Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Prezydent Przemyśla doceniony w „Perłach Samorządu”

Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun zajął 10 miejsce w kategorii „Najlepszy Włodarz” 8. Edycji Rankingu „Perły Samorządu” organizowanej przez „Dziennik Gazetę Prawną” przy współpracy z firmą doradczą Deloitte. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło 12 października podczas Kongresu Perły Samorządu w Gdyni. Tegoroczna edycja Kongresu odbyła się w formie hybrydowej, czyli ze stacjonarnym udziałem prelegentów oraz udziałem on-line uczestników i nagrodzonych.

- Kiedy na jesieni 2019 r. zaczynaliśmy rozmawiać o kolejnej, ósmej już edycji konkursu, nikt z nas nie przewidywał, jak bardzo wkrótce zmieni się funkcjonowanie samorządów. Przed jakimi wyzwaniami staną. Wybór najlepszych gmin i włodarzy nie był więc prosty, bo ocenialiśmy ich pomysłowość i zaangażowanie w czasie przed pandemią – czytamy we wstępie do podsumowania Rankingu Dziennika Gazety Prawnej.

Ranking został podzielony na cztery grupy uwzględniające wielkość samorządów – gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców oraz gminy miejskie powyżej 100 tys. mieszkańców. Mogły w nim wziąć udział bezpłatnie wszystkie samorządy w Polsce.

Ocenie podlegały odpowiedzi w kategoriach, które mają największy wpływ na jakość życia w danej miejscowości i świadczą o sprawności zarządzania. Wzięte zostały pod uwagę informacje dotyczące finansów gminy, rynku pracy, pozyskiwania inwestorów, komunikacji z mieszkańcami i integracji lokalnej społeczności, a także oświaty, ochrony zdrowia, transportu i szczególnie ważnych obecnie tematów ochrony środowiska czy gospodarowania odpadami.

Brak opisu obrazka

W ogólnym Rankingu miast na podium znalazły się:

Kategoria miast ponad 100 tys. mieszkańców

 1. Gdańsk
 2. Kraków
 3. Łódź

 

Kategoria miast do 100 tys. mieszkańców

 1. Sopot
 2. Ełk
 3. Kędzierzyn – Koźle

 

Kategoria Gminy miejsko – wiejskie

 1. Prusice
 2. Kąty Wrocławskie
 3. Międzychód

 

Kategoria Gminy wiejskie

 1. Iława
 2. Strawczyn
 3. Rybno

Twórcy Rankingu po roku przerwy wrócili do wyboru najlepszych włodarzy, uznając, że ci, którzy objęli stanowisko po raz pierwszy w 2018 r., mają już za sobą pełny rok pracy, więc można pokusić się o jej ocenę. I w tej części Rankingu na 10 miejscu znalazł się Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

- Przyglądając się działaniom włodarzy, zwracaliśmy uwagę na sposób komunikacji z mieszkańcami, w tym możliwość nawiązania szybkiego kontaktu z włodarzem,  zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, działalność w organizacjach krajowych i międzynarodowych zrzeszających samorządy. Sprawdzaliśmy, jak kierują urzędem i jak sprawnie zarządzają gminnym budżetem oraz co robią, by przyciągać do swojej miejscowości inwestorów – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zwycięzcą kategorii miast do 100 tys. mieszkańców okazał się Ełk – przed Ostrowem Wielkopolskim. Podium uzupełnił Ciechanów. Na kolejnych miejscach, z niewielką stratą, znalazły się Starogard Gdański, Siemianowice Śląskie, Gorlice, Legionowo, Świdnica, Bolesławiec i Przemyśl.

Wyłoniono również po raz drugi liderów dobrych praktyk w obszarach: praca, oświata i wychowanie, klimat i jakość powietrza oraz gospodarka odpadami.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z ogłoszenia wyników Rankingu "Perły Samorządu"

źródło informacji i zdjęć: Dziennik Gazeta Prawna

Wersja XML