Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ogród deszczowy – kolejne ekologiczne rozwiązanie w Gdyni

W ostatnim czasie wiele uwagi poświęca się zagadnieniom związanym ze zmianami klimatu i zabiegami miast prowadzącymi do zminimalizowania ich skutków. Coraz częstsze nawalne deszcze, będące konsekwencją zmian klimatycznych, mogą wyrządzić sporo szkód. Program zagospodarowania wód opadowych w Gdyni zakłada nie tylko budowę zbiorników retencyjnych, ale też proste i zrównoważone działania zwiększające tzw. małą retencję, w tym tworzenie ogrodów deszczowych.

Ogród deszczowy przy al. Zwycięstwa/fot. Paweł Kukla

To ostatnie rozwiązanie na dobre przyjęło się w Gdyni. Chociaż termin ogród deszczowy może brzmieć egzotycznie, to po prostu nasadzenia roślin w pojemnikach lub w gruncie ze specjalnie dobranym podłożem, których główną funkcją jest retencjonowanie wody zebranej z dachów budynków lub z najbliższego otoczenia podczas obfitych lub długotrwałych opadów. Część wody jest wykorzystywana przez rośliny, pozostała powoli przesącza się do niższych warstw podłoża. Warto podkreślić, że ogród deszczowy pochłania nawet do 40% więcej wody niż trawnik o tej samej powierzchni. Można w ten sposób zminimalizować również straty wody z miejskich nawierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, parkingi i ulice.

Ogrody Deszczowe w Gdyni

W ogrodach deszczowych sadzi się, w zależności od rodzaju założenia, rośliny wodne (hydrofity) lub preferujące siedliska wilgotne (hygrofity) . Spośród tych ostatnich wybiera się gatunki potrafiące znieść zarówno okresowe zalanie, jak i osuszenie podłoża. Okazuje się, że w sukurs takim działaniom przychodzi sama natura. W tej roli bowiem doskonale sprawdzają się wieloletnie rośliny rodzime, m.in. niektóre gatunki paproci i turzyc, kosaćce, wierzby, sity, rdest wężownik, przywrotnik ostroklapowy, wierzbówka kiprzyca czy krwawnica pospolita. W ogrodach, do których spływa zanieczyszczona woda (z chodników, parkingów, ulic) stosuje się rośliny mające dodatkowo zdolność jej oczyszczania, np. zjawiskową wierzbę purpurową (odmiany „Nana”). Takie realizacje więc nie tylko są pożyteczne, ale też współgrają z pięknem nadmorskiego krajobrazu.

Deszcz korzyści, czyli ogród przy InfoBoksie

Odpowiednio rozplanowana roślinna kompozycja może być też dziełem samych mieszkańców. Inspirację można czerpać z pokazowego ogrodu funkcjonującego od dwóch sezonów przy budynku InfoBoksu. Zagospodarowuje on deszczówkę z dachu budynku, która spływa do niego oryginalnymi rurami spustowymi. Nadmiar wody jest odprowadzony poza pojemnik rurą skierowaną na sąsiedni teren, wykorzystują ją rosnące tam krzewy. Pojemniki wypełnione są odpowiednimi roślinami wilgociolubnymi, znoszącymi zarówno okresowe zalewanie, jak i okresowe przesuszenie.

Pływające ogrody na Demptowie

Ciekawym rozwiązaniem jest utworzenie na mokrym (stale wypełnionym wodą) zbiorniku retencyjnym tzw. roślinnej wyspy filtracyjnej. To nasadzenie roślin wodnych na konstrukcjach unoszących się na wodzie. Rośliny wspomagają naturalne oczyszczanie wody, a jednocześnie stanowią element ozdobny. W Gdyni takie założenie można podziwiać na zbiorniku retencyjnym przy ul. Kmdr. Sakowicza.
Zrób to sam, czyli jak założyć własny ogród deszczowy
Ogrody deszczowe to rozwiązanie, na którym korzysta środowisko, któremu zapewniamy większą bioróżnorodność, dodatkowe schronienie i dostęp do wody dla owadów, ptaków, drobnych ssaków, poprawiamy jakość odprowadzanych wód, a także wygląd krajobrazu. Wiąże się to również z oszczędnościami. Wiąże się to również z oszczędnościami. Do zasilania ogrodu zużywana jest bowiem woda opadowa.

 
Dla osób poszukujących inspiracji lub wiedzy na temat ogrodów deszczowych na stronie Miasta Gdynia została zamieszczona specjalna zakładka: www.gdynia.pl/ogroddeszczowy.

Wersja XML