Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Przemyśl zyskał Generała i Admirała Straży Granicznej

W piątek, 15 maja br. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda mianował na pierwszy stopień generalski i admiralski trzech oficerów Straży Granicznej. Dwóch z trzech nowo mianowanych to przemyślanie gen. bryg. SG Robert Inglot oraz kontradm. SG Andrzej Prokopski.

 

 

Pan generał od początku służby w formacji związany był z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej w Przemyślu. Przez cały okres służby, którą rozpoczął w 1991 roku był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za wzorową służbę m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi czy Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał na rożnych stanowiskach służbowych począwszy od stanowiska kontrolera w ówczesnej Granicznej Placówce Kontrolnej w Medyce. W roku 2013 wyznaczony został na stanowisko Komendanta Placówki Straży Granicznej w Medyce natomiast dwa lata później objął stanowisko Komendanta Placówki Straży Granicznej w Korczowej, obsługującej największe drogowe przejście graniczne w województwie podkarpackim. Od 2017 roku służbę pełni na stanowisku Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie.

 

 

Pan admirał służbę w Straży Granicznej pełni od 5.07.1999 r. Rozpoczął ją na lotniczym przejściu granicznym Warszawa-Okęcie, gdzie zajmował się bezpieczeństwem w komunikacji lotniczej. W 2007 r. został przeniesiony do Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej. Zajmował tam stanowiska od starszego specjalisty do radcy, wypełniając zadania związane z ochroną lotnictwa cywilnego oraz transportem i przewozem substancji niebezpiecznych. W październiku 2017 r. kmdr SG Andrzej Prokopski objął funkcję Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, od kwietnia 2018 r. jest Komendantem Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Koordynuje i nadzoruje tu współpracę międzynarodową ze służbami granicznymi i policyjnymi innych państw, w tym z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego (BSRBCC), Europejskim Forum Funkcji Straży Przybrzeżnej (ECGFF).

W związku z przedmiotową uroczystością Prezydent Miasta Przemyśla Pan Wojciech Bakun wystosował do oficerów listy gratulacyjne.

Zdjęcia: KPRP
 
Wersja XML