Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pobiegli Tropem Wilczym, aby oddać hołd Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Coroczny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych już na dobre wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w nadsańskim mieście. Ale nie tylko tu. „Tropem Wilczym” to największy bieg pamięci w kraju. Już od ośmiu lat mali i duzi, profesjonaliści i amatorzy, całymi rodzinami dziękują, często bezimiennym bohaterom, za to, że nie wahali się ryzykować własnego życia, aby móc spełnić swoje sny. Sny o wolnej Polsce…

 

 

Kilkuset zawodników i aż trzy trasy: symboliczna – 1963-metrowa, będąca odwołaniem do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef „Lalek” Franczak, 6-kilometrowa oraz 600-metrowa, którą pokonywali najmłodsi. Wszystkie z nich bardzo wymagające. Jakkolwiek uroki przemyskiego Wzgórza Zamkowego i Parku im. Mariana Strońskiego w połączeniu z piękną, w pełni wiosenną aurą, rekompensowały trudy sportowych zmagań, wielu, nawet z tych najbardziej wytrawnych biegaczy docierało na metę ostatkiem sił. I bynajmniej nie było to oznaką słabości, a raczej świadectwem, że każdy (i każda) z nich dali z siebie wszystko. Po to, by godnie uczcić pamięć tych, o których niegdyś historia zdawała się nie pamiętać. A to przecież dzięki Niezłomnym: Witoldowi Pileckiemu, Barbarze Otwinowskiej, Stanisławie Golec, Józefowi Trojanowi, Stanisławowi Rachwałowi, Ludwikowi Marszałkowi, Antoniemu Hedzie, Władysławowi Sile-Nowickiemu, Pawłowi Jasienicy, Kapitanowi Jerzemu Stawskiemu i wielu innym, których nazwisk już nigdy nie poznamy, dziś możemy biec, dzierżąc dumnie w swojej dłoni biało-czerwoną flagę.

 

Brak opisu obrazka

 

VIII edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Wzorem poprzednich lat organizatorem biegu był Przemyski Klub Biegacza, a jego współorganizatorem Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Partnerami wydarzenia były: Urząd Miejski w Przemyślu i Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

 

Wyniki VIII edycji Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - OPEN

Wyniki VIII edycji Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Kobiety/Mężczyźni

Wyniki VIII edycji Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Kategorie wiekowe

 

 

Brak opisu obrazka

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Wersja XML