Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchodzony na całym świecie, ma szczególny wyraz tam gdzie społeczność żydowska żyła od wieków, a została unicestwiona przez "plan ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". - tak jak w Przemyślu. 27 stycznia spotkaliśmy się przy tablicy znajdującej się przy ul. Kopernika, upamiętniającej zamordowanych Żydów - mieszkańców Przemyśla i okolic. 

Brak opisu obrazka

Jak co roku obok Prezydenta Wojciecha Bakuna i Przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Kamińskiego, przed upamiętnieniem pomordowanych modlili się , Dyrektor SOSW Nr 1 Dorota Wiech-Iwaneczko, Dyrektor ZSO Piotr Pipka, Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogda Pieczyńska, Domicela Klima i młodzież przemyskich szkół. Wspólną modlitwę poprowadził ks. prał. Stanisław Czenczek, dr hab. Wacław Wierzbieniec, prof. UR, Kierownik Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego odczytał psalm 130. 

Brak opisu obrazka

Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą znajdującą się pod opieką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1. 

Brak opisu obrazka

 

 

Zachęcamy także do obejrzenia filmu opowiadającego historię polskiej rodziny, która ratowała żydowskich mieszkańców naszego regionu i zapłaciła za to najwyższą cenę. 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Wersja XML