Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Waszyngton - chodnik produkujący energię

rzyzwyczailiśmy się już do tego, że energię pozyskujemy nie tylko z węgla, czy ropy naftowej, ale także źródeł odnawialnych: wiatru, słońca, czy też wody. Stosunkowo prostym i oczywistym źródłem energii odnawialnej może być jednak także energia kinetyczna wytwarzana... przez samych ludzi. Tak więc spacerując możemy dostarczać energii na przykład do otaczających lamp ulicznych. Ten pomysł na większą skalę wykorzystano po raz pierwszy w Waszyngtonie w 2016 roku.

Projekt zrealizowano w ciągu zaledwie kliku miesięcy, a jego koszt wyniósł około 380 000 tysięcy złotych. Pomysł znalazł później także zastosowanie na ulicy Bird Street w Londynie, niedaleko najczęściej odwiedzanej ulicy ze sklepami w Europie. Energia kinetyczna wytwarzana przez kroki przechodniów jest konwertowana w energię elektryczną, która zasila urządzenie imitujące śpiew ptaków w ciągu dnia i lampy uliczne nocą.

energy-generating-pavement-turns-footsteps-in-electricity-01-640x239.jpeg

Kamień brukowy generujący energię z kroków chodzących po nim pieszych, dzięki któremu zwykły chodnik staje się generatorem energii to  wynalazek Firmy Pavegen. 

Firma stworzyła dwa rodzaje kafelek: jedną przeznaczoną do tymczasowych instalacji, takich jak konstrukcje wykorzystywane podczas imprez okolicznościowych, oraz taką do konstrukcji stałych, jak chodniki. Ten rodzaj kafelek wytłacza się z materiału kompozytowego o nazwie Menzolit SMC. Prasa o nacisku stu ton nagrzewa i formuje materiał wzmocniony włóknem szklanym i wypełniony minerałami w bezpieczne dla pieszych płyty chodnikowe.

Ciężar ludzi spacerujących po kafelkach pobudza elektromagnetyczne generatory indukcyjne do pionowego przemieszczania się, a rotacyjny ruch generuje prąd niewymagający podłączenia do sieci elektrycznej. Co więcej, każda kafelka jest wyposażona w bezprzewodowy interfejs programujący, który przesyła informacje o ruchu w czasie rzeczywistym i produkuje energię dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebna i tam, gdzie jest potrzebna.

energy-generating-pavement-turns-footsteps-in-electricity-03-587x400.jpeg

System ten monitoruje stawiane na chodniku kroki, pozwalając na przewidywanie godzin szczytu i określenie najczęściej odwiedzanych lokalizacji. Niepowtarzalny design rejestruje kierunek i schematy, według których poruszają się piesi i dokładnie je analizuje. Istnieje również aplikacja dla pieszych, która nagradza zrobione przez nich kroki różnymi zniżkami, voucherami czy czystą energią.

źródło: www.planergia.pl

Grafiki: https://materialdistrict.com/article/energy-generating-pavement/energy-generating-pavement-turns-footsteps-in-electricity-6/

Wersja XML