Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Dzisiaj odbyły się obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których Solidarność rozpoczęła swoją oficjalną i legalną działalność. 31 sierpnia 1980 roku, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Był to rezultat podpisania zawartych w sierpniu i we wrześniu 1980 roku porozumień. W rocznicę tych ważnych w najnowszej historii Polski wydarzeń, Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" zaprosił działaczy związku oraz licznych gości na obchody odbywające się w Kościele Św. Trójcy oraz przy tablicy znajdującej się na Kamiennym Moście w Przemyślu.

 

DSC_0341.jpeg

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Anna Szmidt - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Jolanta Sawicka - Wicewojewoda Podkarpacki, Anna Huk - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Jan Pączek - Starosta Przemyski, Bogusław Świeży - Zastępca Prezydenta Miasta oraz pozostali goście reprezentujący instytucje i służby mundurowe.

 

 

 

Porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Składają się na nie cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Zawarto je w Szczecinie (30 sierpnia 1980 r.), Gdańsku (31 sierpnia 1980 r.), Jastrzębiu-Zdroju (3 września 1980 r.) oraz Hucie Katowice (11 września 1980 r.).

 

 

 

 

Wersja XML