Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

2020 rokiem kpt. Henryka Jaskuły

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu pod obrady trafi projekt uchwały ustanawiającej rok 2020 rokiem kpt. Henryka Jaskuły. Ten pomysł uhonorowania pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza w historii, który samotnie okrążył Ziemię bez zawijania do portów, był okazją do spotkania 13 lutego br. z Panem kapitanem. Przewodnicząca Rady Ewa Sawicka wraz z Przewodniczącym Komisji Kultury RM Jerzym Krużelem zaprosili sławnego żeglarza na posiedzenie Rady Miejskiej zaplanowane na 17 lutego br., podczas którego będzie podejmowana wspominana uchwała.

Brak opisu obrazka

Przedstawicielom przemyskiej Rady towarzyszyli reprezentanci Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, a także Kierownik Biura Prezydenta Miasta Maciej Wolański oraz Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Janusz Łukasiewicz. Spotkanie dało także okazję nie tylko do zrobienia pamiątkowych zdjęć, ale również wspomnień związanych z pamiętnym rejsem, który zakończył się w gdyńskim porcie 40 lat temu - 20 maja 1980 roku. Kapitan Henryk Jaskuła samotnie na "Darze Przemyśla" płynął 344 dni. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest członkiem Bractwa Kaphornowców i honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago z legitymacją nr 1.

Brak opisu obrazka

Od 2008 roku to także Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla.

Formalne ustanowienie Roku Kapitana Henryka Jaskuły to dopiero wstęp do wydarzeń, które będą podkreślać Jego postać i dokonania. Oficjalna inauguracja została zaplanowana na marzec, a później, przez cały 2020 rok czeka nas wiele koncertów, wystaw, konkursów i oczywiście regat i rejsów, które uświetnią Jubileuszowy rok.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Marlena Paniw, Janusz Łukasiewicz

Wersja XML