Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Przed nami 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Smaki dziedzictwa”

Już w drugi i trzeci weekend września (11-19  09) odbędzie się 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, której ogólnopolskim  koordynatorem jest tradycyjnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. „Smaki dziedzictwa” to tegoroczne hasło EDD, pod którym odbędą się setki wydarzeń w całej Polsce. Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.

Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach, obrzędach.

Wzbogacona wpływami innych kultur i religii, polska kuchnia dla każdego z nas pachnie i smakuje inaczej – wspomnieniami, potrawami przygotowywanymi przez nasze babcie, regionalnymi produktami, smakami dzieciństwa. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zabiorą nas w sentymentalną podróż pełną wydarzeń upowszechniających wiedzę o dziedzictwie kulinarnym, które – choć tak różne          w zależności od regionu – zawsze jednoczy nas przy wspólnym stole i stanowi nieodłączny, niezwykle ważny element naszej historii i kultury.

narządzie, które w intuicyjny sposób pomoże nam zaplanować czas z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.

Plakat promujący akcję i treść:
EUROPEJSKIE
DNI
DZIEDZICTWA
SMAKI
DZIEDZICTWA
11—19 września
SPRAWDŹ NA
EDD.NID.PL
I FACEBOOK.COM/EUROPEJSKIE.
DNI.DZIEDZICTWA
PATRON
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
KOORDYNATOR OCOLNOPOLSKI
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO
I SPORTU W RAMACH PROGRAMU WIELOLETNIEGO NIEPODLEGŁA NA LATA 2017-2022
PARTNER
Ministerstwo
Narodowy
Instytut
Dziedzictwa
Kultury
Narodowego
Sportu.
niepodległa
centrum
archiwistyki
społecznej
Materiał zdjęciowy pochodzi z serwisu
www.szukajwarchiwach.gov.pl
ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

W popularyzację przedsięwzięcia społeczno-edukacyjnego, jakim są EDD, włączyła się Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, która zachęca do udziału w EDD poprzez spot radiowy

Słuchając podcastu „Smaki dziedzictwa wg Roberta Makłowicza” przenosimy się w świat tradycyjnych smaków i wspomnień autora – historyka i autorytetu kulinarnego.

Jarosław Uściński – szef kuchni z 30-letnim doświadczeniem – zaprasza na EDD w spocie audiowizualnym oraz gotując regionalne potrawy z różnych zakątków Polski na planie programu „Pytanie na śniadanie”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 500 organizatorów, setki wydarzeń w całej Polsce, tysiące uczestników, którzy poprzez aplikację mobilną EDD z łatwością znajdą wydarzenie w swojej okolicy bądź wybiorą je według kryteriów zainteresowania czy terminu. Warto mieć pod ręką to Warto mieć pod ręką to narządzie, które w intuicyjny sposób pomoże nam zaplanować czas z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.

Brak opisu obrazka

Ponadto zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.edd.nid.pl oraz mediów społecznościowych https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzi-ctwa/, gdzie publikujemy na bieżąco listę wydarzeń, w których przez dwa kolejne weekendy września (11-12.09 i 18-19.09) będzie można bezpłatnie wziąć udział na terenie całego kraju. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego: warsztaty, spotkania, wystawy, zwiedzanie obiektów, zajęcia edukacyjne. Jedno jest pewne – będzie ciekawie i jednocześnie bardzo smacznie!

Wśród proponowanych wydarzeń w najbliższej okolicy znajdą Państwo m.in wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Przemyślu, prezentowaną on-line, a zatytułowaną "Porady prasowe. Z przymrużeniem oka i nie tylko...". 

Eliksir różany, deser porzeczkowy, chłodzące napoje, warzywa w roli głównej, a także wiele przydatnych porad wykorzystywanych dawniej w naszych domach – zapraszamy do poznania różnorodnych smaków prezentowanych w polskiej prasie zarówno tej międzywojennej jak i późniejszej.

Wystawa przygotowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, dostępna będzie na stronie Archiwum Państwowego w Przemyślu, od dnia 10 września. Obejmie przede wszystkim porady i przepisy zawarte w dawnej prasie. Uzupełnienie stanowić będą materiały ikonograficzne, a także wybrane przepisy kulinarne z XIX wieku.


pliki do pobrania: 


***

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień, oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

Organizatorzy wydarzeń EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury oraz proponują wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych. Zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują regionalne tradycje i zwyczaje.

EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. EDD zostały ustanowione
w 1991 roku, jednak ich idea jest wcześniejsza – sięga 1985 roku, kiedy podczas
II Konferencji Rady Europy w Granadzie francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy,
a Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który – dzięki wsparciu setek organizatorów poszczególnych wydarzeń, lokalnych władz i mediów – wypracował wyjątkową formułę tego wydarzenia. EDD w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię ich ziem. Każdej edycji towarzyszy hasło, które nadaje wspólny mianownik wydarzeniom organizowanym we wszystkich zakątkach kraju.

EDD pozwalają lepiej poznać naszą historię i kulturę. Przyczyniają się do wzmocnienia poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za nasze dziedzictwo, a co za tym idzie – do jego lepszej ochrony i zaangażowania w nią lokalnych społeczności.

Wersja XML