Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest w naszym kraju 5 maja. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem w tym dniu w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Główną ideą Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest przede wszystkim uświadamianie społeczeństwu różnorodności i pokazywanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Kluczowe w tym przypadku jest również zwracanie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne czy kulturalne, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie prowadzenie normalnego życia.

Brak opisu obrazka

Co roku uczestnicy obchodów tego dnia spotykali się w Rynku, aby stamtąd ruszyć ulicami Starego Miasta radosnym, kolorowym korowodem, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą. Nieodłączną częścią corocznych, przemyskich obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną był także występ wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przemyślu. Przez cztery ostatnie edycje wręczane były w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego „Anioły Stróże PSONI” – czyli wyróżnienia dla osób bądź instytucji szczególnie zaangażowanych w wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W tym roku z powodu epidemii, organizatorzy, czyli Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu zmuszeni byli zrezygnować z zaproszenia mieszkańców do udziału w tym ważnym dla wszystkich święcie. Składają jednak życzenia, do których przyłączamy się także my:


Drogie Dzieci, Droga Młodzieży, Szanowni Rodzice,
Niech ten dzień będzie dla Was źródłem nadziei na lepsze jutro, a każdy kolejny niech obfituje w zdrowie, miłość i moc sprawczą.

Zarząd i pracownicy PSONI Koło w Przemyślu

Wersja XML