Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

W domu, w szkole – online

Rodzicu, chroń swoje dziecko w sieci! Internet to dziś naturalne środowisko dorastania. Jaka jest w nim Twoja rola? Co powinno Cię zaniepokoić? Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma problem - jest ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy. Sprawdź!

Infografika do artykułu

To już w tym tygodniu – wraca szkoła! Zajęcia będą odbywać się stacjonarnie, co - wbrew pozorom - nie oznacza, że Twoje dziecko będzie spędzało mniej czasu w internecie… Z najnowszego raportu NASK Nastolatki 3.0 (premiera już wkrótce!) wynika, że w czasie wolnym od zajęć szkolnych młodzi ludzie spędzają online średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. Sprawdź, co możesz zrobić, by zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w sieci.

FOMO i e-uzależnienia

Jednym z zagrożeń, jakie niesie za sobą internet, a raczej zbyt częste korzystanie z niego, jest FOMO, czyli z angielskiego - Fear of Missing Out. To lęk przed odłączeniem i przekonanie, że coś ważnego ominie nas dokładnie wtedy, kiedy jesteśmy offline. FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale to młodzi ludzie są na nie szczególnie podatni.

- Nastolatki są najbardziej narażone na FOMO, bo „bycie w kontakcie” i wiedza o tym, co w danej chwili robią przyjaciele i znajomi pozwala im poczuć, że są ważną częścią grupy. Jednocześnie, to właśnie smartfony są narzędziem, za pomocą którego najczęściej komunikują się z innymi – mówi Marta Witkowska, specjalistka ds. edukacji cyfrowej NASK. - Czas pandemii i związane z nim ograniczenia sprawiły, że dla młodych spotkania w sieci stały się też podstawową formą kontaktu. Pamiętajmy, że może nie być im łatwo powrócić do świata offline – dodaje.

Czy Twoje dziecko ma FOMO? A jeśli tak, to jak pomóc mu odzyskać równowagę pomiędzy światem online i offline? Wskazówki znajdziecie w naszym poradniku „FOMO i nadużywanie nowych technologii”, który przygotowaliśmy w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”.

Przemoc w internecie

Inny internetowy problem, o którym żaden rodzic nie powinien zapominać to cyberprzemoc. To w dużej mierze przedłużenie konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego. Często dzieje się poza wzrokiem rodziców – tam, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego – dobrego ucznia i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej, popularnego w szkole i tego, który ma słabsze kontakty z rówieśnikami.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o cyberprzemocy i jej konsekwencjach, zachęcamy Was do zapoznania się z kolejną lekturą – to poradnik dla rodziców „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie”, który także powstał w ramach naszej kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. Przeczytacie w nim, jakie formy może przybierać cyberprzemoc i jak chronić przed nią swoje dzieci.

Trzy zasady

Rodzicu, oto najważniejsze wskazówki, co możesz zrobić, by Twoje dziecko bezpiecznie korzystało z internetu:

  1. Rozmawiaj i ustalaj reguły

Rozmów nigdy za wiele. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko ma kilka czy kilkanaście lat, uczy się w trybie zdalnym, czy stacjonarnym, jako rodzic powinieneś być jego przewodnikiem po cyfrowym świecie. Nie krytykuj, nie oceniaj - tłumacz i słuchaj!

Ważne, aby Twoje dziecko wiedziało, że interesujesz się nim i jesteś po to, aby pomóc.

  1. Odpowiednio przygotuj sprzęt

Zanim udostępnisz swojemu dziecku smartfon, komputer czy tablet, skorzystaj z rozwiązań technicznych, które pomogą zwiększyć jego bezpieczeństwo online. Na rynku są dostępne różne rodzaje narzędzi kontroli rodzicielskiej, w których można np. ograniczyć dostęp do treści szkodliwych i nieprzeznaczonych dla dzieci. To m.in. oprogramowanie dołączane do systemu operacyjnego, czy aplikacje mobilne.

Warto także sprawdzić, czy gry komputerowe Twojego dziecka są dostosowane do jego wieku. Pomoże Ci w tym System Klasyfikacji Gier (PEGI). Warto go poznać.

  1. Reaguj

Jeśli dowiesz się, że Twoje dziecko miało w internecie kontakt z treściami pełnymi przemocy, pornograficznymi czy prezentującymi zachowania autodestrukcyjne, nie wpadaj w panikę. Zachowaj spokój i postaraj się ustalić jak najwięcej okoliczności zdarzenia. Wspólnie zastanówcie się, jak zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zajrzyj też do naszych pozostałych poradników!

 

Na koniec: zapamiętaj ten adres: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci - na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady, jak mądrze towarzyszyć najmłodszym w internecie.


O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

 

Wersja XML