresach, także tych najcięższych, kiedy naszej ojczyzny nie było na mapach, a wszelkie przejawy polskości były krwawo i surowo karane.
  Data publikacji: 13-11-2020 14:17
 • Zapomniany bohater Bitwy Warszawskiej 1920 roku

  Cmentarz Orląt Lwowskich - grób Tadeusza Jordana - Rozwadowskiego
  aut. Jarosław Dyrda, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2011 (Nr 87) 8 listopada 2011 roku w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się pokaz filmu „1920 Bitwa Warszawska”.  W seansie specjalnie zorganizowanym dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami oraz specjalnie zaproszeni goście: pan Leszek Włodek i harcmistrz Julian Kurek. Film został poprzedzony wykładem historycznym i prezentacją multimedialną o kulisach „cudu nad Wisłą” autorstwa Lucjana Faca i Jarosława Dyrdy. Głos  zabrali też zaproszeni goście, mówiąc o powiązaniach Przemyśla z toczonymi pod Warszawą bojami w 1920 roku.
  Data publikacji: 16-10-2020 15:24
 • Dowódca Orląt Lwowskich - brygadier Czesław Mączyński

  Czesław Mączyński z oficerami 1 i 2 pułku
  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, listopad 2011 (Nr 86) Chlubną, zaszczytną miał kartę w dziejach niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Czy w czasie wojen kozackich, kiedy nieprzejrzane tłumy czerni kozackiej i tatarskiej waliły utartymi szlaki, by zmóc go, czy w czasie wszystkich wojen tureckich i zagonów tatarskich, czy wreszcie w czasie szalejących po ziemiach polskich zawieruch i potopów szwedzkich, zawsze podnosił dumnie na blanki swoje sztandar Rzeczypospolitej, zawsze chrobry i nieugięty gotował się do jego obrony, lub walczył w długiej, bohaterskiej obronie — choć zdawało się — wszystko stracone. Wiary jego ni chęci obrony nic i nigdy zachwiać nie potrafiło. Ni masy wroga, ni okrucieństwa jego, nie liczące się z żadnemi wzglądami ludzkości, a topiące w morzu krwi —nawet bratniej —wszelki opór, ni wreszcie przedzierające się przez tłumy miejskie w popłochowym odwrocie resztki wojsk regularnych Rzeczypospolitej1.  
  Data publikacji: 02-10-2020 13:20
 • Historia zatrzymana w kadrze”. Galeria fotografii Muzeum Historii Miasta (33). Przemyskie cmentarze

  Uroczystości odsłonięcia cmentarza – mauzoleum żołnierzy niemieckich w dniu 1 listopada 1916 r. przy ul. Przemysława, fot. ze zbiorów MNZP.
  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, listopad 2011 (Nr 86) Od wielu pokoleń w pierwszy dzień  listopada- Dniu Wszystkich Świętych tysiące mieszkańców Przemyśla przychodzą na groby swoich krewnych i bliskich osób. Dla katolików nie jest to dzień smutku, lecz uroczystość wspomnienia świętych oraz przypomnienie, że każdy z nas może poprzez swoje życie dążyć do doskonałości, a więc do świętości. Jest to więc także dzień wspomnienia naszych zmarłych krewnych, przyjaciół i wszystkich tych, których czyny mogą współczesnym pomóc odnaleźć się  w  obecnym świecie. Również następnego dnia w Dniu Zadusznym wspominamy tych, którzy odeszli, lecz wciąż żyjących w naszej pamięci. W ciągu tych dwóch dni przemyskie cmentarze, na co dzień pełne ciszy, wypełniają się gwarem rozmów, modlitwy, a wieczorem rozjaśniają się „złotym” migoczącym światłem tysięcy zniczy i świec.
  Data publikacji: 10-07-2020 15:41

Inwestycje

 • Zaczynamy Budżet Obywatelski Miasta Przemyśla 2023!

