Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

Każdego roku we wrześniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. W większości miast w Polsce i na świecie przybiera on formę  happeningu ulicznego, podczas którego mieszkańcy miast, uczniowie szkół, parlamentarzyści, osoby z niepełnosprawnością oraz wiele organizacji pozarządowych symbolicznie przechodzą przez otwarte drzwi, wyrażając swoją solidarność i otwartość na osoby dotknięte schizofrenią.  Należy dodać, że polski model obchodów Dnia jako "happeningu ulicznego" jest polecany jako wzorcowy przez Światowego Koordynatora Programu "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi" prof. Normana Sartorius. 

 

Schizofrenia - od greckiego słowa schizis oznacza rozszczepiać, rozdzielać – w tym przypadku umysł, osobowość człowieka. Schizofrenia to zaburzenie myślenia, w którym umiejętność rozpoznawania rzeczywistości, reakcje emocjonalne, procesy myślenia, formułowanie sądów oraz umiejętność porozumiewania się pogarszają się tak bardzo, że funkcjonowanie chorej osoby jest poważnie utrudnione. Częste są takie objawy, jak omamy czy urojenia. U części osób zmiany te mają charakter przemijający, ale w większości przypadków powracają lub pozostają na stałe.

 

W Przemyślu happening był organizowany cyklicznie przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu (PSONI) i Urząd Miejski w Przemyślu od 2016 roku. Organizacja happeningu, to symbol otwartości i akceptacji osób oraz ich najbliższych, dotkniętych tą chorobą.

 

Z uwagi na ogłoszony stan epidemiologiczny w Polsce oraz działania prewencyjne w kierunku zapobiegania zakażeniom, w tym roku na Przemyskim Rynku nie stanęły „Otwarte Drzwi”, co wcale nie oznacza, że zapomniano o osobach chorych na schizofrenię. Tegoroczne obchody przeniosły się w mury instytucji, organizacji i placówek na co dzień zajmujących się dotkniętymi tą chorobą. W strukturach PSONI, pracownicy merytoryczni zorganizowali wystawę prac uczestników, przeprowadzili prelekcję w grupach, przypominając tym samym o szacunku względem każdego człowieka i patrzenia na niego nie przez pryzmat choroby i ograniczeń, ale możliwości i perspektyw jak najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym.  

                                                      

Wersja XML