Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Nowy Jork - Program ThriveNYC

W 2015 roku w Nowym Jorku Departament Zdrowia i Higieny Psychicznej wdrożył nowy program - ThrieveNYC, będący swego rodzaju pogotowiem ratunkowym dla osób cierpiących psychicznie. Czteroletni budżet przedsięwzięcia wyniósł 850 mln dolarów.

Jego celem jest pierwsza pomoc osobom przeżywającym załamanie psychiczne,a  tym samym zmniejszenie liczby nagłych śmierci wynikających z załamania nerwowego. Wciągu 15 lat do 2014 roku w USA liczba samobójstw wzrosła o 24%. Szacuje się, że około 8% uczniów szkół średnich w Nowym Jorku dokonało próby samobójczej, a 8% dorosłych zgłasza symptomy depresyjne.

zdrowie_psychiczne.jpeg

Jednym z zasadniczych celów programu było przeprowadzenie masowych kursów pierwszej pomocy dla ludzi przeżywających załamania – szkolenie miało objąć ćwierć miliona osób. Władzie miasta postanowiły, że ratownicy psychiczni będą działali tak samo jak straż pożarna czy policja – są pierwszymi, którzy dostają informację o problemach załamanej osoby i trafiają do niej zanim ta zrobi sobie krzywdę. Liderem projektu była Chirlane McCray, pisarka i żona burmistrza miasta Billa de Blasio, która problem zna od podszewki: na depresję cierpieli jej rodzice, a teraz zmaga się z nią córka.

zdjęcie: Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/geralt-9301/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2877136"> Gerd Altmann</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2877136"> Pixabay</a>

Wersja XML