Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Katyń ... ocalić od zapomnienia

12 kwietnia br. na terenie należącym do 5. batalionu strzelców podhalańskich odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci upamiętniającego zamordowanego w Charkowie, w 1940 roku kapitana Władysława Zbrożka. W ten sposób nasi żołnierze włączyli się do akcji programu „Katyń... ocalić od zapomnienia", którego celem  jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej wymordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina. W uroczystości wziął udział Prezydent Wojciech Bakun.

Każde z drzew upamiętnia jedną zamordowaną osobę z listy katyńskiej która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko. Uroczystość odbyła się w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W przemyskiej uroczystości uczestniczyli także syn kapitana - Wojciech i wnuk Piotr. Kapitan Zbrożek był rodowitym lwowianinem, który jako 15-letni chłopiec walczył w obronie Lwowa, a później w wojnie obronnej w 1939 roku. 

uczestnicy uroczystości

 

Mottem Programu są słowa Jana Pawła II: Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie. 

Zasadzony dąb pamięci i tabliczka upamiętniająca Kapitana Władysława Zbrożka

 

 

Kompania Honorowa Wojska Polskiego uczciła ofiary Zbrodni Katyńskiej salwą honorową.

salwa honorowa

zdjęcia: Maciej Wolański

 

 

Wersja XML