Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Jubileuszowy X Zjazd Przemyślan

Dzisiaj tj. 7 września br. w Archiwum Państwowym w Przemyślu odbyło się otwarcie tegorocznego X Zjazdu Przemyślan. Przybyłych na uroczystość powitała Bogusława Pieczyńska Prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla w swoim wystąpieniu przywitał przybyłych z całej Polski i spoza granic członków Towarzystwa, jak i mieszkańców słowami:

„Po raz kolejny mam okazję powitać Państwa na uroczystym otwarciu Zjazdu i jak zawsze chciałbym zapewnić, że jest to dla mnie nie tylko powód do radości, ale i refleksji, jak wielu wspaniałych ludzi wychowało się w naszym mieście. Chciałbym, aby dzisiejszy Przemyśl dawał jego mieszkańcom jak najlepsze możliwości rozwoju, przez co będą mogli być godnymi kontynuatorami naszych wielowiekowych tradycji. Takie są moje nadzieje, jako gospodarza miasta i w tym kierunku dążą wysiłki wszystkich ludzi, którzy pracują na rzecz jego przyszłości”.

Uroczystości towarzyszyło również otwarcie wystawy zatytułowanej: „Honorowi Członkowie TPPiR - Obrońcy Przemyśla”. W imieniu Dyrektora Archiwum Państwowego w Przemyślu przybyłych powitała Anna Sawicka współautorka wystawy. Przybliżyła zgromadzonym zawartość zgromadzonych materiałów ekspozycji. Prezydent zachęcał również młodzież przemyskich szkół do odwiedzenia wystawy.
Tradycyjnie nie zabrakło wspólnych pamiątkowych zdjęć i wspomnień tych, którzy od lat związani są z Towarzystwem a ich wpisy widnieją w „Księdze Pamiątkowej” i rokrocznie zaznaczają ich obecność.
Zjazd zakończy się w najbliższą niedzielę walnym zgromadzeniem członków Towarzystwa. Już jutro spotkanie poetycko-muzyczne Mateusza Pieniążka w Klubie „Niedźwiadek”, a także otwarcie wystawy malarstwa Ireny Śliwy w Klubie Garnizonowym. O godzinie 18.00 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego odbędzie spektakl Teatru Fredreum „Intryga na prędce” w reżyserii Krystyny Knapek. Ponadto zaplanowana została wycieczka na fort Twierdzy Przemyśl w Kuńkowcach - zbiórka o godzinie 14.00 przed siedzibą TPPiR.
Ostatni dzień X Zjazdu Przemyślan rozpocznie Msza Święta w Kościele OO. Karmelitów Bosych, tuż po niej złożone zostaną kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, nastąpi również odsłonięcie grobowców – Księżnej Lubomirskiej i matki gen. Maczka. W programie ostatniego dnia zjazdu znalazło się również walne zgromadzenie członków Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

JPGJubileuszowy X Zjazd Przemyślan (265,61KB)

JPGRobert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla - zachęcał młodzież do odwiedzenia wystawy (231,48KB)

JPGWspólne pamiatkowe zdjęcie (247,29KB)

JPGKsięga Pamiątkowa (201,37KB)

Wersja XML