Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Chwała bohaterom! Władze miasta uczciły 158. rocznicę Powstania Styczniowego

Tęsknota za wolnością, za życiem w niepodległym kraju 158 lat temu pchnęły Polaków do postawienia się postępującemu terrorowi rosyjskiemu. 22 stycznia 1863 roku  rozpoczął się największy w historii Rzeczypospolitej Polskiej zryw. Powstanie, które pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Nasi dzielni, zdeterminowani rodacy od stycznia do jesieni 1864 roku stoczyli blisko 1200 heroicznych starć i bitew. Wielu z nich przelało swoją krew, wielu nigdy nie wróciło do swoich domów… Do swoich bliskich… Jednak ich nieocenione poświęcenie wywarło potężny wpływ na kolejne pokolenia Polaków, na ich pragnienia i pasję w walce o niepodległość kraju nad Wisłą.

 

W bohaterskiej walce podczas Powstania Styczniowego brali udział także przemyślanie. Ich skromne mogiły na Cmentarzu Głównym przy ulicy Juliusza Słowackiego przypominają nam o tym, że dziś, to właśnie dzięki ich poświęceniu, mamy szczęście żyć w niepodległym kraju, mając przy tym wpływ na jego oblicze.

 

 

22 stycznia 2021 roku Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Maciejem Kamińskim oddali hołd naszym mężnym przodkom, którzy przeszło półtora wieku temu nie wahali się przelewać krew za Polskę.

 

 

Władze miasta złożyły kwiaty i zapaliły znicze nie tylko przy kwaterze na Cmentarzu Głównym, ale także przy mieszczącej się u podnóża Pomnika Orląt Przemyskich tablicy, poświęconej pamięci bohaterów powstania styczniowego. Tablica opatrzona jest słowami Ojca Świętego Jana Pawła II: „Powstanie Styczniowe było dla Józefa Kalinowskiego Św. Rafała i Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta Etapem na drodze do świętości, która jest heroizmem życia”.

 

 

tekst: Agata Czereba

fot. Janusz Łukasiewicz

Wersja XML