Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wsparcie dla Drohobycza

28 sierpnia ubiegłego roku w Drohobyczu, naszym partnerskim mieście na Ukrainie zdarzyła się tragedia, zawaliła się cześć budynku przy ul. Gruszewskiego. Tej nocy zginęło 8 mieszkańców kamienicy, rannych zostało kolejnych 7, a dach nad głową straciło około 100 osób. Nie wrócili już do swojego domu. Ta informacja poruszyła wielu przemyślan, z różnych środowisk, którzy postanowili pomóc, chociażby symbolicznie ofiarom tej katastrofy. W przedostatni dzień lutego (piętek, 28) nastąpił finał akcji zbiórki pieniężnej dla poszkodowanych rodzin z Drohobycza.

Od początku grudnia 2019 do 27 lutego pieniądze na wspomniany cel zbierali pracownicy Urzędu Miejskiego w Przemyślu, wsparli ich w tym dziele także prezydenci oraz radni Rady Miejskiej. Zbiórka była prowadzona także podczas koncertu charytatywnego pn. "NIECH WSPÓŁBRZMI - ХАЙ СПІВЗВУЧИТЬ" Koncert Chórów im. Adama Erda, który odbył się 7 grudnia ub. roku w Archikatedrze Greckokatolickiej. Jego organizatorami był Związek Ukraińców w Polsce Oddział Przemyśl, Fundacja "Dom Ukraiński w Przemyślu"  oraz Zgodna Inicjatywa Przemyślan na 100-lecie Niepodległości Polski.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Te wszystkie oddolne działania znalazły finał 28 lutego, kiedy pomysłodawcy i organizatorzy tych zbiórek spotkali się wspólnie, aby przekazać zebrane fundusze. Podczas spotkania w Caritas Archidiecezji Przemyskiej dyrektor organizacji ks. Artur Janiec zadeklarował pomoc jednej z poszkodowanych rodzin - mamie rannej w katastrofie i niepełnosprawnemu synowi - która będzie mogła skorzystać z rehabilitacji w Centrum Rehabilitacji przemyskiego Caritasu. Zebrane przez przemyskich urzędników pieniądze przekazał Dyrektorowi Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej o. Ihorowi Kozankewyczowi na spotkaniu w Urzędzie Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży, w obecności prowadzących zbiórkę Macieja Wolańskiego Kierownika Biura Prezydenta i Iwony Liweń zajmującej się kontaktami z miastami partnerskimi, a także przedstawicieli Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu - Przewodniczącego Igora Horkowa i wspomnianego o. Ihora Kozankewycza, któremu towarzyszyła Natalia Holynska Dyrektor  Administracyjny Caritasu w Drohobyczu. Z kolei zebrane podczas grudniowego koncertu pieniądze zostały przekazane do rąk Dyrektora Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej w siedzibie Związku Ukraińców, czyli "Domu Ukraińskim".

Brak opisu obrazka

 

 


W nocy z dnia 28 na 29 sierpnia 2019 r. w naszym ukraińskim mieście partnerskim Drohobycz doszło do tragedii. W wyniku zawalenia się budynku mieszkalnego zginęło 8, a rannych zostało 15 osób. Dodatkowo mieszkańcy 8 kompletnie zawalonych i 50 zagrożonych mieszkań – tj. około 100 osób  musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania. Skala zniszczeń była ogromna. Mieszkańcy budynku stracili dosłownie wszystko.

Drohobycz jest miastem partnerskim Przemyśla od 2001 r. i liczy ok. 77 000 mieszkańców. Działa tutaj również oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Sytuacja materialna poszkodowanych mieszkańców jest nie do pozazdroszczenia i jest to region w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wciąż można wpłacać datki pieniężne na konto CARITASU Diecezji Samborsko-Drohobyckiej

nr UA 503253650000002600801160264 z dopiskiem ”Ofiara dla poszkodowanych w katastrofie budynku w Drohobyczu”

Bank pośredniczący: Bank Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA, w Warszawie
SWIFT: BPKOPLPW

Bank beneficjenta: JSC KREDOBANK Lviv, Ukraine, SWIFT: WUCBUA2X
nazwa BF „KARITAS SAMB-DROH.YEPARKHII UHKTS”

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Maciej Wolański, Agata Czereba

Wersja XML