Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

12 maja 2022 r. - symbol dzieci cierpiących z powodu wojny Mała Amal (Little Amal) odwiedziła Przemyśl

W samo południe 12 maja br. w Przemyślu pojawiła się niezwykła postać - Mała Amal (Little Amal). Spotkała się z mieszkańcami naszego miasta – dużymi, małymi i tymi najmniejszymi. Razem przeszli ulicami naszego miasta. Gigantyczna (trzyipółmetrowa, symbolizująca kilkuletnią, syryjską dziewczynkę) marionetka to synonim nadziei na lepsze jutro dla wszystkich uchodźczych dzieci cierpiących z powodu wojen, konieczności opuszczania domów oraz oddzielenia od rodzin.

Jej spacer – przeszła już przez Turcję, Grecję, Włochy, Francję, Szwajcarię, Niemcy, Belgię i Wielką Brytanię - stał się jednym z najbardziej ambitnych, innowacyjnych i odważnych projektów kulturalnych w historii, a zarazem niezwykłą reakcją artystyczną na tragedie i cierpienia doświadczane przez najmłodszych i ich rodziny. To wędrowny festiwal sztuki wołającej o pomoc dla niewinnych, ale też niosącej nadzieję na lepsze jutro. To kulturalna odyseja przekraczająca granice państw, opcji politycznych i przełamująca bariery językowe po to, aby przypomnieć nam o naszym wspólnym człowieczeństwie i sprawić, by świat nigdy nie pozostał obojętny na losy milionów ludzi bezbronnych wobec bezwzględnej machiny zła.

Trasa przemyskiego spaceru przebiegała od Dworca PKP przez ulicę A. Mickiewicza, J. Słowackiego, Plac na Bramie, Plac Niepodległości, ulicę Kazimierza Wielkiego do Rynku Starego Miasta. Czynny udział w powitaniu wzięły dzieci z przemyskich przedszkoli i szkół podstawowych. Program artystyczny zaprezentowali: Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox Juventum” , wokaliści zespołu estradowego Klubu Garnizonowego 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz podopieczni Szkoły Rodu Oksany Korol i Dariusza Falandysza w Krasnem. Cały spacer od Dworca do Rynku prowadził werblista Kacper Mosur, uczeń klasy Bogusława Semkowa z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Prezydent Miasta Przemyśla, The Walk, Handspring Puppet Company, Good Chance oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

 

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Wersja XML