Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Doroczna Nagroda dla Rafała Paśki

Prestiżowa i wyróżniająca za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szeroko pojętej kultury Doroczna Nagroda Miasta Przemyśla trafiła do znanej chyba wszystkim przemyślanom postaci związanej z działalnością teatralną i filmową - Rafała Paśki. Akt potwierdzający to doniosłe wydarzenie laureat odebrał z rąk Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna i Przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Kamińskiego podczas spotkania w gabinecie prezydenckim 14 września br.

Pragniemy wyrazić słowa najwyższego uznania, dla Pana jako aktora, scenarzysty, reżysera oraz założyciela amatorskiego Teatru S.A.N, który aktywizuje życie kulturalne mieszkańców oraz  buduje pozytywny wizerunek miasta jako miejsca z bogatym dorobkiem artystycznym - gratulowali Rafałowi Paśko przedstawiciele przemyskiego samorządu. 

Sam laureat podkreślał, że chociaż urodził się w dalekim Szczecinie, to całe jego życie prywatne i zawodowe jest związane z Przemyślem. Teraz poświęca się głownie pracy z młodzieżą. 

Wręczenie nagrody w gabinecie Prezydenta, na zdjęciu Rafał Paśko, Prezydent Wojciech Bakun i Przewodniczący Maciej Kamiński

Rafał Paśko od wielu lat z pasją i zaangażowaniem, buduje pozytywny wizerunek Miasta Przemyśla, działając w dziedzinie kultury w przestrzeni artystycznej związanej z teatrem, filmem i literaturą. Jest założycielem amatorskiego Teatru S.A.N., pełni funkcję promotora kultury teatralnej w naszym mieście, przygotowując spektakle dla dzieci i młodzieży.

Od 14 lat współtworzy Festiwal Kina Niezależnego CK OFF, Festiwal Bajkowe Wzgórze, Przemyski Festiwal Teatralny InspiRacje. Również działalność filmowa w latach 2005 – 2020 zasługuje na uznanie, powstało ok. 100 filmów, a wiele z nich promowało Przemyśl na największych festiwalach Kina Niezależnego w Polsce (Happy End, Offeliada, Żubroffka, Filmoffo.
W 2014 roku otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej  oraz nagrody od Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Ministra Edukacji Narodowej (2020).

Rafał Paśko wpisuje się do księgi pamiątkowej

W ramach działalności Teatru S.A.N. przygotował blisko 20 różnych przedstawień, które wystawiane były w Przemyślu i okolicy. W styczniu 2020 r. młodzieżowa grupa teatralna prowadzona przez Pana Rafała Paśko zdobyła wyróżnienie na prestiżowej Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Autorskie słuchowisko "DOM ważna rzecz”, w którym wystąpili aktorzy zawodowi z Teatru Maska i Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie promowane było na antenach TVP Rzeszów, Programu 3 Polskiego Radia, Radia Rzeszów, Radia Eska. Wcześniejsze autorskie słuchowiska „Jaś i Małgosia” i „Prezenty, prezenty” wyemitowano na antenie Radia Rzeszów.

Laureat brał udział w realizacji Stypendium Twórczego Jakuba Prachowskiego, pisząc tekst autorskiej interpretacji „Legendy o Smoku Wawelskim” oraz udzielając się jako aktor w słuchowisku „O kwiecie paproci”. Cały czas rozwija swoje umiejętności teatralno – literackie biorąc udział w licznych warsztatach m.in. z dramaturgiem i reżyserem Tomaszem Kaczorowskim, także w warsztatach online Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Prowadził warsztaty „Przez papier do sieci” organizowane w ramach projektu Kultura w sieci.

Wręczenie nagrody w gabinecie Prezydenta, na zdjęciu Rafał Paśko, Prezydent Wojciech Bakun i Przewodniczący Maciej Kamiński

W 2020 roku otrzymał nagrodę „Happy Maker” za wieloletnie i aktywne uczestnictwo w przestrzeni kina niezależnego promując ruch amatorski
w mieście. Autorskie opowiadania brały udział w projekcie „Teatru Maska w sieci”, teksty te posłużyły Teatrowi do stworzonych w trakcie pandemii słuchowisk dostępnych w internecie. Wielokrotnie brał udział w Narodowym Czytaniu, zarówno jako aktor jak i twórca koncepcji lokalnych w edycji Narodowego Czytania m.in. Balladyny.

Uhonorowanie Rafała Paśki - Doroczną Nagrodą Miasta Przemyśla jest formą docenienia za działania w dziedzinie kultury w przestrzeni artystycznej, aktywizujące życie kulturalne mieszkańców.

Wersja XML