Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rusza konkurs edukacyjny MF dla szkół „Finansoaktywni”

Rusza siódma edycja programu edukacyjnego i konkursu Ministerstwa Finansów dla szkół „Finansoaktywni”. W tym roku tematem programu są podatki.

Program jest przeznaczony dla uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Podatki. To się opłaca”. Dzięki bezpłatnym materiałom edukacyjnym przygotowanym dla nauczycieli przez specjalistów uczestniczący w programie uczniowie poznają rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa. Przeanalizują również uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Dowiedzą się także, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa. Scenariusze lekcji zostały sprofilowane pod względem wieku i wiedzy młodzieży. Zagadnienia związane z podatkami są przedstawione w sposób przejrzysty i przystępny.

Baner promujący konkurs: Astronauta na niebieskim tle, gwiazdy i łazik trzymający na wysięgniku flagę z napisem Finansoaktywni Misja: podatki. To się opłaca

„Program Finansoaktywni to idealny sposób na dbanie o edukację finansową młodego pokolenia i przekazanie im rzetelnych informacji o tym, dlaczego warto płacić podatki i co dzięki nim zyskujemy”– komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Do programu mogą zgłaszać się nauczyciele szkół podstawowych (klas 5-8) z całej Polski. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie finansoaktywni.pl otrzymają bezpłatny zestaw edukacyjny zawierający: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację, materiały wideo, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Materiały są dostępne online i zostały dostosowane do przeprowadzenia lekcji zdalnej.

W pierwszym etapie nauczyciele przeprowadzają lekcje na temat podatków w swoich klasach na podstawie przygotowanych materiałów, a następnie zespoły złożone z maksymalnie 3 uczniów przygotowują trwający nie dłużej niż 3 minuty film o podatkach. Prace uczniów nauczyciel zgłasza do konkursu przez formularz na stronie finansoaktywni.pl. Zgłoszenia można przesyłać do 17 maja 2021 roku.

W drugim etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Uczniowie tworzący zwycięskie zespoły otrzymają kamery sportowe i smartbandy, zaś ich nauczyciele dostaną zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2021 roku na stronie finansoaktywni.pl. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale 16 czerwca 2021 r.

7. edycja programu Finansoaktywi odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

„Co roku przybywa szkół i uczniów, którzy chcą zgłębić wiedzę o finansach. W ciągu 6 lat nasz program dotarł do ponad 4200 szkół w całej Polsce, a ubiegłoroczna edycja trafiła do ponad 33 000 uczniów! Ogromnie nas to cieszy. Zadbaliśmy o to, by w 7. edycji materiały edukacyjne były nie tylko pełne ciekawych przykładów, ale także by można je wykorzystać w warunkach zdalnej nauki” – mówi wicedyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów Magdalena Swoboda-Młynarczyk.

Dodatkowych informacji o programie udzielają:

Marta Szczepańska - Ministerstwo Finansów, e-mail: , tel. 22 694-46-61

Magdalena Sawa - Ministerstwo Finansów, e-mail: , tel. 22 694-45-59

Edyta Piaszczyk - e-mail: , tel. 668-132-416

Bieżące informacje o programie są również publikowane pod adresem facebook.com/Finansoaktywni.

Wersja XML