Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Plenerowa wystawa poświęcona kapitanowi Henrykowi Jaskule stanie na Rynku

Prezydent Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski, Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej 2020 - ROKIEM KAPITANA HENRYKA JASKUŁY.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, która stanie w przemyskim Rynku. Piątek, 10 lipca 2020 r.  Godz. 14.00.

Brak opisu obrazka

HENRYK JASKUŁA - (1923 - 2020)
Jeden z największych asów w historii polskiego i światowego żeglarstwa. Pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który jachtem  samotnie opłynął  glob ziemski wokół Trzech Wielkich Przylądków, bez zawijania do portów pośrednich i bez przyjmowania pomocy z zewnątrz.  Jego wyczyn był tym cenniejszy, że rejs na „Darze Przemyśla" rozpoczął w Gdyni i przepłynąwszy dystans ponad 32 200 mil morskich, po 344 dniach żeglugi powrócił  do tego samego bałtyckiego portu, ustanawiając rekord świata w długości przebywania na morzu non stop w rejsie samotnym.
Mimo kilkakrotnych prób podejmowanych przez polskich żeglarzy, w minionym 40-leciu nikomu nie udało się skopiować jego bezprecedensowego rejsu.  
Za całokształt żeglarskich dokonań uhonorowano go m.in. prestiżową nagrodą SUPER KOLOS. Dla upamiętnienia 40. rocznicy ukończenia wokółziemskiego rejsu „Daru Przemyśla"- uchwałą Rady Miejskiej- 2020 r. ogłoszono Rokiem Kapitana Henryka Jaskuły.

Brak opisu obrazka

Wersja XML