Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

30 Tysięcy Terytorialsów w koszarach – A kolejni stoją już u bram

Ponad 30 tysięcy żołnierzy służy już w koszarach Wojsk Obrony Terytorialnej, a na Podkarpaciu kolejni stoją u bram, by w najbliższą sobotę zasilić szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy, nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań.

„WOT jest dzisiaj formacją stanowiącą wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową ukierunkowaną na realizację misji wspierania i obrony lokalnych społeczności. W tym dniu zachęcamy do podejmowania służby w WOT wszystkie osoby, które swoją aktywność zawodową i życie rodzinne chcą uzupełnić o służbą wojskową” – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT w ubiegły piątek w Lipinach podczas ogłoszenia dla opinii publicznej przekroczenie symbolicznej wartości 30 tys. żołnierzy w Wojskach Obrony Terytorialnej. To kolejny, ważny krok na drodze do osiągania zdolności operacyjnych formacji.

210821mni104.jpeg

A już w najbliższą sobotę na terenie 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy odbędzie się kolejne powołanie do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 4 września ochotnicy przekroczą historyczną bramę koszar, na których terenie w czasach II Rzeczypospolitej stacjonował 20. Pułk Ułanów i 5. Pułk Strzelców Konnych. Po odbyciu 16-dniowego szkolenia podstawowego
i 8-dniowego wyrównawczego żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Cześć z nich trafi również do nowo formowanego 36. Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu. Kolejne planowane na październik br. wcielenie oraz szkolenie podstawowe w pełni dedykowane będzie przemyskiemu batalionowi.

Szkolenie prowadzone będzie w systemie ciągłym. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie szkolenia podstawowego żołnierze złożą przysięgę wojskową na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

***

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecnie w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 3600 żołnierzy, w tym blisko 13% kobiet. Osoby zainteresowane terytorialną służbą wojskową z terenu Miasta Przemyśla oraz Powiatu Przemyskiego mogą kontaktować się z punktem rekrutacyjnym utworzonym z inicjatywy płk. Dariusza Słoty Dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Prezydenta Miasta Przemyśla w Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego przemyskiego magistratu, który realizuje zadania z zakresu współpracy cywilno – wojskowej nr tel. 166752087 lub poprzez dedykowaną stronę internetową: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/  .

 

 

Zdjęcia: DWOT

Źródło: kpt. Witold SURA - Rzecznik prasowy 3 PBOT

 

Wersja XML