Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Konkurs historyczny i latawce

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego,  Archiwum Państwowe w Przemyślu zaprasza uczniów szkół podstawowych z klas VI-VIII z Przemyśla i terenu gminy Przemyśl do udziału w konkursie historycznym "Przemyśl podczas II wojny światowej". Regulamin przewiduje trzy etapy, a na finalistów czekają atrakcyjne nagrody! 

Konkursowi towarzyszy opowiadanie pt. "Drachen" o losach młodych ludzi, których beztroskie dzieciństwo i ulubione puszczanie latawców nad Sanem kończy się 1 września 1939 r.  Jego autorem jest Rafał Paśko, nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, aktor, reżyser i założyciel Teatru S.A.N, zaś ilustracjami opatrzył je Karol Godek, twórca z Jasła, projektant graficzny, filmowiec niezależny, uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych.

„Trzy latawce. Trójka przyjaciół w przededniu II wojny światowej. Wojny, która diametralnie zmienia ich życie. Nie ma już wspólnych zabaw, rozmów i odwiedzin. Jest strach, niepewność i ciągła troska. Czy kiedyś jeszcze spotkają się nad brzegiem Sanu i puszczą kolorowe latawce? ". Zastanawia się autor opowiadania „Drachen”, Rafał Paśko.

Jest wrzesień 1939 r. Przemyśl. Jakie uczucia i emocje towarzyszyły młodym ludziom, uczniom przemyskich szkół, którym młodzieńczą beztroskę zastąpiła okrutna rzeczywistość. Śledząc ich losy, może warto przyjrzeć się dzisiaj mijanym na co dzień obiektom, wspomnieć mieszkańców Przemyśla, miejsca, które mogli odwiedzać 82 lata temu.

ARCHIWA
PAŃSTWOWE
ARCHIWUM PAŃSTWOWE W PRZEMYŚLU
KONKURS HISTORYCZNY
DLA KLAS VI-V111
PRZEMYŚL PODCZAS II WOJNY
ŚWIATOWEJ

Ostatnie latawce na wakacjach(...)
(...)Na ulicach, na targu, w sklepie,
wszędzie królowała WOJNA(,,,)
„DRACHEN” (LATAWCE)
szczegóły: www.przemyskiearchiwalia.pl

Drachen
ORGANIZATOR;
ARCHIWUM PAŃSTWOWE W PRZEMYŚLU
RAFAŁ PAŚKO KAROL GODEK
PARTNERZY:
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 IM, ADAMA MICKIEWICZA W PRZEMYŚLU
RYCERSKIE I SZPITALNE BRACTWO ŚW, ŁAZARZA Z JEROZOLIMY -
STOWARZYSZENIE KATOLICKIE
POLSKIE TOWARZYSTWO HISTORYCZNE ODDZIAŁ W PRZEMYŚLU
STOWARZYSZENIE ARCHIWISTÓW POLSKICH ODDZIAŁ W PRZEMYŚLU

Co wiemy o historii naszego miasta? Czy pozostaniemy na nią obojętni? Czy jednak te refleksje staną się motywacją do głębszego poznania naszej małej Ojczyzny?

Niech dzieje trójki przyjaciół, staną się inspiracją do poszukiwań, do odkrywania historii w zwykłej codzienności, do jej pielęgnowania i szanowania!

Zdobytą wiedzą należy się także dzielić, dlatego weźcie udział w konkursie „Przemyśl podczas II wojny światowej”. Zapraszamy. Warto dodać, iż zwieńczeniem całości projektu będzie wystawa, która powstanie z pozyskanych, w I etapie konkursu, fotografii oraz materiałów archiwalnych z zasobu przemyskiego Archiwum.

Zachęcamy do posłuchania fragmentu opowiadania, w wykonaniu jego Autora

Pliki do pobrania

Wersja XML