Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

PFR wesprze miasta w czasach kryzysu: rusza Akademia Miast Przyszłości

Brak opisu obrazka

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął nabór do innowacyjnego programu edukacyjnego dla samorządowców. Akademia Miast Przyszłości, który przygotuje urzędników do budowania miasta świadomego swojej sytuacji, potrafiącego wykorzystywać drzemiący w nim potencjał i gotowego na planowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. W rezultacie uczestnicy wrócą do swoich społeczności z projektami gotowych do wdrożenia projektów. Bezpłatny program skierowany jest do przedstawicieli miast średnich (20-100 tys. mieszkańców), a zgłoszenia można wysyłać do 4 września.

Akademia Miast Przyszłości wraca w nowej odsłonie, przystosowanej do aktualnej sytuacji epidemiologicznej i do nowej rzeczywistością polskich samorządów, w których pandemia wymogła potrzebę zmiany dotychczasowych planów. Skutki Covid-19 najboleśniej odczuły miasta średniej wielkości, które już wcześniej musiały mierzyć się z szeregiem niekorzystnych tendencji, jak np. szybka depopulacja czy drenaż talentów. Nowa sytuacja wymaga nowych rozwiązań i otwarcia na nowe technologie.

W Polskim Funduszu Rozwoju wspieramy inwestycje samorządowe, analizujemy, doradzamy i realizujemy projekty Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Widząc potrzeby i aktualne problemy polskich miast, zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej i stworzyć Akademię Miast Przyszłości. Ten profesjonalny program warsztatów ma przygotować samorządowców do tworzenia miasta otwartego na nowe rozwiązania, odpornego na kryzysy i gotowego sprostać nowym wyzwaniom, które tak wyraźnie ukazała wszystkim pandemia Covid-19. Wierzymy, że po ukończeniu Akademii w miastach zaczną powstawać wyspecjalizowane komórki do wdrażania innowacyjnych rozwiązań, a także będzie większa wiedza i większa otwartość na sięganie po różnorodne formy finansowania projektów inwestycyjnych - tak potrzebnych do polepszania jakości życia lokalnych społeczności. -- mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR

Akademia Miast Przyszłości skierowana jest do przedstawicieli miast średnich (20-100 tys. mieszkańców), chcących zdobyć nowe kompetencje, które umożliwią im kierowanie innowacyjnymi projektami w swoim urzędzie. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostanie 60 uczestników – urząd może zgłosić maksymalnie dwóch swoich przedstawicieli.

Udział w Akademii to okazja do wspólnego przyjrzenia się temu, co już istnieje i zbudowania na tym nowej jakości. Będzie to możliwe dzięki inspiracji najciekawszymi praktykami z całego świata dobranymi przez ekspertów tak, aby pasowały do możliwości i potrzeb średniej wielkości polskich miast. We współpracy z najlepszymi specjalistami z zakresu smart city uczestnicy poznają szereg potencjalnych rozwiązań usprawniających zarządzanie projektami, analizowanie danych i wykorzystywanie ich w codziennych działaniach. Ważnym tematem Akademii będzie także partnerstwo publiczno-prywatne, inwestowanie w spółki zależne czy efektywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania finansowe i prawne, które pozwolą zwiększyć wpływy do budżetu – na przykład zwiększając efektywność poboru opłat.

Zależy nam, aby czas kryzysu został potraktowany przez uczestników Akademii Miast Przyszłości jako szansa na przyspieszenie potrzebnych zmian. Dlatego do programu zapraszamy osoby z konkretnymi projektami lub pomysłami, nad którym pracują ich urzędy. W trakcie 10 dni warsztatów zdobywaną wiedzę będą mogli od razu zaadaptować do swoich rozwiązań i omówić je na bieżąco z naszymi ekspertami. Dzięki temu uczestnicy zakończą program nie tylko z certyfikatem potwierdzającym zdobycie określonych kompetencji, ale także z gotowym projektem, który będą mogli wdrożyć w swoim mieście. - mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

Samorządowcy, którzy podczas Akademii wyróżnią się wiedzą, zaangażowaniem i pomysłowością otrzymają Certyfikat Eksperta Miast Przyszłości PFR, który będzie potwierdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności. Dodatkowo dla swoich urzędów otrzymają bezpłatnie m.in.: wsparcie w audycie technologicznym, konsultacje przy wdrażaniu innowacji czy doradztwo biznesowe.

Rekrutacja do Akademii Miast Przyszłości PFR rusza 11 sierpnia i potrwa do 4 września. Dedykowana jest urzędnikom z miast średniej wielkości, tj. między 20 a 100 tysięcy mieszkańców. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie programu PFR dla Miast.


Źródło: PFR dla Miast
dodał: Rafał Porada

Wersja XML