Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Sytuacja w partnerskim Chivasso

Od wielu dni docierają do nas medialne informacje o dramatycznej sytuacji epidemiologicznej we Włoszech, szczególnie w północnej części tego kraju. To tutaj, w Piemoncie, w jednym z regionów w którym sytuacja jest najgorsza, znajduje się najmłodsze miasto partnerskie Przemyśla, Chivasso. W czwartek po południu (19 marca) Prezydent Wojciech Bakun rozmawiał o sytuacji w tym położonym blisko Turynu mieście z Burmistrzem Claudio Castello.

Podczas wideokonferencji Burmistrz przekazał informację, że w liczącym 26 tys. mieszkańców Chivasso w tej chwili jest 26 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem (COVID-19). Podobnie jak w całych Włoszech w mieście wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności: zamknięte są szkoły, puby i restauracje, odwołane zostały wszystkie imprezy, obowiązuje dekret rządu o ograniczeniu możliwości wychodzenia z domu z powodu pandemii choroby.

Brak opisu obrazka

Burmistrz Claudio Castello podziękował za sam kontakt, podkreślając, że jesteśmy pierwszym miastem partnerskim, które zainteresowało się sytuacją w Chivasso. Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa włodarzy miast. W maju br. mieliśmy realizować także pierwszy wspólny projekt w ramach programu unijnego „Europa dla Obywateli” pod nazwą “Music against Euroscepticism”. Projekt zakłada m.in. wymianę między szkołami muzycznymi, wspólne próby i organizację dużego koncertu w Chivasso w wykonaniu orkiestr uczniów szkół muzycznych z obydwóch miast. Podczas jego realizacji ma również powstać komiks i planowane jest nagranie płyty CD z koncertem. Planowany na 22 – 24 maja przyjazd oficjalnej delegacji z naszego miasta do Chivasso, a także Orkiestry Szkoły Muzycznej ze względu na zagrożenie epidemiczne zostanie oczywiście przesunięty

Rozmowa tocząca się w dobrej, przyjaznej atmosferze z pewnością nie będzie ostatnią.


Brak opisu obrazka

Miasto Chivasso jest usytuowane w Piemoncie oraz przynależy do aglomeracji miejskiej miasta Turyn, od którego jest oddalone o 20 km. Chivasso znajduje się w pobliżu węzła transportowego, który łączy stolicę Piemontu (Turyn) z Mediolanem oraz Valle d’Aosta. Jest gościnnym i rozwijającym się miastem, o wielu inicjatywach, które zapewnia mieszkańcom szereg usług oraz bogatą ofertę kulturalną. Dane dotyczące mieszkańców (w dniu 31/12/2012):

Miasto Chivasso odegrało istotną rolę w historii Narodu Polskiego. Podczas pierwszej wojny światowej tysiące polskich żołnierzy, zmuszonych do wstąpienia w szeregi wojsk austro-węgierskich, zostało jeńcami po stronie włoskiej, zaś pod koniec 1918 roku żołnierze polscy zostali uwolnieni i odesłani do Mandria di Chivasso, gdzie otrzymali pomoc i udogodnienia ze strony włoskich mieszkańców. Większość żołnierzy mogła dzięki temu powrócić do Ojczyzny, aby bronić niedawno odzyskanej niepodległości. Niestety część z nich zmarła jeszcze przed powrotem do Polski i dziś spoczywają na wspólnym cmentarzu ramię w ramię z Włochami, z którymi razem walczyli o niepodległość swoich krajów.

3 marca 2017 roku w sali narad Urzędu Miejskiego podpisana została umowa o współpracy partnerskiej między Przemyślem a włoskim Chivasso, które tym samym stało się naszym dziesiątym  miastem partnerskim.

Z inicjatywą nawiązania współpracy wystąpiły władze włoskiego miasta przy udziale władz regionu, Konsula Generalnego RP w Mediolanie oraz Konsula Honorowego RP w Turynie. Pomysł został z zadowoleniem przyjęty przez delegację samorządu naszego miasta podczas wizyty we Włoszech w listopadzie 2016 roku, a następnie potwierdzony przez Radę Miejską w Przemyślu podjętą 23 lutego 2017 r. uchwałą.

tekst: Witold Wołczyk

Wersja XML