Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Warszawskie łąkomaty

Ukwiecenia na rondzie Dmowskiego podbiły serca warszawiaków. Co sezon centrum stolicy rozkwita feerią barw i kształtów. W ubiegłym roku na rondzie pojawiła się zachwycająca pomarańczowo-różowa łąka. Teraz każdy z mieszkańców Warszawy może mieć ją w swoim domu!

W Pawilonie Edukacyjnym Kamień oraz na Osiedlu Jazdów (ul. Jazdów 10/5) pojawiły się łąkomaty. Można z nich pobrać nasiona do wysiania łąki kwietnej na swoim balkonie lub w ogrodzie. To specjalna mieszanka skomponowana przez naszych ogrodników, dokładnie taka, jaka rozkwitała w centrum miasta w ubiegłe lato.

– Łąki kwietne są nie tylko piękne, ale i pożyteczne – stanowią pożywienie dla owadów, a także zapewniają lepszą retencję wód, gdyż wchłaniają nawet dwa razy więcej wody niż typowy, zielony trawnik – mówi Kamila Nowocin, zastępca dyrektora ds. utrzymania terenów zieleni Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Przez cały rok staramy się włączać mieszkańców Warszawy w zazielenianie stolicy. Tym razem chcemy zachęcić ich do tworzenia własnych kwitnących dywanów i tym samym wspólnie stworzyć nowe azyle dla zapylaczy – dodaje.

Łąkomaty będą wydawały po 10 g nasion, co da możliwość uzyskania nawet 5 mkw. łąki. Urządzenia powstały we współpracy z Fundacją Łąka, która aktywnie promuje zalety wysiewania łąk kwietnych w dużych miastach.

– Od kilku lat wysiewamy łąki kwietne w Warszawie, dzięki współpracy z marką Almette w tym roku powstanie 5 hektarów łąk, a już w kwietniu we współpracy z Zarządem Zieleni wysiejemy cztery przepiękne łąki w Parku Skaryszewskim – mówi Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.

Informacje o godzinach dostępności łąkomatów znajdują się na profilu Fundacji Łąka i Pawilonu Edukacyjnego Kamień.

 

 

Warszawa w kwiatach

Dwa warszawskie łąkomaty to element projektu Warszawa w Kwiatach, promującego miejskie ogrodnictwo i wspieranie różnorodności biologicznej w mieście. Całą wiosnę mieszkańcy mogą uczestniczyć w warsztatach ogrodniczych w Kamieniu i w szkoleniach z miejskimi ogrodnikami, aby latem być gotowym do udziału w 39. edycji konkursu na najpiękniejsze balkony i ogrody. Nabór zgłoszeń konkursu „Warszawa w Kwiatach” startuje 1 czerwca 2022 roku i trwa do końca miesiąca. Mieszkańcy mogą zgłaszać ukwiecone ogródki, balkony, loggie, a także ogrody działkowe.

łakomaty_w_warszawie_2.jpeg

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie warszawawkwiatach.pl, a informacje o towarzyszących mu wydarzeniach na profilu KamieniaWarszawy w Kwiatach i Zarządu Zieleni.

źródło: Łąkomaty w Warszawie / https://zzw.waw.pl/ 
zdjęcia: Łąkomaty w Warszawie /https://zzw.waw.pl/

Wersja XML