Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dwie miniatury teatralne "Wróg" oraz "Krystyna I"

Zamkowa Scena Młodych po raz kolejny w wydaniu teatralnym. Grupa młodzieży z II LO w Przemyślu zaprezentowała 2 lipca na deskach sceny Zamku Kazimierzowskiego dwie miniatury teatralne, nagrodzony na IV Podkarpackim Konkursie "Z Książką w tle" spektakl "Wróg" oraz premierowy spektakl "Krystyna I"

"Wróg" dotyka problematyki wojny, jej bezsensu i absurdalnych mechanizmów kreowanych przy konfliktach zbrojnych. Występujące w spektaklu uczennice Julia Słociak i Agnieszka Szymaszek zadają pytanie "kim jest wróg?" i "dlaczego nie możemy zakończyć tej bezsensownej wojny".

Brak opisu obrazka

 

 

"Krystyna I" to premierowa miniatura, która przybliża postać Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat. Podstawą konstrukcji spektaklu były warsztaty, podczas których uczennice II LO analizowały historię Pani Krystyny opierając się na artykule Pani Pauliny Reiter. Spektakl to opowiedziana z perspektywy dziecięcego punktu widzenia żeglarski wyczyn, który zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii Polski. W spektaklu nie brakuje chwil refleksji, humoru i dziecięcej radości.

"Moja mama mówi, że o Pani powinna wiedzieć każda dziewczynka w Polsce" mówi jedna z aktorek. To prawda. Kolejna dodaje: "A ja uważam, że każda dziewczynka w Europie". Trzecia puentuje "A ja, że na całym świecie" To wszystko prawda. tak powinno być.

Brak opisu obrazka

Spektakl jest hołdem dla wielkich wyczynów i osiągnięć, o których często się zapomina.

Wystąpiły: Patrycja Cichocka, Gabriela Jaszczyszyn, Karolina Mikołajko, Dominika Piotrowska, Julia Słociak i Agnieszka Szymaszek. Opiekunem grupy jest Rafał Paśko.

 

 

Tekst Rafał Paśko
Fot. Tomasz Beliński   

Wersja XML