Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rocznice dwóch pamiętnych wydarzeń

Co roku 12 września w Przemyślu szczególnie wspominamy dwie postaci z naszej historii: króla Jana III Sobieskiego, który w tym dniu w 1683 roku odniósł wielkie zwycięstwo nad armią Imperium Osmańskiego pod Wiedniem oraz Ryszarda Siwca, przemyślanina z wyboru, żołnierza Armii Krajowej, który nie mogąc się pogodzić z agresją na Czechosłowację i udziałem w niej polskich wojsk, dokonał aktu samospalenia podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia i zmarł w Szpitalu Praskim właśnie 12 września.

Tradycyjnie w tym dniu władze samorządowe naszego miasta przypominają nam o tych dwóch bohaterach naszej historii. Prezydent Wojciech Bakun i Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży odwiedzili w niedzielny poranek kwaterę na Cmentarzu Zasańskim gdzie jest pochowany Ryszard Siwiec, zapalając biało-czerwone znicze na jego grobie i składając wiązankę kwiatów.

Brak opisu obrazka

 

 

Z kwiatami udali się także pod budynek przy ul. Okrzei 2, gdzie przez lata mieszkał Ryszard Siwiec. To tutaj znajduje się także tablica upamiętniająca tego działacza antykomunistycznego: 

„W tym Domu Mieszkał
RYSZARD SIWIEC
1909-1968
ŻOŁNIERZ AK
OBROŃCA PRAW CZŁOWIEKA
Na znak protestu przeciwko agresji wojsk układu warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia na stadionie X-Lecia w Warszawie Podczas Obchodów Centralnych Dożynek w dniu 8 września 1968
Pośmiertnie uhonorowany najwyższymi odznaczeniami Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej, Republiki Słowacji.
„NIECH PRAWDA ZNACZY TYLKO PRAWDĘ…”

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

338 lat temu miała miejsce Bitwa pod Wiedniem - nazywana też Odsieczą lub Wiktorią Wiedeńską. Okazała się ona być jedną z najważniejszych bitew w historii naszego kraju, a także całej zachodniej Europy. W sercu naszego miasta stoi pomnik króla Jana III Sobieskiego, odsłonięty w  w 1883 roku. Monument ufundowany został przez mieszkańców miasta Przemyśla, w dwusetną rocznicę przemarszu wojsk wyruszających na odsiecz Wiednia. To właśnie przed nim Prezydent Wojciech Bakun wraz Zastępcą Bogusławem Świeżym złożyli kwiaty dla przypomnienia tego wielkiego wydarzenia w naszej historii, 

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Wersja XML