Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Sieć Miast Cittaslow świętuje 15 lat istnienia - idea powolnego życia coraz modniejsza

Polska Sieć Miast Cittaslow galą w Lubawie rozpoczyna w piątek obchody 15-lecia istnienia. Miasta należące do tej sieci promują życie w niespiesznym rytmie z zachowaniem lokalnych zwyczajów i tradycji, szczycą się lokalną kuchnią i zabytkami - ich symbolem jest pomarańczowy ślimak winniczek.

Do sieci Cittaslow należą miasta i miasteczka z całego świata, których liczba mieszkańców, co do zasady, nie przekracza 50 tys. Miasta z poszczególnych krajów tworzą sieci krajowe, ale władze wszystkich miasteczek kontaktują się, wymieniają pomysłami i w razie potrzeby pomagają sobie.

"Nie ma już chyba kraju, w którym nie ma członków Cittaslow, ostatnio do sieci przystępują miasteczka z Afryki" - powiedział PAP koordynator krajowej sieci Citasslow w Polsce, burmistrz Górowa Iławeckiego w woj. warmińsko-mazurskim Jacek Kostka. Przyznał, że obecnie partnerom z Afryki niesiona jest przez inne miasta pomoc humanitarna.

Największą sieć krajową Cittaslow mają Włochy, skąd ten ruch został przed 15 laty przeniesiony do Polski. Jako pierwszy zdecydował się na przystąpienie do sieci Reszel, niemal równorzędnie także Biskupiec, Bisztynek i Lidzbark Warmiński. Formalnie wszystkie te warmińskie miasta wstąpiły do sieci Cittaslow w 2007 roku. Teraz w Polsce do sieci należy 35 miast, z czego aż 26 to samorządy z Warmii i Mazur.

"Kolejne miasta starają się o przystąpienie do sieci, bo idea celebrowania powolnego życia jest coraz bardziej popularna, naciskają na to sami mieszkańcy" - powiedział PAP Kostka.

logo citta slow z pomarańczowym ślimakiem

Miasta z Polski utworzyły w 2015 roku także Stowarzyszenie Polskie Miasta Cittaslow, dzięki któremu mogą pozyskiwać pieniądze na lokalne inwestycje.

"Naszym symbolem jest pomarańczowy ślimaczek, mamy nawet jego pomnik u nas na skwerku. To wielka atrakcja, dzieci na niego siadają, robią sobie zdjęcia. Ale Cittaslow to idea, którą staramy się propagować, powolny styl życia to wcale nie ślimaczenie się" - powiedział PAP burmistrz Rynu Jarosław Filipek. Dzięki przynależności do sieci Cittaslow Ryn w ostatnich latach pozyskał pieniądze na marinę, remont nadbrzeża i utworzenie centrum kultury.

W leżącej na drugim końcu regionu Lubawie, gdzie w piątek rozpocznie się świętowanie 15. rocznicy obecności polskich miast w Cittaslow, dzięki przynależności do sieci na ruinach zamku biskupów chełmińskich utworzono centrum aktywności lokalnej. Część historyczna jest w nich wyraźnie zaznaczona i wyodrębniona, ale nowa przestrzeń jest wykorzystywana na co dzień.

"Idea Cittaslow, która promuje swojskość, lokalność niesie ze sobą wielki szacunek do zabytków. Zabytkowym obiektom nadawane są nowe funkcje, które szanując ich zabytkową materię jednocześnie nadają im nowy charakter, wpisują je w codzienną aktywność danego miejsca" - powiedział PAP Jacek Kostka.

Miasta z Sieci Cittaslow w woj. warmińsko-mazurskim zrealizowały w latach 2014-20 w sumie 92 projekty o łącznej wartości 51,1 mln euro.

Burmistrz Kostka podkreślił jednak, że Cittaslow to coś więcej, niż możliwość pozyskiwania dodatkowych środków.

"Do powołania tej sieci samorządy ze sobą rywalizowały. Teraz współpracujemy. Gdy któryś z samorządowców ma jakiś problem, nie boryka się z nim sam, pyta o podpowiedzi innych. To naprawdę nowa jakość w pracy samorządów" - zapewnił Kostka. Podkreślił też, że członkowie sieci wymieniają się konkretnymi rozwiązaniami, np. w Górowo Iławeckie podpatrzyło w Holandii, jak połączyć ze sobą system ścieżek rowerowych.

Samorządowcy z sieci miast mogą też liczyć na podpowiedzi naukowców, którzy z nimi współpracują. W Polsce z siecią współpracuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, na uniwersytecie w Seulu jest katedra Cittaslow.

"W związku z sugestiami naukowców w nowym programie unijnym będziemy chcieli rozwijać w naszych miasteczkach zieloną energię, poprawiać jakość powietrza" - powiedział Kostka.

W Polsce do sieci Cittaslow należą, poza woj. warmińsko-mazurskim, miasta z Opolszczyzny, Śląska, Mazowsza, Wielkopolski, Lubelszczyzny, czy woj. łódzkiego.

W ramach świętowania jubileuszu miasta Cittaslow przygotowały szereg wydarzeń, które zaplanowane są do przełomu września i października; m.in. 14 i 15 maja odbędzie się Półmaraton Ślimaka ze startem w Górowie Iławeckim i metą w Lidzbarku Warmińskim. Od 3 do 5 czerwca w Prudniku na Opolszczyźnie odbędzie się Festiwal Miast Cittaslow. Na stronie www.cittaslowpolska.pl zamieszczone są wszystkie imprezy związane ze świętowaniem.

tekst za: samorzad.pap.pl

Wersja XML