Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienie jest już dostępny w aplikacji mObywatel

Od 21 czerwca w aplikacji mObywatel jest dostępny Unijny Certyfikat COVID (UCC) umożliwiający osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz osobom posiadającym negatywny wynik testu na koronawirusa swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

Do tej pory UCC można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta – następnie certyfikat należało wydrukować w celu okazania na granicy. Od dziś można go mieć również w telefonie – w tym samym czasie pojawił się w naszej aplikacji mObywatel i w aplikacji Ministerstwa Zdrowia Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Osoby, które już mają zainstalowaną aplikację mObywatel – a jest ich już ponad 3 miliony – wystarczy, że ją zaktualizują. Pozostałe osoby zainteresowane posiadaniem zaświadczenia UCC w telefonie muszą pobrać aplikację mObywatel ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (Apple iOS), a następnie zainstalować ją w swoim telefonie.

zdjęcie poglądowe - certyfikat wyświetlający się w telefonie

Certyfikat mogą pobrać:

•    osoby w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki

•    osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin)

•    osoby, które wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Po pobraniu na telefon Unijny Certyfikat COVID jest dostępny także w trybie offline. Po dodaniu go do aplikacji przed wyjazdem za granicę będzie go można okazać odpowiednim służbom również w przypadku braku dostępu do sieci.

Jak informuje KPRM, szczegółowe informacje o właścicielu Certyfikatu - zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej, dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych.

Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu.

Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do poszczególnych krajów UE można znaleźć na stronie: reopen.europa.eu/pl.

informacja za: samorzad.pap.pl

zdjęcie: KPRM

Wersja XML