  Brak opisu obrazka
  Do 21 sierpnia br. czekamy na Państwa propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla 2023 !
  Data publikacji: 21-07-2022 10:06
 • Nowy chodnik na ulicy Krasickiego

  Brak opisu obrazka
  Rozpoczęły się prace związane z remontem i przebudową chodnika przy ulicy Krasickiego w Przemyślu  Realizacja inwestycji polega na: wymianie istniejącej nawierzchni chodników na nową z kostki brukowej betonowej na podsypce cementowo – piaskowej wymianie istniejących krawężników i obrzeży betonowych regulacji pionowej istniejących urządzeń infrastruktury podziemnej Wartość inwestycji wyniesie łącznie ponad 103 tysiące złotych. 
  Data publikacji: 12-07-2022 11:27
 • Wkrótce ruszy kolejna inwestycja drogowa!

  Brak opisu obrazka
  Przed nami kolejna inwestycja drogowa - remont ulicy Henryka Siemiradzkiego.
  Data publikacji: 01-07-2022 11:24
 • Nowe aktywne przejścia dla pieszych

  Brak opisu obrazka
  Zarząd Dróg Miejski w Przemyślu rozpoczął prace nad stworzeniem na terenie miasta kolejnych pięciu aktywnych przejść dla pieszych.
  Data publikacji: 30-06-2022 10:36
 • Kolejne inwestycje drogowe w Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  Wzdłuż ulic Kazanowskiej, Brzóski, Reymonta i Okrężnej rozpoczną się kolejne inwestycje i remonty związane z przygotowaniem ciągów komunikacyjnych dla pieszych. 
  Data publikacji: 08-06-2022 09:03

Gospodarka

 • Ruszył nabór dla gmin w nowym programie "Ciepłe Mieszkanie"

  Brak opisu obrazka
  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Jest on skierowany do właścicieli lokali w tego typu budynkach mieszkalnych, którzy będą mogli się starać o uzyskanie dofinansowania w swoich gminach. Budżet na realizację programu wynosi 1,4 mld zł.
  Data publikacji: 11-08-2022 15:18
 • PARP rozpoczęła rekrutację do IV edycji Akademii Menadżera Innowacji

  grafika - strona początkowa ulotki, grafika w kształcie mózgu ułożonego z kolorowych karteczek i wtyczki elektrycznej. Napis Akademia Menadżera Innowacji
  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje jedyny w swoim rodzaju autorski program szkoIeniowo-doradczy Akademia Menadżera lnnowacji (AMl). Rekrutacja do niego potrwa do 9 września br. PARP zaprasza przedsiębiorców i pracowników poszukujących sposobów na wdrożenie innowacji, zwiększenie konkurencyjności, poprawę efektywności pracy i wzrost rentowności firmy.  Celem programu jest m.in. zbudowanie w firmie zespołu, który będzie skutecznie działał na rzecz jej rozwoju poprzez innowacje.
  Data publikacji: 09-08-2022 11:57
 • Awaryjne i planowane wyłączenie wody

  grafika - przekreślony kran
  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje, że w związku z awarią magistrali od godziny 10.30 dzisiaj (10 sierpnia) na części ulicy Słowackiego trwa przerwa w dostawie wody, która zostanie przywrócona po usunięciu awarii. Z kolei jutro (11 sierpnia) nastąpi planowe wyłączenie wody w ulicy Wysockiego od godz. 8.00 do godz. 14:00. Jest to związane z z rozbudową tej drogi powiatowej.
  Data publikacji: 10-08-2022 12:50
 • Baza cen odpadów

  Brak opisu obrazka
  Ekoetos.pl to portal informacyjny poświęcony szeroko rozumianej tematyce ochrony środowiska. Wśród wielu ważnych informacji, które można tam znaleźć znajduje się baza wiedzy na temat wysokości cen odpadów komunalnych w poszczególnych gminach.
  Data publikacji: 05-08-2022 14:03
 • Trwają prace nad Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu

  Brak opisu obrazka
  Czy klimat ulega zmianie? W wyniku emisji gazów cieplarnianych do środowiska przez człowieka takich jak dwutlenek węgla i inne, przyczyniamy się do podnoszenia średniej temperatury powietrza. Dodatkowo znacząco wpływamy na obieg wody i wielu substancji w przyrodzie, co prowadzi do pogorszenia warunków życia na powierzchni naszej planety. Do tej pory odnotowano wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi o ok. 1°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.
  Data publikacji: 02-08-2022 13:04
Wersja XML