Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Odszedł Lesław Lic - symbol polskiej muzyki jazzowej i przemyślanin

27 grudnia dotarła do środowiska muzyków jazzowych bardzo smutna wiadomość, zmarł człowiek - legenda polskiego jazzu, Lesław Lic. Nie wszyscy wiedzą, że był z urodzenia przemyślaninem, który w naszym mieście stawiał swoje muzyczne kroki. 

Wikipedia wymienia jego liczne muzyczne osiągnięcia: muzyk, aranżer, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, członek kwintetu i sekstetu Andrzeja Kurylewicza, członek zespołu Melomani, w latach 1979–1982 kierownik muzyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wieloletni członek zespołu Filharmonii Krakowskiej, członek orkiestry Polskiego Radia, taper, akompaniator, wykładowca PWSM i PWST w Krakowie, publicysta muzyczny, współtwórca Kabaretu Jama Michalika.

Brak opisu obrazka

Ojciec Lesława był nauczycielem historii w przemyskim gimnazjum.

Z muzyką Lesław miał związek od najmłodszych lat. Był muzycznym samoukiem. W wieku 5 lat podsłuchiwał trio (pierwsze skrzypce, drugie skrzypce i kontrabas) klezmerów muzykujących co niedzielę na przemyskim zamku, a także orkiestrę 5 Pułku Strzelców Podhalańskich koncertującą na przemyskim rynku. W wieku 6 lat odnotował pierwszy występ. Jako 15-latek utrzymywał rodzinę grając m.in. na żydowskich weselach. W Przemyślu poznawał także grę na organach. 

Narodowe Centrum Kultury w cyklu swoich rozmów z muzykami, którzy debiutowali w latach 50-tych ub. wieku zatytułowanym „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”, przygotował także wywiad z Lesławem Licem. Nas oczywiście w dużej części interesują w niej wątki przemyskie, a jest ich w tej rozmowie sporo:

zdjęcie: Petrus78PL

Wersja XML