Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pamiętamy o 17 września

"Zsyłką na Sybir - historię Polski pisano lat ponad dwieście; Może u schyłku tego stulecia dobry Bóg zmieni to wreszcie" - te słowa Mariana Jonkajtysa, aktora, który wraz z rodziną spędził sześć lat na zesłaniu w Kazachstanie, są mottem zamieszczonym na przemyskim pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wyb. Marszałka J. Piłsudskiego. To tutaj od kilku lat odbywają się główne uroczystości upamiętniające kolejne rocznice agresji sowieckiej na Polskę, a jednocześnie Dzień Sybiraka. Tak było również w tym roku, podczas 82. rocznicy tego wydarzenia, którego konsekwencją była tragedia wielu polskich rodzin.

Ze względu na deszczową aurę, zasadnicza cześć uroczystości odbyła się w kościele oo. Karmelitów Bosych, gdzie uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy Świętej w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku oraz zmarłych i żyjących Sybiraków.

Uczestnicy Mszy świętej w kościelnych ławach

 

 

Następnie delegacje udały się pod pomnik  Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Towarzyszyła im Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe. Po odegraniu hymnu państwowego oddano salwy honorowe i złożono kwiaty, upamiętniając ofiary sowieckiej agresji i Sybiraków.

Przemyski samorząd reprezentowali Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży, Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński oraz radni Rady Miejskiej.

17_września_15.jpeg

17_września_9.jpeg

17_września_11.jpeg

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Wersja XML