Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

„Jezioro Łabędzie” - najsłynniejszy i najpiękniejszy balet świata na Zamku Kazimierzowskim

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK program imprez układa harmonijnie, a odbiorców swojego repertuaru traktuje jak partnerów – krotko mówiąc każdy tutaj znajdzie „coś” dla siebie. Tym razem to „coś” było dla miłośników tańca w klasycznej jego formie i w doskonałym wykonaniu. Dla przemyskiej, wysublimowanej publiczności wystąpili artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu w widowisku baletowym „Jezioro  Łabędzie”. Jak się można było spodziewać, spektakl został przyjęty entuzjastycznie.Najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. To z pewnością największy fenomen sztuki baletowej i aż trudno uwierzyć, że premiera w 1877 roku w Teatrze Bolshoi w Moskwie zakończyła się… totalną klapą.

 

Brak opisu obrazkaWiele lat, olśniewające pięknem melodii dzieło Piotra Czajkowskiego oraz Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera (libretto), czekało na właściwą oprawę swego widowiska. Dopiero w osobach dwóch wspaniałych choreografów M. Petipy i L. Iwanowa, zyskało prawdziwych „architektów” sukcesu trwającego od czasu wystawienia w Teatrze Maryjskim w Petersburgu w 1894 roku, nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

 

Brak opisu obrazkaHistoria o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam o prawdach uniwersalnych: o walce dobra ze złem, o ludzkich namiętnościach, o zdradzie, bólu i potędze miłości. Piękno, a zarazem wymowność dzieła, przykuwa uwagę najwytrawniejszych odbiorców. Słynna tancerka Margot Fonteyn zwykła powtarzać: „Gdybym mogła wyrazić słowami wszystko co czuję, nie potrzebowałabym tańczyć ….”

 

Brak opisu obrazkaDziś popularność Jeziora łabędziego jest niepodważalna. Na estradach koncertowych i na rynku nagrań płytowych, cieszy się u każdej generacji melomanów i baletomanów niesłabnącą atrakcyjnością. Jezioro łabędzie urosło do symbolu sztuki baletowej.
 

 
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

 

 

Wersja XML