Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wystawa Jan Lebenstein 1930 – 1999

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Jan Lebenstein 1930-1999. Wydarzenie odbędzie się 16 lipca 2021 roku o godzinie 18.00 w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Wystawa zorganizowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart.

Dzieła pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: Urszuli i Piotra Hofman, Marii i Marka Pileckich oraz kolekcjonera z Sopotu.

Wystawa Jan Lebenstein 1930 – 1999 pomyślana jest jako obszerna retrospektywa prac tego wybitnego polskiego artysty, zbiegająca się z 90-tą rocznicą jego urodzin. W jej ramach prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina, należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofman oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy, drogę twórczą i postać artysty, zawiera ponad 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur, w polskiej sztuce, drugiej połowy XX w. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana, do prezentacji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, we współpracy z Agencją Zegart.

Plakat wystawy i tekst Jan Lebenstein
1930 - 1999
Wystawa zorganizowana zostato przez
Państwową Galerię Sztuki w Sopocie,
we współpracy z Agencją Zegart.
Dzieta pochodzą ze zbiorów prywat-
nych kolekcjonerów: Urszuli i Piotra
Hofman, Marii i Marka Pileckich
oraz kolekcjonera z Sopotu.
ZAPROSZENIE

Jan Lebenstein – malarz i grafik, ilustrator książkowy, znany i bardzo ceniony, nie tylko w Polsce. W latach 1948 – 54 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, napełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości.

O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów: Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni.

Wersja XML