Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

40-lecie powstania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i 100-lecie powstania insuliny

Rok 2021 jest wyjątkowy dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, ponieważ organizacja świętuje piękny jubileusz 40-lecia powstania PSD. To właśnie w mrocznych czasach stanu wojennego Stowarzyszenie się narodziło, a przetrwało mimo różnorakich przeciwności losu aż 40 lat.  Uroczystości jubileuszowe odbędą się dnia 17 lipca 2021 w Przemyślu.

Powodów do świętowania jest więcej, ponieważ 2021 rok niesie za sobą jeszcze jedną bardzo ważną rocznicę: 100-lecie odkrycia insuliny. To właśnie w 1921 roku kanadyjscy naukowcy Frederick Banting i Charles Best dokonali odkrycia, które zmieniło sytuację osób z cukrzycą. Przed tym przełomem pacjenci z cukrzycą insulinozależną umierali w kilka, kilkanaście miesięcy od jej wystąpienia. Przez minione sto lat insulina podlegała wielu ulepszeniom i dzisiejszy lek pozwala nie tylko utrzymać pacjenta przy życiu, ale daje możliwość prowadzenia normalnego życia, niewiele różniącego się od życia osób bez cukrzycy.

2021 2022
40 -lecie
powstania
PSD
100-lecie
odkrycia
insuliny

I chociaż uczestnicy obchodów będą przebywać w Przemyślu trzy dni, to główne uroczystości przypadną na 17 lipca, a rozpocznie je o godzinie 9.00 Msza Święta w Archikatedrze Przemyskiej. O godzinie 11.00 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego odbędzie się jubileuszowe spotkanie, na którym wojewoda podkarpacki wręczy odznaczenia państwowe, a Prezes PSD odznaczenia Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Nie zabraknie także wykładów nt. cukrzycy i występu artystycznego Duetu FIDELIS.

Wersja XML