Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Bezpieczne Centrum Komunikacyjne w Kielcach

Miasto Kielce dysponuje Centrum Komunikacyjnym, na które składa się dworzec autobusowy o unikatowej konstrukcji zapewniającej bezpieczne i bezkolizyjne poruszanie się autobusów komunikacji lokalnej oraz dalekobieżnej. Dworzec autobusowy w Kielcach jako nowe Centrum Komunikacyjne pełni rolę elementu integrującego sieć komunikacyjną regionu i komunikację miejską Kielc. Na dworcu są systemy monitoringu i kierowania ruchem, nowoczesne systemy informacji wizualnej i dźwiękowej dla pasażerów, rozwiązania komunikacyjne umożliwiające korzystanie różnego rodzaju pojazdom oraz w niezbędną infrastrukturę pomocniczą, m. in.: kasy, wydzielone poczekalnie, rozwiązania i urządzenia zapewniające dostępność osobom niepełnosprawnym.

 

 

Dworzec został zaprojektowany przez rodowitych architektów kielczan arch. Edwarda Modrzejewskiego, inż. Jerzego Radkiewicza i inż. Mieczysława Kubala. Unikatowy projekt tego obiektu pomimo upływu czasu nie stracił na aktualności i atrakcyjności. Dworzec ma 14 metrów wysokości i trzy kondygnacje. Ruch pasażerski i kołowy odbywa się na nim bezkolizyjnie, tzn. autobusy jeżdżą dookoła budynku, a zatrzymują się na bocznym pasie, natomiast pasażerowie dostają się do niego korytarzami umieszczonymi pod tymi pasami korzystając z przejść podziemnych. Takie rozwiązanie wpływa na bezpieczeństwo pasażerów, którzy w żadnym miejscu na dworcu nie są zmuszeni na korzystanie z przejść na drogach przejazdu autobusów. Dodatkowo dzięki zrealizowanym inwestycjom dworzec zyskał nowe funkcje, dzięki którym podróżni oczekujący mają możliwość aktywnego spędzenia czasu w przygotowanych tam przyjaznych przestrzeniach i komfortowych warunkach.
Na Kieleckim dworcu nie można się nudzić dzięki połączeniu nowoczesności z tradycją powstała tam mediateka, która swoją działalność na odnowionym dworcu autobusowym w Kielcach rozpoczęła 1 września 2020 r.
Jest to miejsce dla każdego, kto zechce spędzać czas w Strefie VR, zagrać na konsolach do gier, śledzić rozgrywki e-sportu, przenieść się do świata w wymiarze 3D (np. zwiedzić muzeum i poczuć się jak Mona Lisa z obrazu Leonarda da Vinci), obejrzeć filmy, spędzić czas przy grach planszowych, skorzystać z audiobooków, książek w tradycyjnej formie i czasopism, wziąć udział w interesujących wydarzeniach kulturalnych i twórczych projektach.

7b.jpeg

Wszystko to sprawia, że miejsce to wpisuje się w ideę Smart City oraz dzięki temu, że klienci tego miejsca mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo w ideę Safe City, co jest zgodne z przedmiotem realizowanego przez miasto Przemyśl projektu.

Wersja XML