Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Łódź stawia na ogrody fasadowe

W Łodzi powstał pierwszy ogród fasadowy, czyli nieduży zieleniec przy elewacji. Kolejnych 50 ogrodów ma powstać w najbliższym roku - zapowiada łódzki magistrat.

Dyrektor departamentu ekologii i klimatu Urzędu Miasta Łodzi Maciej Riemer zwraca uwagę, że miasto stara się zazieleniać centrum Łodzi. 

- Sadzimy bardzo dużo drzew, widać to szczególnie w centrum w ramach rewitalizacji obszarowej. Wprowadzamy też nowe rodzaje zieleni przyulicznej, wzorując się na rozwiązaniach z Europy Zachodniej - mówi.

Jednym z takich rozwiązań jest projekt organizacji ogrodów fasadowych, czyli niedużych zieleńców, które będą organizowane przy elewacjach.

- Obsadzimy je roślinami, które będą pięły się w górę. To pierwszy z wielu takich ogrodów, za kilka lat centrum Łodzi będzie pokryte pięknymi, zielonymi fasadami - przekonuje Riemer.

Brak opisu obrazka

Mówiąc o idei ogrodu fasadowego wyjaśnił, iż mieszkańcy, podmioty gospodarcze, firmy, czy wspólnoty mieszkaniowe wskazują miejsce, w którym chcieliby, aby powstał. Wydział kształtowania środowiska Urzędu Miasta weryfikuje miejsce, choćby pod względem sieci energetycznych przebiegających pod chodnikami. Potem przygotowywane są wszelkie zgody oraz zaprojektowanie ogrodu, np. wybór określonych roślin i nasadzenia. Na koniec ogród zostaje przekazany przedsiębiorstwu, czy mieszkańcom, którzy o niego wnioskowali, a ci opiekują się nim, choćby podlewając w czasie suszy.

Jak informuje magistrat na przyszły rok wybranych zostało 50 miejsc w centrum miasta, gdzie mają powstać ogrody. Będą one konsultowane z Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Łódzkim.

- Chcemy zabezpieczyć kwestie związane z izolacją budynku, a także właściwie dobrać rośliny. Te pierwsze 50 lokalizacji wybrane zostało mając na uwadze nasłonecznienie, czy to jest z północy, południa, ze wschodu czy zachodu, kwestie tego, czy jest budynek podpiwniczony, czy nie. W tym nasi partnerzy ze środowiska naukowego, będą nas wspierać – mówi dyrektor wydziału kształtowania środowiska UMŁ Anna Wierzbicka i dodaje, że do typowania kolejnych miejsc zapraszani będą mieszkańcy.

Na program ogrodów fasadowych na przyszły rok w miejskim budżecie zabezpieczono 200 tys. zł.

źródło:samorzad.pap.pl

zdjęcie: Obraz Łukasz Tekieli z Pixabay

Wersja XML