Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gniezno, Rybnik, Rzeszów i Wrocław wdrożą projekty nagrodzone w konkursie MFiPR „Klimaton dla Miast”

Gniezno, Rybnik, Rzeszów i Wrocław będą miały okazję wdrożyć projekty nagrodzone w konkursie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiego Funduszu Rozwoju „Klimaton dla Miast”.

Prawie 130 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym „Klimatonie dla Miast” organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 000 złotych nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.

W jury zasiadali przedstawiciele MFiPR, PFR, Climate-KIC, Centrum GovTech oraz samorządowcy. Nagrodzili oni najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania klimatyczne zgłoszone przez Gniezno, Rybnik, Rzeszów i Wrocław.

grafika ilustracyjna do klimatonu

Gniezno - monitoring wody i odprowadzanych ścieków

Zespół Lorem Ipsum za stworzenie koncepcji przebudowy całego procesu związanego z odprowadzaniem ścieków, która zakłada cyfryzację czynności administracyjnych i kontrolnych dla lepszego monitoringu gospodarki ściekowej w Gnieźnie.

Rybnik – analiza mobilności w transporcie publicznym

Zespół Trzeci za stworzenie aplikacji, która wykorzystuje ponad 330 tys. danych historycznych takich, jak: wykorzystanie biletów okresowych i jednorazowych oraz aktualne rozkłady jazdy, dzięki czemu pozwala przeanalizować obciążenie linii autobusowych czy tramwajowych oraz poszczególnych przystanków. Docelowo oprogramowanie ma pozwolić zoptymalizować cały system komunikacji miejskiej w Rybniku.

Rzeszów – mapowanie zagrożeń klimatycznych

Zespół Connected Life za stworzenie platformy Connected City. Składa się ona z danych uwzględniających zaludnienie Rzeszowa, zgłoszone podtopienia, lokalizację instytucji oświaty, położenie jednostek OSP, pomiarów czujników Airly i historię odczytów innych sensorów. Mapa umożliwia wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń i filtrowanie ich w celu sprawnego zarządzania miastem.

Wrocław - zwiększenie bezpieczeństwa aktywnej mobilności uczniów

Zespół Active Eco Mobility za aplikację Aktywnie do szkoły, przeznaczonej dla uczniów oraz nauczycieli, która pozwala na zgłaszanie przez dzieci miejsc uważanych przez nie za niebezpieczne. Oprogramowanie powiadomi rodzica o zakończeniu przez jego pociechę samodzielnej podróży do szkoły i przydzieli punkty za aktywne pokonanie drogi.

„Tematyka +Klimatonu dla Miast+ bezpośrednio łączy się z dwoma projektami zarządzanymi przez MFiPR: pracami nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej (KPM) oraz przygotowaniami do Światowego Forum Miejskiego (WUF). Gratuluję zarówno miastom, które zyskają rozwiązania szyte na miarę jak zespołom programistów, którzy zwyciężyli w rywalizacji. Efekty prac 48-godzinnego maratonu programowania stanowią wzór działania nie tylko dla czterech aglomeracji biorących udział w hackatonie, ale dla wszystkich samorządów” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

„Wsparcie procesu transformacji energetycznej to jeden ze strategicznych obszarów działania PFR. +Klimaton dla Miast+ doskonale wpisuje się w zadania programu PFR Green Hub, w którym poza kapitałem na określone inwestycje, chcemy wspierać rozwój polskich rozwiązań technologicznych oraz angażować samorządy w podejmowanie lokalnych działań na rzecz klimatu. Dziękuje wszystkim za zaangażowanie w Klimaton oraz gratuluję zwycięskim zespołom. Byliśmy świadkami wzorowej współpracy między samorządami i programistami, co pokazuje, że takie współdziałanie jest możliwe i co ważne, potrzebne, aby rozwijać polskie miasta i dawać ich mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa” – podkreślał prezes PFR Paweł Borys.

W hackatonie, który odbył się w dniach 3-5 grudnia, wzięło udział 30 zespołów programistów. Poza pracą nad konkretnymi wyzwaniami, na podstawie danych dostarczonych przez miasta, uczestnicy mieli możliwość konsultacji swoich pomysłów zarówno z mentorami, jak i samorządowcami. Dodatkowo programiści wzięli udział w licznych warsztatach oraz zgłębili wiedzę z zakresu wybranych wyzwań klimatycznych.

źródło informacji: https://samorzad.pap.pl

Wersja XML