Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Akcja społeczna Bieszczady Pamiętają

Akcja społeczna Bieszczady Pamiętają to inicjatywa, która ma na celu skupienie uwagi turystów i mieszkańców Bieszczad na tragicznej historii opuszczonych miejscowości i - przede wszystkim - zapomnianych cmentarzach stanowiących ich część. W okolicach symbolicznego miesiąca pamięci o zmarłych, listopada, pomysłodawcy chcą przypomnieć o tych miejscach i zaprosić wszystkich do odwiedzenia ich podczas bieszczadzkich wędrówek. Korzystając z tej okazji zachęcają także do uprzątnięcia mogił ze starych zniczy i wymiany ich na nowe. 

Beniowa, Ług, Tyskowa, Balnica, Łopienka, Zawój - co łączy te miejscowości? To opuszczone wsie położone w Bieszczadach - zaledwie kilka z wielu. Niegdyś tętniące życiem, dziś nawet nie wszystkie mapy o nich wspominają. Oprócz zdziczałych sadów będących niemymi świadkami tragicznych historii, po dawnych mieszkańcach pozostały głównie opuszczone cmentarze, cerkwiska, przydrożne krzyże. Z większości nagrobków deszcz już dawno zmył nazwiska pochowanych tam osób.  Mimo, że po wielokroć są mijane przez bieszczadzkich turystów - często pozostają zaniedbane i popadają w niepamięć powoli zarastając lokalną roślinnością. Są dosłownie pochłaniane przez Bieszczady.

Dlatego też powstała inicjatywa społeczna Bieszczady Pamiętają, która ma na celu ocalenie od zapomnienia bieszczadzkich cmentarzy, cerkwisk, kapliczek i miejsc pamięci. Zachęcamy turystów i mieszkańców Bieszczad do odwiedzenia, uporządkowania i zaopiekowania się wybranymi miejscami, a także do zapalenia zniczy aby uczcić pamięć minionych pokoleń. Chcemy szczególnie zmobilizować do tych działań w okresie symbolicznego miesiąca pamięci o zmarłych - listopada. 

Liczymy na wsparcie olbrzymiej społeczności miłośników Bieszczad. Zachęcamy, by dzielić się owocami swojej pracy poprzez publikację w mediach społecznościowych zdjęć z hashtagiem #BieszczadyPamiętają. Pokażmy, że pamiętamy. Bieszczady Pamiętają.

Szczegóły na stronie www.bieszczadypamietaja.pl

Plakat akcji, rysunek cmentarza na zielonym tle i tekst: INICJATYWA SPOŁECZNA
BIESZCZADY
PAMIĘTAJĄ
PORZĄDKUJEMY BIESZCZADZKIE
CMENTARZE, CERKWISKA, KAPLICZKI
I MIEJSCA PAMIĘCI!
PAŹDZIERNIK
LISTOPAD 20 21
1. Znajdź miejsce, którym chcesz się zaopiekować.
2. Jeśli chcesz, zaproś znajomych i rodzinę
- razem będzie raźniej!
3. Posprzątaj wybrane miejsce i zapal znicz.
4. Opublikuj zdjęcie z hashtagiem #BieszczadyPamiętają.
SZCZEGÓŁY NA:
WWW.BIESZCZADY PAMIETAJA.PL

Wersja XML