Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Noc Świętojańska na Zamku - relacja

Noc Świętojańska tradycję czerpie ze starosłowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca. Jest to święto zabawy, ognia, księżyca, urodzaju, radości i miłości. Tradycyjnie obchodzone jest w najkrótszą noc roku z 23 na 24 czerwca, tym razem jednak Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zaplanowało - według koncepcji programowej dyr. Renaty Nowakowskiej - ten festiwal beztroskiej zabawy na piątek 25 czerwca

Przez całe popołudnie i wieczór, niemal do późnej nocy, od godz. 16-tej czynna była strefa relaksu i zabawy dla całych rodzin. W altance przed Zamkiem można było wyplatać wianki przy specjalnie dobranej na tę okazję muzyce. Tuż obok, wśród parkowej zieleni odbywały się warsztaty pokazowe z klockami LEGO przygotowane przez firmę Edukido. Również przed Zamkiem w tym samym parkowym anturażu odbywała się akcja promocyjna „Fundusze Europejskie na słodko” przygotowana przez Biuro Informacji o Funduszach Europejskich.

Plecenie wianków

 

 

Część artystyczna tego dnia odbywała się w sali widowiskowej i na zamkowym dziedzińcu. Aby jednak tam dojść – początek o godz. 19-tej – trzeba było przejść przez specjalnie na ten dzień ozdobione - po świętojańsku – historyczne pomieszczenia. Na początek, na scenie, w programie z tańcami przemyskimi wystąpił obchodzący niedawno 40-lecie działalności Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Po nim, na scenie, a także na dziedzińcu zamkowym wystąpił Teatr Tańca Art Dance z Poznania. Artyści zaprezentowali niezwykle widowiskowy i z ogromnym entuzjazmem przyjęty przez publiczność spektakl tańca, akrobatyki oraz ognia „Infiniti”. Widowisko zawierało wszystko to, co powinno się znaleźć podczas Nocy Świętojańskiej, czyli miłość, ogień i zwycięską walkę ze złem.

Teatr Tańca Art Dance z Poznania

 

 

Puszczanie wianków

Artyści teatru ognia i organizatorzy z Prezydentem Bogusławem Świeżym

Tomasz  Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Wersja XML